Peru rūko gaudyklės surenka drėgmę žemei drėkinti

Publikuota: 2009 m. liepos 14 d. antradienis

Rūke paskendusi Montgomery pilis (Velsas)
Kai nuo Ramiojo vandenyno atslenka tankus rūkas, ant kalno šlaito netoli Limos (Peru) įrengti specialūs tinklai surenka smulkius drėgmės lašelius ir taip užtikrina gyvybiškai būtino vandens tiekimą teritorijai, kuri per metus gauna vos pusantro centimetro kritulių.

Tinklai pakabinti statmenai vyraujančių vėjų krypčiai. Būtent šie vėjai atpučia rūką į grubaus pinto plastikinio audinio tinklą. Iš čia rūko vandens lašai sukrenta į latakus, kuriais vanduo nuteka į drėgmės surinkimo rezervuarus.

Tinklus suprojektavo vokiečių gamtosaugininkai Kai Tiedemann ir Anne Lummerich. Jie nuo 2006 metų padeda 16 km į pietus nuo Limos nutolusiam Bellavista kaimui surinkti tūkstančius litrų vandens per dieną. Pagrindinis vandens surinkimo sezonas – ūkanotieji vietinės žiemos mėnesiai, pradedant birželiu ir baigiant lapkričiu.

Kai Tiedemann ir Anne Lummerich padėjo Bellavista gyventojams pasodinti 800 kazuarinių šeimos medžių, kurių laistymui panaudojamas tinklais surinktas vanduo. Jauni medžiai taip pat veikia kaip natūralios rūko gaudyklės – jų šakos siurbia drėgmę iš oro ir taip padeda aprūpinti drėgme gretimus medžius. Tarp augalų driekiasi kanalas, kuriuo nuteka medžių sukauptas rūko vanduo. Kanalų šlaitams sutvirtinti panaudotos įvairios statybinių šiukšlių nuolaužos.

Nuo medžių šakų ir tinklų lašantis vanduo surenkamas piltuvėliais. Neįtikėtina, tačiau tokiu vandens surinkimo metodu dykumose ir kitose sausose vietose gyvenančių žmonių bendruomenės pradėjo naudotis dar prieš 2000 metų – deja, daug kas jau spėjo užmiršti tokią priemonę. Prieš įrengiant rūko gaudykles, Bellavista gyventojai pasikliovė sunkvežimiais atvežamo vandens ištekliais. Už juos vietiniams dažnai tekdavo mokėti dešimteriopai daugiau, lyginant su vos kiek žemiau šlaito gyvenančiaisiais, kurie naudojasi komunaliniu vandentiekiu.

Rūko gaudyklei aplinkosaugininkai Kai ir Anne suteikė „Eifelio“ („Eiffel“) pavadinimą. Įžymųjį Prancūzijos bokštą šis įrenginys primena savo metalinėmis konstrukcijomis. Pačiomis ūkanočiausiomis dienomis jo pakanka norint surinkti 2500 litrų vandens per dieną. „Kai pradeda tekėti rūko vanduo, tai primena stebuklą. Tarsi kažkas atsuka vandens čiaupą“, sako Lummerich.

Konstruodami rūko gaudykles Bellavista gyventojai dirbo net sekmadieniais. Jiems teko stačiais kalnų šlaitais gabenti plytas ir sunkius smėlio maišus iki pat savo gyvenvietės. Plytos ir smėlis stabilizuoja rūką gaudančius tinklus. „Mes taip pernešėme 1800 plytų“, pasakoja Tiedemann. Maišais perneštas smėlis iš viso sudarė dešimtį tonų.

Nors žvelgiant stambiu mastu rūko surinkimas nėra praktiškas, mažose bendruomenėse, tokiose kaip Bellavista – kur vandens negalima gauti iš elementariausių šulinių, lietas ar upių – toks metodas gali gelbėti žmones ne tik nuo didžiulių vandens kainų, bet ir padėti apsaugoti gyvybes.

 

 

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Saulės užtemimas – ne tik astronominis reiškinys

Saulės užtemimą yra įprasta laikyti įdomiu astronomijos reiškiniu, kai per tamsų stiklą galima stebėti Mėnulio dengiamą Saulę. Kiek mažiau žinoma kita šio reiškinio pusė, kai dėl sumažėjusio apšviestumo staiga pakinta įprasti radijo bangų sklidimo dėsningumai. skaityti »

Kinai sukūrė robotą iš skysto metalo

Tsinghua universiteto (Pekinas, Kinija) mokslininkai sukonstravo unikalų savaeigį skysto metalo vienetą. skaityti »

Rekordinis erelio skrydis – nuo aukščiausio pasaulio pastato

Kovo 14 dieną aplinkosaugos organizacija „Freedom“ pasiekė naują pasaulio rekordą, įamžinusi erelio skrydį nuo aukščiausio pasaulio pastato – Burj Khalifa, kurio aukštis siekia net 829 metrus. skaityti »

Japonai laidoja savo šuniukus-robotus

Kompanija „Sony“ nebegamina elektroninių šuniukų AIBO, todėl robotus kaip gyvus augintinius mylintys japonai išgyvena skaudžią netektį. skaityti »

Mandagūs žmonės skatina technologijų plėtrą

Atsiliepti į telefono skambučius, rašyti žinutes ar tiesiog žvilgčioti į savo išmaniojo telefono ekraną tam tikrose situacijose nėra mandagu. Tai atskleidė „Samsung“ tyrimai, kurie paskatino sukurti naują funkciją „Samsung“ flagmanui „Galaxy S6 edge“. skaityti »

Automobilis nupirks vairuotojui maisto

„Visa“, „Pizza Hut“ ir „Accenture“ kuria naują el. komercijos paslaugą automobiliams, skirtą daug keliaujantiems. skaityti »

Sukurtas prietaisas miego kokybei gerinti

Jutiklių rutulys „Sense“ matuoja garsą, šviesą, temperatūrą, oro drėgmę, miegančiojo veiksmus ir miego fazes bei praneša, ką reikėtų keisti norint pagerinti miego kokybę. skaityti »

Asmenukių parodos metu „Samsung“ pristatė išmaniųjų telefonų liniją „Galaxy A“

Pristatyta ir jaunimui skirta „Samsung Galaxy A“ telefonų serija, skirta aktyviems socialinių tinklų naudotojams, neįsivaizduojantiems savo gyvenimo be asmenukių. skaityti »

Kompiuterinė programa mato geriau už žmogų?

Paskelbta, kad „Microsoft“ ir „Google“ vaizdų atpažinimo programos atpažino vaizdus tiksliau nei žmogus. skaityti »

Lenkijoje pradės veikti bankai kavinės

Lenkijos bankas „Idea Bank“ planuoja pasiūlyti klientams visiškai kitokią klientų aptarnavimo padalinių idėją. skaityti »