Pats seniausias muzikos instrumentas – 35 000 metų senumo fleita

Publikuota: 2009 m. birželio 26 d. penktadienis

Smuiko raktas
Akmens amžiaus žmonės gal ir valgydavo žalią mėsą, plėšdami ją dantimis tiesiai nuo gyvūnų kaulų, tačiau jie taip pat grodavo muzikiniais instrumentais, teigia archeologai. Jų rasta 35 000 metų senumo fleita yra seniausias žinomas instrumentas.
Unikalus radinys aptiktas Ach Valley vietovėje pietų Vokietijoje. Beveik nesugadinta penkių skylučių fleita akmeniniais įrankiais buvo kruopščiai išpjaustyta iš tuščiavidurio gigantiško grifo sparno kaulo, teigiama Didžiosios Britanijos žurnale „Nature“ publikuotame straipsnyje. Toje pačioje kasinėjimo vietoje rasti trijų kitų iš dramblio kaulo pagamintų fleitų fragmentai bei kitokių naujesnių instrumentų liekanos. Tokie radiniai leidžia manyti, kad pirmieji į Dunojaus aukštupį atsikėlę žmonės pasižymėjo turtinga muzikine kultūra. Be to, netoliese rasta puikiai išsilaikiusi to paties periodo moters statulėlė rodo įvairaus meno klestėjimo požymius.

Archeologai taip pat rado titnaginių įrankių, naudotų instrumentams drožinėti, liekanų, taip pat rasta apdirbto mamutų, arklių, šiaurės elnių ir lokių kaulų žymių. „Dabar mes galime daryti išvadą, kad vėlyvajame paleolite Ach ir Lone slėniuose gyvenusių Orinjako [angl. Aurignacian] kultūrai priskiriamų žmonių  gyvenimuose muzika vaidino svarbų vaidmenį“, sako tyrimui vadovavęs Tubingen'o Universiteto profesorius Nicholas'as Conard'as. Ši kultūra klestėjo vakarų Europoje maždaug prieš 10-40 tūkstančių metų. Pasinaudodami radioaktyviosios anglies izotopų metodu mokslininkai nustatė, kad rastosios fleitos buvo pagamintos mažiausiai prieš 35000 metų, o tai yra bent 5000 metų senesnis muzikinis radinys už anksčiau rastus seniausius instrumentus. Conard'as spekuliuoja, kad vėlyvojo Akmens amžiaus muzika nebuvo tiesioginis evoliucijos sėkmę lėmęs veiksnys, tačiau ji galėjo suteikti nežymų pranašumą lyginant su kaimynystėje  gyvenusiais neandertaliečiais. „Vėlyvojo paleolito muzika galėjo padėti kuriant ir išlaikant  didelius socialinius tinklus, taip palengvinant šiuolaikinio žmogaus demografinę ir teritorinę plėtrą, lyginant su “kultūriškai konservatyvesniais„ ir izoliuotais neandertaliečiais“, teigia profesorius. Mokslininkai jau ilgą laiką spekuliuoja, kad neandertaliečiai taip pat grojo instrumentais, tačiau jų muzikalumo požymių kol kas nepavyko rasti.

 

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Bepilotės skraidyklės pristatys siuntinius

Bepilotė skraidyklė gali palikti siuntinį net tuomet, kai kliento nėra namuose, pvz., nuskraidindama jį į uždarą kiemą ar į balkoną. skaityti »

Tyrimas atskleidė, kad berniukai labiau žaidžia, o mergaitės plepa mobiliaisiais

Prieš pat naujuosius mokslo metus tėvai turėtų būti pasirengę, kad jų vaikai gali praleisti dar daugiau laiko internete. Žinojimas, ką jų atžalos veikia internete ir su kokiomis grėsmėmis jos gali susidurti, tėvams padeda apsaugoti sūnus ir dukteris. skaityti »

Traktoriai vietoj šachmatų figūrų

Ispanijos kaimelyje Hinojosa vyko neįprastos šachmatų varžybos, kuriose vietoj šachmatų figūrų buvo naudojami įvairūs traktoriai. skaityti »

Sukurtas pirmas pasaulyje minkštas robotas

Grupę amerikiečių inžinierių aštuonkojis įkvėpė sukurti absoliučiai minkštą robotą. skaityti »

Iš palydovo padarytos nuotraukos padės išaiškinti skurdžiai gyvenamus rajonus

Stanfordo universiteto mokslininkai sugalvojo būdą, kaip naudojantis palydovo padarytomis Žemės nuotraukomis aptikti vargingus rajonus. skaityti »

Bilo Geitso turto vertė rekordiškai išaugo

Turtingiausio pasaulio žmogaus Bilo Geitso turto vertė pasiekė 90 mlrd. JAV dolerių. skaityti »

Skraidantis robotas tapys paveikslus

Kanados Makgilo universiteto inžinieriai sukūrė skraidančius robotus, kurie geba atvaizduoti paveikslus, naudodami taškų piešimo technologiją. skaityti »

Žiedas, perduodantis mylimojo širdies plakimą

Bendrovė „TheTouch“ sukūrė žiedą „HB Ring“ , leidžiantį pajusti kito žmogaus širdies plakimą. skaityti »

Inovacijų parodoje ir mintimis valdomi įrenginiai, ir virtualios realybės stebuklai

Iki sekmadienio, rugpjūčio 7 d., Vilniaus „Akropolyje“ vyksta išskirtinė inovacijų paroda, kurioje naujausias technologijas ir moderniausius sprendimus vaikams bei jų tėveliams pristato kone tuzinas įmonių ir organizacijų. skaityti »

Pažaiskime su pinigais – finansinės piramidės

JAV ir Europoje vyksta įvairiausių figūrų statymo iš monetų varžybos. skaityti »