Paslaptingo padaro fosilijos – senesnės ir už dinozaurus

Publikuota: 2014 m. rugsėjo 27 d. šeštadienis

Iš pirmo žvilgsnio šios fosilijos atrodo lyg perpus perpjautas granato vaisius, tačiau naujausi tyrimai atskleidė, kad tai 600 milijonų metų senumo nežinomų gyvūnų liekanos.

Šie radiniai, datuojami dar iki „Kambro eros sprogimo“ – laikmečio, kai atsirado didelė dalis šiuolaikinių gyvūnų protėvių. Mokslininkai teigia, kad tai vieni iš ankstyviausių žinomų sudėtingų daugialąsčių gyvių.

Megasferomis (ang. Megasphaera) pavadintos vos 0,7 milimetro skersmens fosilijos buvo aptiktos pietų Kinijos, uolienų sluoksnyje – „Doushantuo“. Plačiau apie atradimą pasakojama naujausiame žurnale „Nature“.

Norėdami perteikti fosilijų išskirtinumą, pabrėžiame, kad klestint šiems gyviams (t.y. prieš 600 milijonų metų):

  • Buvo likę net 370 milijonų metų iki pirmųjų dinozaurų atsiradimo;
  • Tik po 180 milijonų metų pradėjo augti sausumos augalai, kurie iš esmės pakeitė Žemės kraštovaizdį ir suformavo naujas ekosistemas;
  • Reikėjo gerokai daugiau nei 599 milijonų metų, kol evoliucionavo pirmieji šiuolaikiniai žmonės.

Kinijos mokslų akademijos profesorius Lei Chen, kuris su kolegomis atkasė šias labai senas fosilijas, teigė, kad „ankstesniuose tyrimuose jos buvo nuvertintos“.

Mokslininkai tęsė: „Nors ir panašu, tačiau daugialąstiškumas neleidžia sulyginti jų evoliucinės raidos su bakterijomis ar vienaląsčiais pirmuonimis. Tai įrodo organizmuose matomi aiškūs ląstelių diferenciacijos ženklai: užprogramuota ląstelių žūtis ir lytinių ląstelių dalijimasis.

Todėl mokslininkai priėjo išvadą, kad tai yra ankstyvųjų gyvūnų grupė, kurios protėviai nėra tie patys, iš kurių išsivystė visi šiuo metu gyvenantys padarai.

Tad, ant kurios evoliucinio medžio šakos sėdi šie paslaptingi gyviai? Mokslininkai į šį klausimą tikisi atsakyti jau netolimoje ateityje, ir tai darydami jie turi puikias galimybes išsiaiškinti, kaip vienaląsčiai organizmai išsivystė į sudėtingesnes gyvūnų rūšis.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Medžiaga, kuri sukels perversmą sporto prekių ir medicinos pramonėse

Bingamtono Universiteto Niujorke mokslininkai sukūrė šią keistą tamprią medžiagą, kuri iš tikrųjų yra baterija. skaityti »

Vyras savadarbe raketa bandys įrodyti, kad Žemė plokščia

Mike'as Hughesas pasirengęs paleisti savo iš metalo laužo sukurtą raketą Mojave dykumoje ir įrodyti, kad Žemė yra plokščia. skaityti »

Ar galima sapnuoti nemiegant?

Mokslininkai iš Londono teigia atradę būdą kaip sutrikdyti žmogaus protą ir pakeisti jo supratimą apie tai, kas tikra. skaityti »

Biurų pastatai su treniruokliais ir masažuotojais – kaip milžiniškos kompanijos atrakina darbuotojų kūrybiškumą?

Įsivaizduokite įmonę, kuri iš visų savo darbuotojų ne prašo, bet reikalauja į užduotis žvelgti netradiciškai. skaityti »

„Panasonic“ pristatė permatomą televizorių

Neseniai Berlyne vykusioje parodoje „IFA 2017“ televizorių gamintoja „Panasonic“ pristatė televizorių su visiškai permatomu ekranu. skaityti »

Programuotojų diena

Rugsėjo 13 dieną minima Programuotojų diena. Kodėl būtent šiandien? skaityti »

Mokslininkai mano atradę būdą, kaip visam laikui atsikratyti žalingų įpročių

Mokslininkai atranda naujų būdų, kaip tiesiogiai veikiant smegenis atsikratyti žalingų įpročių ir iki minimumo sumažinti atkritimo tikimybę. skaityti »

Kad kelionė neprailgtų: intelektiniai žaidimai, kuriuos privalote turėti išmaniajame

Pažinimo džiaugsmas mus praturtina kaip niekas kitas, tačiau keliaudami mes dažnai daugybę laiko praleidžiame automobilyje ar lėktuve, valandų valandas pro langą veltui stebėdami plaukiančius debesis. skaityti »

Ką veikia biomechanikai?

Biomechanikai – tai inžinieriai, kurie mokosi iš gamtos... skaityti »

Lietuvos studentas sukūrė sportinį elektrinį triratį

Europoje dar nauja sporto šaka susidomėjęs studentas Rolandas Dockevičius iš Klaipėdos sukūrė elektrinį triratį drifterį. skaityti »