Padidėjęs testosterono kiekis lemia didesnį šykštumą

Publikuota: 2009 m. lapkričio 13 d. penktadienis

Doleriai
Jei pirkdami prekę norite nusidėreti, venkite augalotų tvirto sudėjimo pardavėjų. Tas pats hormonas, kuris lemia jų raumenų kiekį, taip pat gali sumažinti jų dosnumą, teigiama naujai atliktame tyrime.

„Pagrindinė mūsų išvada yra ta, kad testosteronas iš esmės vyrus paverčia šykštuoliais“, teigia Kalifornijos Whittier koledžo (JAV) neuroekonomistė Karen Redwine. Anksčiau atlikto tyrimo metu, kuriame dalyvavo 17 Londono (Didžioji Britanija) prekybininkų, buvo nustatyta, jog rytmetinis testosterono lygis organizme koreliuodavo su tos dienos prekybiniais nuostoliais arba pelnu. Didesnis šio hormono kiekis lemdavo didesnį pelną. Tačiau ši analizė nenustatė tikslaus priežastinio ryšio tarp testosterono ir šykštumo.

Norėdami įrodyti minėtąjį dėsningumą, K. Redwine ir jos kolega Paul'as Zak'as iš Kalifornijos Claremont Graduate universiteto 25 universitete besimokantiems studentams vyrams dave testosterono turinčio gelio. Visiems dalyviams taip pat buvo išdalintas testosterono neturintis kremas – daliai tyriamųjų jis buvo išdalintas kelias dienas prieš testosterono vartojimą arba kelios dienos po to. Ką ir kokia tvarka kas gaudavo, iki pat studijos pabaigso nežinojo nei patys tyrinėtojai, nei dalyviai.

Testosterono kremas suveikė. Jau kitą dieną po jo vartojimo savanorių venomis cirkuliavo vidutiniškai dvigubai didesnis stipriosios lyties hormono kiekis. Tada tyrime dalyvaujantys studentai kompiuterių tinkle vienas prieš kitą žaisdavo nesudėtingą ekonominį žaidimą. Vienam savanoriui pateikiama užduotis savo nuožiūra pasidalyti 10 dolerių su kitu partneriu kokiomis nori proporcijomis. Kitas savanoris arba priima pasiūlymą arba jį atmeta kaip nesąžiningą. Antruoju atveju nei vienas iš jų negauna pinigų. Kiekvienas dalyvis sužaisdavo žaidimą abiejose rolėse, tiek vartodamas testosterono gelį, tiek nevartodamas.

K. Redwine ir P. Zak'as nustatė, jog bendrai vertinant, testosterono kremas lėmė 27 procentais sumažėjusį pasiūlymų dosnumą, t.y. siūlomos sumos sumažėjo nuo vidutiniškai 2,15 dolerio iki 1,57 dolerio.  Veiksmingesnė testosterono versija – dihidrotestosteronas (DHT) – elgsenai darydavo netgi dar stipresnį poveikį. Vyrai, savo kraujyje turintys daugiausiai DHT, savo partneriams siūlydavo apgailėtinus 0,55 dolerio iš bendros 10 dolerių sumos, tuo tarpu mažiausiai DHT turintys studentai vidutiniškai buvo linkę atiduoti 3,65 dolerio.

Taip pat buvo nustatyta, jog DHT taip pat siejasi su polinkiu „bausti“ nesąžiningus pasiūlymus. Didžiausią hormono kiekį turintys tiriamieji atmesdavo mažesnius nei 4 dolerių pasiūlymus, tuo tarpu mažai androgeno turintys pasiūlymą atmesdavo tik tuo atveju, jei jis būdavo mažesnis nei 2,15 dolerio.

Redwine teigimu, rezultatus galima interpretuoti dvejopai. Iš vienos pusės, testosteronas skatino vyrus reikalauti didesnės dalijamų pinigų dalies, nepriklausomai nuo to, ar jie pinigus siūlė, ar sprendė priimti ar atmesti. Taip pat testosteronu „praturtinti“ savanoriai taip pat savotiškai skatina socialinį teisingumą, t. y. reikalauja lygaus lėšų padalijimo. Tačiau kol kas mokslininkai nežino, kas sukelia elgsenos modelio pokytį. Vienas galimas biologinis veiksnys yra tarpusavio dinamika tarp testosterono ir kito hormono oksitocitino (angl. oxytocin). Šis chemikalas taip pat daro įtaką dosnumui. Dar 2007 metais P. Zak'o vadovaujama mokslininkų komanda nustatė, jog oksitocitino skyrimas tokiame pat žaidime dosnumą padidindavo 80 procentų. Redwine pažymi, jog testosteronas blokuoja oksitocitino veikimą smegenyse. „Įmanoma, jog savo naujausiame tyrime šykštuolius sukurdavome būtent blokuodami oksitocitino veikimą“, aiškina tyrinėtoja.

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Triukšmo žemėlapis padės susirasti tylesnį būstą

Kalifornijos technologijos instituto darbuotojas Brendan Farell sukūrė triukšmo žemėlapį, kuriame žmonės gali pasitikrinti triukšmo lygį aplink dominantį būstą, prieš jį įsigydami. skaityti »

„Huawei“ paaiškino, kaip mus veikia telefono ekrano spalvinė temperatūra

Kasdien naudojantis išmaniaisiais įrenginiais, nesunku pastebėti, kad telefonų ir kitų įrenginių ekrano spalvos kartais skiriasi. Tačiau ar susimąstėte, nuo ko tai priklauso ir kaip šios spalvos mus veikia? skaityti »

Telefonus įkraus augalai

Barselonoje įsikūrusi pradedančioji įmonė „Arkyne Technologies“ atrado natūralų būdą įkrauti mobiliuosius telefonus. skaityti »

Kraujo tyrimams Lietuvoje pasitelkiami robotai

Kaune pradėjo veikti vienintelė Baltijos šalyse visiškai robotizuota medicininių tyrimų laboratorija. Pirmasis kraujo tyrimus atliekantis robotas Lietuvoje buvo pastatytas 2014 metais, o dabar sumontuota robotų ir automatinių analizatorių linija. skaityti »

Londone planuojama pastatyti medinį dangoraižį

Londono rajone Barbikane numatoma pastatyti 300 metrų aukščio medinį dangoraižį, pavadintą „Oakwood Tower“. skaityti »

„Samsung“ užpatentavo papildytosios realybės lęšius

Kontaktiniuose lęšiuose bus įtaisyta miniatiūrinė vaizdo kamera ir projektorius, taip pat davikliai, leidžiantys valdyti lęšius judinant vokus ir mirksint. skaityti »

Kodėl žmogui geriau gyventi išmaniuosiuose namuose?

Kaip į mūsų visų kasdienybę įsiveržė išmanieji telefonai, taip, turbūt neilgai trukus, miestus ir gyvenvietes užvaldys ir išmanieji namai. skaityti »

Marškinėliai, parodantys žmogaus vidų

„Virtuali-Tee“ – papildytosios realybės marškinėliai, atvaizduojantys žmogaus vidaus organus. skaityti »

Išmanioji šakutė imituos druskos skonį

Tokijo universitete, „Rekimoto“ laboratorijoje, buvo sukurta išmanioji šakutė, imituojanti druskos skonį burnoje. Kad apgautų žmogaus receptorius, naudojama silpna elektros srovė. skaityti »

Ateityje duris atrakinsime ranka?

Mikroschemų gamintoja „Digiwell“ sukūrė į ranką implantuojamą NFC lustą. Operacija užtrunka vos kelias minutes ir primena paprastą injekciją. skaityti »