Paslaptingo padaro fosilijos – senesnės ir už dinozaurus

Publikuota: 2014 m. rugsėjo 27 d. šeštadienis

Iš pirmo žvilgsnio šios fosilijos atrodo lyg perpus perpjautas granato vaisius, tačiau naujausi tyrimai atskleidė, kad tai 600 milijonų metų senumo nežinomų gyvūnų liekanos.

Šie radiniai, datuojami dar iki „Kambro eros sprogimo“ – laikmečio, kai atsirado didelė dalis šiuolaikinių gyvūnų protėvių. Mokslininkai teigia, kad tai vieni iš ankstyviausių žinomų sudėtingų daugialąsčių gyvių.

Megasferomis (ang. Megasphaera) pavadintos vos 0,7 milimetro skersmens fosilijos buvo aptiktos pietų Kinijos, uolienų sluoksnyje – „Doushantuo“. Plačiau apie atradimą pasakojama naujausiame žurnale „Nature“.

Norėdami perteikti fosilijų išskirtinumą, pabrėžiame, kad klestint šiems gyviams (t.y. prieš 600 milijonų metų):

  • Buvo likę net 370 milijonų metų iki pirmųjų dinozaurų atsiradimo;
  • Tik po 180 milijonų metų pradėjo augti sausumos augalai, kurie iš esmės pakeitė Žemės kraštovaizdį ir suformavo naujas ekosistemas;
  • Reikėjo gerokai daugiau nei 599 milijonų metų, kol evoliucionavo pirmieji šiuolaikiniai žmonės.

Kinijos mokslų akademijos profesorius Lei Chen, kuris su kolegomis atkasė šias labai senas fosilijas, teigė, kad „ankstesniuose tyrimuose jos buvo nuvertintos“.

Mokslininkai tęsė: „Nors ir panašu, tačiau daugialąstiškumas neleidžia sulyginti jų evoliucinės raidos su bakterijomis ar vienaląsčiais pirmuonimis. Tai įrodo organizmuose matomi aiškūs ląstelių diferenciacijos ženklai: užprogramuota ląstelių žūtis ir lytinių ląstelių dalijimasis.

Todėl mokslininkai priėjo išvadą, kad tai yra ankstyvųjų gyvūnų grupė, kurios protėviai nėra tie patys, iš kurių išsivystė visi šiuo metu gyvenantys padarai.

Tad, ant kurios evoliucinio medžio šakos sėdi šie paslaptingi gyviai? Mokslininkai į šį klausimą tikisi atsakyti jau netolimoje ateityje, ir tai darydami jie turi puikias galimybes išsiaiškinti, kaip vienaląsčiai organizmai išsivystė į sudėtingesnes gyvūnų rūšis.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Įdomioji e-atliekų surinkėjų statistika: šaldytuvus gyventojai išmeta ir su uogienėmis

Kone dešimtadalis nebenaudojamų stambiųjų elektroninių prietaisų iš kaimo vietovių pas elektroninės technikos atliekų surinkėjus patenka jau apsamanoję. skaityti »

54 proc. pirkėjų kainas vis dar konvertuoja į litus

Nors su euru lietuviai gyvena jau trečius metus, tačiau daugeliui gyventojų pasverti savo išlaidas ir įvertinti prekių kainas vis dar yra patogiau litais. skaityti »

„Microsoft“ prijungs prie interneto „Toyota“ automobilius

Pernai „Toyota“ įkūrė naują įmonę „Toyota Connected“, kurios veikla – interneto paslaugų integracija į automobilius, kelių infrastruktūrą ir transporto priemonių tarpusavio komunikacijos sistemų kūrimas. skaityti »

Baltijos šalių šimtmečiui skirtos proginės dviejų eurų monetos dizainą išrinks gyventojai

Prasidėjo dvi savaites truksiantis Lietuvos ir kitų Baltijos šalių gyventojų balsavimas internetu: renkamas dviejų eurų monetos, skirtos Baltijos šalių šimtmečiui, projektas. skaityti »

Gėrimų šildytuvas-šaldytuvas ant darbo stalo

Gėrimai yra skaniausi tada, kai yra tinkamos temperatūros. Tam skirtas mažytis USB šildytuvas-šaldytuvas, nuolat laikomas ant stalo. skaityti »

Paneigtas mitas apie kompiuterinių žaidimų įtaką empatijai

Ilgą laiką buvo manoma, kad kompiuteriniai žaidimai mažina empatiją. Tačiau ar tikrai? skaityti »

„Microsoft“ sukūrė uodus gaudantį robotą

„Microsoft“ sukurtas robotas padės mokslininkams tirti, kokius pavojingus virusus ir bakterijas platina šie vabzdžiai. skaityti »

Ateities automobiliai atpažins vairuotojo nuotaiką

Ateityje automobiliai ne tik žinos, ko mes norime, bet ir kaip mes jaučiamės, galės ne tik pildyti mūsų komandas, bet ir mums atsakyti. skaityti »

Žinutes bus galima rašyti akimis

„Microsoft“ kartu su Vašingtono universiteto mokslininkais sukūrė programą „Eye-Gaze“, kuria naudojantis tekstą į telefono ekraną galima suvesti akimis. skaityti »

Virtualiosios realybės perspektyvos: nuo apsipirkinėjimo iki karybos

Virtuali realybė tarnauja ne tik išsiilgusiems pramogų ar naujų potyrių, bet ir tiesiog siekiant pagerinti mūsų kasdienį gyvenimą. skaityti »