Paskutinysis Singapūro kaimas

Publikuota: 2009 m. sausio 11 d. sekmadienis

Singapūro dangoraižiai
Vešliame sode tarp spalvingų betoninių namų su kiaurais metaliniais stogais auga vešlus paprikų ir citrinų sodas. Čia Kampong Buangkok – kaimas Singapūre, kuriame nėra nei gatvių, nei kompiuterių. Toks vaizdas lyg ir neišsiskirtų iš didžiosios pietinės Azijos dalies gyvenviečių, jei ne vienas esminis faktas – tai yra paskutinysis kaimas didžiuliame ir moderniame mieste, kur tokioms „keistenybėms“ jau neliko vietos.

Paprasti kampongai – malajų žodis, reiškiantis kaimą – šeštajame dešimtmetyje buvo ligų ir prastų sanitarinių sąlygų sinonimas. Būtent tada vietinė valdžia pradėjo statyti vadinamuosius vyriausybinius namus (angl. government housing), kurie pamažu pradėjo stumti iš „mados“ kaimus. Prasidėjus masiniams persikėlimams į daugiaaukščius daugiabučius, pradėjo mažėti kaimų skaičius.

Kažkada vieninteliame likusiame Kampong Buangkok gyveno 40 šeimų – dabar čia jų likę tik 28. Visi vietiniai gyventojai ištikimai saugo savo bendruomenės ryšius tarp aukštai iškilusių bananmedžių. „Aš pažįstu visus savo kaimynus, mes kasdien susitinkam, o durys jiems visada atviros. Tai visai kas kita nei HDB (angl. Housing Development Board) butai, kur galite gyventi nepažinodami nieko“, sako sekretore dirbanti Ramlah binte Kamsah, kuri kaime gyvena jau 40 metų.

Šiaurės rytinėje Singapūro dalyje esanti gyvenvietė užima maždaug trijų futbolo aikščių žemės plotą. Automobilių čia vos keletas. „Jie visada manes klausia, ar aš čia norėčiau nutiesti kelią, tačiau aš jiems atsakau – jokio kelio. Tikruose kamponguose nebūną jokių gatvių“, sako Kampong Buangkok žemės savininkė Sng Mui Hong, mostelėdamas ranka į kaimo viduriu nusidriekusį pramintą taką. Į penktąjį dešimtmetį įžengusi moteris šį žemės lopinėlį paveldėjo iš savo tėvo.

Nors klestinti ekonomika ir užsieniečių antplūdis iki raudonumo įkaitino nekilnojamojo turto rinką, jos kainos už nuomą yra mažos – $6,50 per mėnesį – ir nekinta jau 30 metų. „Jei jūs padidinsite nuomos kainą, ir kainos išorėje taip pat padidės, kaip gi čia esantys žmonės su tuo susidoros?“, klausia Sng, kuri taip pat pamini, kad daugelis kaimo gyventojų yra neturtingi.

Gyvenvietė žemumoje esančioje teritorijoje buvo įkurta prieš 60 metų – būtent dėl žemumos jai teko patirti daugybę potvynių. Tačiau didžiausia dabartinė grėsmė kyla ne dėl gamtos išdaigų, o dėl nepasotinamo Singapūro apetito žemei. Teritorijos stygiumi pasižyminti sala yra maždaug pusės Londono su visais priemiesčiais dydžio, o populiacijos tankis čia yra vienas didžiausių pasaulyje. Ištisus dešimtmečius čia sausumą bandoma „atkovoti“ iš jūros ir taip gauti erdvės tolimesnei plėtrai.

 „Žinoma, mes norėtume išsaugoti šį kampongą. Tai yra paskutinysis senojo Singapūro požymis, visa kita kas buvo sena jau yra sunaikinta“, sako vienas vietinis gyventojas. Tačiau vyriausybė planuoja šį plotą panaudoti mokykloms ir gyvenamiesiems namams. „Dėl poreikio optimizuoti žemės panaudojimą jos trūkumu pasižyminčiame Singapūre gali būti neparanku išsaugoti kaimą jo dabartinėje būsenoje“, pareiškė viena vyriausybinių pertvarkymų agentūros atstovė.

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„Instagram“ nuotraukos virsta paveikslais

Dauguma mūsų naudojasi populiaria programėle „Instagram“. Svarbiausi gyvenimo įvykiai, malonūs atostogų prisiminimai, nauji ragauti patiekalai ir kvapą gniaužiantys atradimai – visa tai atsispindi nuotraukose. O jei šias paverstume tikrais paveikslais? skaityti »

Prekyboje pasirodys 10-ojo dešimtmečio dizaino mobilusis telefonas

Kompanija „Just5“ pradeda prekiauti naujojo modelio mobiliaisiais telefonais „Just5 Brick“ (angl. „plyta“). Šie įrenginiai yra su mechanine klaviatūra ir ištraukiama metaline antena. skaityti »

1969 m. įvyko pirmasis išsilaipinimas Mėnulyje

1969 m. liepos 20 d. JAV astronautas Neilas Armstrongas pirmasis pasaulyje išsilaipino Mėnulyje. skaityti »

„Apple“ užpatentavo liečiamą automobilio prietaisų skydą

Kompanija „Apple“ veržiasi į naują rinką – automobilį. JAV technologijų milžinė praėjusią savaitę užpatentavo naują technologiją, leisiančią skaitmenizuoti daugelį automobilio valdymo funkcijų ir jas valdyti liečiamuoju ekranu, įmontuotu automobilyje. skaityti »

Rugsėjį pasirodys antroji žaidimo „Angry Birds Star Wars“ dalis

Kompanija „Rovio“ pirmadienį pranešė, jog rugsėjo 19 dieną bus pristatytas žaidimas „Angry Birds Star Wars II“. skaityti »

„Google“ dalyvauja kuriant žinučių sistemą tarnybiniams šunims

Kompanija „Google“ dalyvauja kuriant sistemą, leidžiančią tarnybiniam šuniui susisiekti su jį lydinčiu žmogumi ir perduoti jam pranešimus. skaityti »

„Thanko“ išleidžia portatyvinį alkotesterį, skirtą „Apple“ įrenginiams

Japonų kompanija „Thanko“, leidžianti originalius įrenginius, šiomis dienomis pristatė dar vieną savo kūrinį – portatyvinį alkotesterį, skirtą „Apple“ įrenginiams. skaityti »

„Micromax Canvas 4“ įjunkite pasiuntę jam oro bučinį

Nedaug kam žinoma kompanija „Micromax“ pristatė ir ketina pradėti prekiauti išmaniaisiais telefonais „Micromax Canvas 4“. skaityti »

„Apple“ ir „Google“ nepateko tarp 10 populiariausių JAV prekės ženklų

Visame pasaulyje garsios IT milžinės „Apple“ ir „Google“ nepateko į atnaujintą 10 populiariausių JAV prekės ženklų reitingą „Buzz Rankings 2013“. skaityti »

Pristatytas išmanusis laikrodis-telefonas

Laikrodžius dauguma vadina „atgyvena“, juk viskas, ko reikia, yra telefone. Tačiau dizaineris Jeabyun Yeon nesutinka ir siūlo neįprastą konceptą rankinį laikrodį-telefoną „Limbo“. skaityti »