Pats seniausias muzikos instrumentas – 35 000 metų senumo fleita

Publikuota: 2009 m. birželio 26 d. penktadienis

Smuiko raktas
Akmens amžiaus žmonės gal ir valgydavo žalią mėsą, plėšdami ją dantimis tiesiai nuo gyvūnų kaulų, tačiau jie taip pat grodavo muzikiniais instrumentais, teigia archeologai. Jų rasta 35 000 metų senumo fleita yra seniausias žinomas instrumentas.
Unikalus radinys aptiktas Ach Valley vietovėje pietų Vokietijoje. Beveik nesugadinta penkių skylučių fleita akmeniniais įrankiais buvo kruopščiai išpjaustyta iš tuščiavidurio gigantiško grifo sparno kaulo, teigiama Didžiosios Britanijos žurnale „Nature“ publikuotame straipsnyje. Toje pačioje kasinėjimo vietoje rasti trijų kitų iš dramblio kaulo pagamintų fleitų fragmentai bei kitokių naujesnių instrumentų liekanos. Tokie radiniai leidžia manyti, kad pirmieji į Dunojaus aukštupį atsikėlę žmonės pasižymėjo turtinga muzikine kultūra. Be to, netoliese rasta puikiai išsilaikiusi to paties periodo moters statulėlė rodo įvairaus meno klestėjimo požymius.

Archeologai taip pat rado titnaginių įrankių, naudotų instrumentams drožinėti, liekanų, taip pat rasta apdirbto mamutų, arklių, šiaurės elnių ir lokių kaulų žymių. „Dabar mes galime daryti išvadą, kad vėlyvajame paleolite Ach ir Lone slėniuose gyvenusių Orinjako [angl. Aurignacian] kultūrai priskiriamų žmonių  gyvenimuose muzika vaidino svarbų vaidmenį“, sako tyrimui vadovavęs Tubingen'o Universiteto profesorius Nicholas'as Conard'as. Ši kultūra klestėjo vakarų Europoje maždaug prieš 10-40 tūkstančių metų. Pasinaudodami radioaktyviosios anglies izotopų metodu mokslininkai nustatė, kad rastosios fleitos buvo pagamintos mažiausiai prieš 35000 metų, o tai yra bent 5000 metų senesnis muzikinis radinys už anksčiau rastus seniausius instrumentus. Conard'as spekuliuoja, kad vėlyvojo Akmens amžiaus muzika nebuvo tiesioginis evoliucijos sėkmę lėmęs veiksnys, tačiau ji galėjo suteikti nežymų pranašumą lyginant su kaimynystėje  gyvenusiais neandertaliečiais. „Vėlyvojo paleolito muzika galėjo padėti kuriant ir išlaikant  didelius socialinius tinklus, taip palengvinant šiuolaikinio žmogaus demografinę ir teritorinę plėtrą, lyginant su “kultūriškai konservatyvesniais„ ir izoliuotais neandertaliečiais“, teigia profesorius. Mokslininkai jau ilgą laiką spekuliuoja, kad neandertaliečiai taip pat grojo instrumentais, tačiau jų muzikalumo požymių kol kas nepavyko rasti.

 

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

12 įdomių faktų apie Vilniaus turistus

Vilniuje turistų skaičius nuolat auga – Lietuvos sostinę, kaip dar nepažintą ir neatrastą pasaulio kampelį, renkasi vis daugiau turistų ne tik iš kaimyninių šalių, bet ir iš tolimojo užsienio. skaityti »

Kas telefone svarbiausia jaunimui?

Patarimais, į ką svarbiausia atkreipti dėmesį jaunam žmogui renkantis naują, tačiau ne patį brangiausią telefoną, dalinosi „Samsung“ rinkodaros koordinatorius Jonas Ožekauskas. skaityti »

Estijoje pristatoma brangiausia pasaulio moneta

Į Estijos sostinę atkeliavo brangiausia pasaulyje moneta – sidabrinis pinigas iš 1794 m. JAV išleistų dolerių partijos. skaityti »

Robotas humanoidas nesupyksta pargriautas

„Boston Dynamics“ pristatė naują roboto humanoido „Atlas“ versiją. Nukritęs robotas sugeba pats savarankiškai atsistoti. skaityti »

Suomijos vyriausybė išleido proginę euro monetą garsiausiam visų laikų šalies konditeriui pagerbti

150-ųjų Karlo Fazerio (Karl Fazer) – garsiausio Suomijos konditerio ir iki šių dienų gyvuojančios „Fazer“ įmonės įkūrėjo – gimimo metinių proga Suomijos vyriausybė išleido konditerio vardo kolekcines 10-ies ir 20-ies eurų nominalo monetas. skaityti »

KTU absolvento sukurtą prietaisą „DataLinker“ naudoja geriausi pasaulio buriuotojai

Kauno technologijos universiteto (KTU) absolventas Ričardas Novošinskas, vadovaujantis įmonei „SailRacer.net“, o laisvalaikiu buriuojantis, sukūrė prietaisą, padėsiantį buriavimo varžybose dalyvaujančioms jachtų įguloms lengviau apdoroti laivo duomenis. skaityti »

Automatinės kėdės – tvarkingam biurui

„Nissan“ įgyvendino reklaminę akciją, kurios metu pademonstravo, kaip automatiškai į savo vietas susistato kėdės. skaityti »

Kanadoje įrengti trimetriniai bankomatai krepšininkams

Toronte įrengti bankomatai krepšininkams, kurių ekraną net krepšininkas gali pasiekti tik pašokdamas į viršų. skaityti »

„Microsoft“ kuria virtualų ateities futbolą

„Microsoft“ tikisi išpopuliarinti papildytosios realybės akinius amerikietiškame futbole. skaityti »

„BPS Sberbank“ išleido romantiškas monetas

Baltarusijos bankas „BPS Sberbank“ artėjant šv. Valentino šventei išleido progines sidabrines monetas su kačiukais ir triušiukais. skaityti »