Pavojingiausios pasaulio valstybės

Publikuota: 2009 m. kovo 9 d. pirmadienis

Afganistano kaime
Pasaulis dar pamena neseniai pasibaigusią dramą Adeno įlankoje, kur ne savo noru beveik pusmetį praleido ukrainiečių krovininis laivas su visa įgula. Somalio piratai už krovinį ir įkaitus reikalavo išpirkos.

Po penkių mėnesių piratams buvo sumokėta 3,2 mln. dolerių. Tai žymiai mažiau nei vien paties krovinio vertė, tačiau Somalyje trūksta elementariausios įrangos konteineriams iškrauti.     

Piratavimas yra vienas iš daugybės pavojų, tykančių Somalyje – šių metų pavojingiausių valstybių sąrašo viršūnėje atsidūrusioje valstybėje. Labiausiai į rytus nutolusi Afrikos valstybė liūdnai pagarsėjo po to, kai per praėjusius metus Somalio piratai užgrobė 42 laivus.

Tačiau ši šalis turi problemų ne tik jūroje, bet ir sausumoje. Per penkiolika metų Somalyje pasikeitė 14 vyriausybių. Nors vasarį į valdžią atėjo naujos jėgos, realiai šalį vis dar valdo karinės struktūros.   

Merilende įsikūrusios riziką vertinančios kompanijos viceprezidentas Edas Daly Somalį vadina „tabula rasa“. Šia metafora ekspertas apibūdina valstybę, kurioje vyrauja chaosas, neprognozuojamumas, legitimios valdžios nebuvimas.

„Forbes“ sudarytas pavojingiausių valstybių sąrašas buvo rengiamas atsižvelgiant į keletą faktorių: nusikalstamumo lygį, policijos pajėgas, socialinius neramumus, teroristinių išpuolių riziką, žmonių pagrobimus ir geopolitinį stabilumą.  

Pagal šiuos kriterijus prasčiausia situacija Somalyje, toliau pavojingiausių valstybių trejetuką pratęsia karų kamuojami Afganistanas ir Irakas.

Vienas iš tyrime dalyvavusių ekspertų Adamas Strangfeldas sako, kad dėl trijų pavojingiausių šalių abejonių nekyla, tuo tarpu tarp kitų sąrašo valstybių ir šio trejetuko yra pastebimas atotrūkis.

Somalį, Afganistaną ir Iraką nuo kitų šalių skiria tai, jog minėtose valstybėse pavojai yra geografiškai tolygiai paplitę visoje šalies teritorijoje. 

Likusio pavojingiausių valstybių sąrašo daugumą sudaro Afrikos šalys, tokios kaip Demokratinė Kongo Respublika ar Sudanas. Pastarojoje valstybėje, panašu, bręsta nemenki pokyčiai; šeštadienį išduotas tarptautinis arešto orderis Sudano prezidentui Omarui Hassanui al-Bashirui, kuris kaltinamas nusikaltimais žmogiškumui.

Pavojingiausias šalis Afrikoje vienija tai, kad beveik visos jos buvo įsitraukusios į 1998 m. kilusį „pasaulinį Afrikos karą“.

Nors karo veiksmai baigėsi 2003 m., iki šiol tęsiasi pavieniai išpuoliai. Per visą šį laiką mirė 5,4 mln. žmonių: vieni žuvo nuo tiesioginių atakų, tačiau daugumą pakirto badas ir ligų protrūkiai.

Kitos pavojingiausių vardo nusipelnusios šalys – Pakistanas ir Jemenas – į sąrašą pateko dėl jose savo veiklą vykdančios teroristinės grupuotės „al-Qaeda“. Šiaurinėje Pakistano dalyje esančios uolėtos vietovės sukuria puikias sąlygas teroristų veiklai.

Spėjama, kad būtent minėtame Pakistano regione buvo organizuojamas šalies ministrės pirmininkės Benazir Bhutto nužudymas 2007 m. pabaigoje ir Islamabado viešbučio sprogdinimas praėjusių metų rudenį.

Ekspertai prognozuoja, kad pavojus buvusioje britų kolonijoje artimiausioje ateityje nemažės dėl šiaurės vakaruose besitęsiančių kovų tarp valdžios ir genčių.

Viena pavojingiausių vietų pasaulyje pripažintas ir šiaurinis Meksikos pasienio regionas. Pagal pavojingumo laipsnį jis prilygsta Afrikos valstybei Alžyrui. Meksikos šiaurėje milžiniškas nusikalstamumo lygis, tuo tarpu likusi šalies teritorija yra daug saugesnė.

Svarbu pažymėti, kad pavojingiausios valstybės gali palyginti greitai atsikratyti šio negarbingo vardo. Pavyzdžiui, dar prieš septynerius metus pavojingiausia laikyta Siera Leonė nuo pilietinio karo pabaigos padarė nemažą pažangą.

Daugiausiai saugiausių laikomų valstybių yra Europoje. Mažiausia pavojaus tikimybė yra nedidelėse ir turtingose šalyse, tokiose kaip Lichtenšteinas ir Liuksemburgas. Kita vertus, tai nereiškia, kad pastarosios valstybės galėtų tapti pavyzdžiu pavojingiausioms.  

Verta pastebėti, kad nors penkiolika pavojingiausių valstybių išsibarstę keturiuose žemynuose, jos turi vieną bendrą bruožą – visos yra buvusios Europos šalių kolonijos.

Didžiausios problemos pavojingiausiose pasaulio valstybėse kyla dėl to, kad kolonistai užgrobtus kraštus suskaldė neatsižvelgdami į svarbiausius tautų atskyrimo kriterijus.

Britai vertinami kaip prasčiausi kolonizatoriai. Dėkingi jiems gali būti nebent Somalio nusikaltėliai, gavę gerą pavyzdį iš garsiausio visų laikų pirato Juodosios Barzdos, kuris buvo anglas.

 

 

Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Įdomioji e-atliekų surinkėjų statistika: šaldytuvus gyventojai išmeta ir su uogienėmis

Kone dešimtadalis nebenaudojamų stambiųjų elektroninių prietaisų iš kaimo vietovių pas elektroninės technikos atliekų surinkėjus patenka jau apsamanoję. skaityti »

54 proc. pirkėjų kainas vis dar konvertuoja į litus

Nors su euru lietuviai gyvena jau trečius metus, tačiau daugeliui gyventojų pasverti savo išlaidas ir įvertinti prekių kainas vis dar yra patogiau litais. skaityti »

„Microsoft“ prijungs prie interneto „Toyota“ automobilius

Pernai „Toyota“ įkūrė naują įmonę „Toyota Connected“, kurios veikla – interneto paslaugų integracija į automobilius, kelių infrastruktūrą ir transporto priemonių tarpusavio komunikacijos sistemų kūrimas. skaityti »

Baltijos šalių šimtmečiui skirtos proginės dviejų eurų monetos dizainą išrinks gyventojai

Prasidėjo dvi savaites truksiantis Lietuvos ir kitų Baltijos šalių gyventojų balsavimas internetu: renkamas dviejų eurų monetos, skirtos Baltijos šalių šimtmečiui, projektas. skaityti »

Gėrimų šildytuvas-šaldytuvas ant darbo stalo

Gėrimai yra skaniausi tada, kai yra tinkamos temperatūros. Tam skirtas mažytis USB šildytuvas-šaldytuvas, nuolat laikomas ant stalo. skaityti »

Paneigtas mitas apie kompiuterinių žaidimų įtaką empatijai

Ilgą laiką buvo manoma, kad kompiuteriniai žaidimai mažina empatiją. Tačiau ar tikrai? skaityti »

„Microsoft“ sukūrė uodus gaudantį robotą

„Microsoft“ sukurtas robotas padės mokslininkams tirti, kokius pavojingus virusus ir bakterijas platina šie vabzdžiai. skaityti »

Ateities automobiliai atpažins vairuotojo nuotaiką

Ateityje automobiliai ne tik žinos, ko mes norime, bet ir kaip mes jaučiamės, galės ne tik pildyti mūsų komandas, bet ir mums atsakyti. skaityti »

Žinutes bus galima rašyti akimis

„Microsoft“ kartu su Vašingtono universiteto mokslininkais sukūrė programą „Eye-Gaze“, kuria naudojantis tekstą į telefono ekraną galima suvesti akimis. skaityti »

Virtualiosios realybės perspektyvos: nuo apsipirkinėjimo iki karybos

Virtuali realybė tarnauja ne tik išsiilgusiems pramogų ar naujų potyrių, bet ir tiesiog siekiant pagerinti mūsų kasdienį gyvenimą. skaityti »