Rastas priešnuodis nuo vieno baisiausių biologinių ginklų

Publikuota: 2008 m. gegužės 14 d. trečiadienis

Žmogaus ląstelė
Žmogaus ląstelė
JAV mokslininkai kuria efektyvų priešnuodį nuo botulino toksino – vieno baisiausių biologinių ginklų pasaulyje, skelbia BBC.

Gynybos ekspertų teigimu, vienas gramas šių nuodų gali nužudyti šimtus tūkstančių žmonių. Kasmet keletas žmonių miršta nuo botulizmo – sunkios apsinuodijimo maistu ligos. Beje, botulino toksinas naudojamas kosmetikoje: jo yra raukšles mažinančio preparato „Botox“ sudėtyje.

JAV vyriausybės finansuojamoms Brookhaveno nacionalinės laboratorijos Niujorke ir Jungtinių Valstijų armijos Infekcinių ligų tyrimo instituto (USAMRIID) tyrėjų grupėms pavyko pasiekti proveržį ieškant efektyvaus priešnuodžio nuo pavojingiausios botulino toksino formos. Mokslininkai sukūrė proteiną, kuris blokuoja toksino veikimą, paversdamas jį nekenksmingu žmogaus kūno ląstelėms. Tyrimo vadovas Subramanyamas Swaminathanas BBC sakė, kad, remiantis šiuo atradimu, tikimasi po 4 – 5 metų sukurti patvirtintą vaistą.

Clostridium botulinum bakterijos gamina 7 skirtingus neurotoksinus, kurie prisitvirtina prie žmogaus nervų ląstelėse esančių proteinų ir blokuoja chemines medžiagas, kurias ląstelės naudoja tarpusavio ryšiui ir sąveikai su raumenimis. Dėl to paralyžiuojami kvėpavimo raumenys, ir auka nustoja kvėpavusi.

Brookhaveno nacionalinėje laboratorijoje sukurtas proteinas veikia patį stipriausią iš minėtų 7 toksinų. Iki šiol priešnuodžio jam nebuvo sukurta. Naujasis proteinas veikia kaip nervų ląstelėse esančių proteinų masalas, o tai reiškia, kad į žmogaus organizmą patekęs toksinas negali prisitvirtinti prie nervų ląstelių. Taip išvengiama kvėpavimo raumenų paralyžiaus pavojaus.

Pasak tyrėjų, naujasis priešnuodis yra 10 – 15 kartų efektyvesnis už patį geriausią iki šiol naudotą botulizmo gydymo preparatą.

Vakcinos nuo botulizmo jau naudojamos, tačiau jos skirtos apsisaugojimui nuo botulino toksinų prieš įvykstant atakai. Tačiau, pasak BBC, amerikiečių mokslininkų pasiekimas suteiks galimybę gaminti vaistus, skirtus vartoti po galimo biologinio ginklo panaudojimo.

Nors botulino toksinas dar niekada nebuvo sėkmingai panaudotas kaip biologinis ginklas, šiuos nuodus Japonijoje veikusi teroristų grupuotė „Aum Shinrikyo“ kelis kartus bandė paskleisti per 1990 – 1995 m. surengtas kelias atakas. 1991 m. karo Persijos įlankoje išvakarėse pasirodė pranešimų, kad Irakas turi pasigaminęs tūkstančius litrų botulino toksino.

Šaltinis:

www.balsas.lt

 

Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Šiuolaikiniai vaikai pinigus taupys skaitmeninėse taupyklėse

Kiekvienas vaikystėje esame turėjęs monetų taupyklę. Kaip vaikai taupys pinigus, jei kažkada pasaulyje nebebus grynųjų? skaityti »

Skeptiškiems tėveliams: 5 faktai apie vaizdo žaidimų naudą

Tyrimai atskleidė, kad saikingos pramogos su vaizdo žaidimais gali teikti naudą ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams. skaityti »

NATO suvažiavimą saugos ereliai

Gegužės 25 d. Briuselyje vyks NATO renginys, kuriame dalyvaus ir JAV prezidentas Donaldas Trampas. Į susitikimą suvažiuos valdžios atstovai iš 29 šalių. skaityti »

Dubajaus gatvėse patruliuoja robotas–policininkas

Į darbą priimtas pirmasis robotas–policininkas. Jis prisijungė prie policininkų būrio Arabų Emyratuose, Dubajuje. skaityti »

Kodėl lietuviai mėgsta atsiskaityti tik gavę prekes?

Mokėjimas už prekes jų pristatymo metu – vienas populiariausių būdų atsiskaityti už internetinius pirkinius Lietuvoje. skaityti »

Kad palinkus prie išmaniųjų kupra neužaugtų...

JAV vykdytas tyrimas parodė, kad nuolatinis žiūrėjimas į išmanųjį telefoną žemyn prilygsta maždaug 27 kilogramų svoriui, pakabintam ant kaklo, o tai pastarajam nėra naudinga. skaityti »

Nauja mobilioji programėlė – unikalus emocinės pagalbos sau būdas

Kiekvienas programėlės naudotojas galės žymėti ir stebėti savo emocinę būklę, tikimasi, kad šis įrankis padės ugdyti emocinį raštingumą. skaityti »

Kvadratinės Latvijos kolekcinės monetos tiražas išgraibstytas akimirksniu

Gegužės pradžioje Latvijos centrinis bankas pradėjo prekiauti nauja kolekcine moneta, skirta Latgalos kongreso šimtmečiui. skaityti »

Išleista Eurovizijos konkursui skirta moneta

Nacionalinis Ukrainos bankas gegužės 11 d. pradės prekiauti kolekcine moneta, skirta „Eurovizijos 2017“ konkursui. skaityti »

Mokslas atskleidė, ko reikia norint sukurti genialų protą

Intelektas – nėra būtinas genijaus požymis, svarbus žmogaus kūrybiškumas ir atkaklumas. skaityti »