Rusai duos pasauliui naują „ateities'' kurą?

Publikuota: 2008 m. rugsėjo 5 d. penktadienis

Dujotiekis
Rusų batiskafai „Mir-1“ ir „Mir-2“ nuo liepos mėnesio tiria Baikalo dugną ir ten esančius dujų klodus. Visai netrukus toje ežero vietoje prasidės eksperimentinė naujo cheminio junginio gavyba. Jau dabar mokslininkai šį radinį vadina nauju „ateities kuru“, kuris gali pakeisti įprastinius degalus.

Sudėtingiausia gavybos dalis yra tai, jog dujų hidratas, iškeltas į paviršių, garuoja ir išnyksta. Šiandieną užduotis, kaip išgauti ir pargabenti į vandens paviršių cheminį junginį CH4, neduoda ramybės daugeliui pasaulio geologų, rašo vz.ru.

Apie tai, jog Baikalas yra turtingas dujų hidratų, rusų tyrinėtojai žinojo jau seniai. Geologai skuba nuraminti gamtos sergėtojus teigdami, jog bandomoji dujų gavyba nepadarys jokios žalos ežerui.
„Iš pradžių biochemikai atrado tuos cheminius junginiu gana giliai – maždaug 130 metrų gylyje, po nuosėdų sluoksniu. Tačiau vėliau geologai aptiko tuos pačius hidratus visai arti paviršiaus – junginiai yra 30-50 centimetrų gylyje,“ – pasakoja Sibiro instituto geologas Michailas Gračiovas.

Dujų hidratas – tai kompleksinis vandens ir metano junginys (CH4). Tokie cheminiai junginiai gamtoje įmanomi tik esant žemai temperatūrai bei aukštam slėgiui.

„Išsiskiriančios iš vandens dujos arti paviršiaus ima keisti savo cheminę būseną ir virsta dujų hidratu – balta kieta medžiaga, kurią drąsiai galima vadinti nauju energetiniu kuru. Jau dabar yra žinoma, jog tokių dujų hidratų yra Arktyje, netoli Indijos pakrantės ir kai kuriose Kinijos vietose. Tačiau tų vietovių mokslininkai jokių gavybos procesų dar nevykdo,“ – teigia Sibiro instituto akademikas.

Problema ta, kad dar nei vienas specialistas nesugalvojo sistemos, kaip tuos junginius saugiai iškelti į paviršių, nes vos tik įvyksta sąlytis su oru – metanas išgaruoja, o vanduo ištirpsta.

CH4 gavybos technologija yra ir pagrindinė rusų užduotis. Nekyla nė menkiausios abejonės, jog Baikalas gali atverti didžiulius šio naujojo kuro klodus, ir Rusijos vyriausybė yra pasirengusi patvirtinti gavybos procesą bei duoti pasauliui naują „ateities“ kurą, tačiau problema yra ta, kaip tą žaliavą pasiimti.

Galiausiai buvo nuspręsta, jog vien savo pastangų nepakaks, taigi bandomuosiuose gavybos procesuose dalyvaus jungtinė Rusijos, Belgijos bei Japonijos mokslininkų komanda.

Baikalas, kurio amžius yra maždaug 25 milijonai metų, yra Rytų Sibiro pietuose. Jis yra laikomas pačiu giliausiu planetos ežeru ir yra įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašus. Baikalo vanduo sudaro 20 procentų pasaulinio ir 90 procentų Rusijos gėlo vandens atsargų.

 

Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„Microsoft“ mokys pažinti gėles

Kompanija „Microsoft“, bendradarbiaudama su kinų botanikais, kuria programą, kuri atpažintų augalus iš jų nuotraukų. skaityti »

Olimpiados dalyviams dovanų – olimpinės monetos

Į olimpines žaidynes Brazilijoje išvykstantiems mūsų šalies plaukikams Lietuvos bankas padovanojo pirmąsias olimpinės serijos monetas. skaityti »

Kuriama programa, piešinius paverčianti nuotraukomis

Olandijos Neimegeno universiteto neurobiologai šiuo metu kuria neuroninį tinklą, kuris gebėtų nupieštus eskizus paversti nuotraukomis. skaityti »

Pristatytas išmaniausias pasaulyje dviratis

Bendrovė „Volata Cycles“ išleido patį išmaniausią pasaulyje dviratį. Jo pagrindą sudaro palengvintas aliuminio rėmas ir platesnė nei įprastiniuose modeliuose anglies pluošto šakė. Tai leidžia įdėti platesnius ratus ir padidinti pravažumą. skaityti »

Patarimai „Pokemon Go“ gerbėjams: kaip taupyti telefono bateriją

Pasaulis kraustosi iš proto dėl naujojo žaidimo „Pokemon Go“, mušančio populiarumo rekordus. Jeigu savo išmaniajame telefone jau bandėte pagauti pokemoną ir jūs, turėjote pastebėti, kad ši pramoga įrenginio bateriją iškrauna labai greitai. skaityti »

Susimokėti už viešojo transporto bilietą galima ir nagais

Londono dizainerė Liusi Devis sukūrė unikalų manikiūrą, leidžiantį atsiskaityti už paslaugas. skaityti »

Mokslininkai išmokė robotą vaikščioti žmogiškai

Džordžijos technologijos instituto mokslininkai sukūrė robotą DURUS, kuris geba eiti tiksliai taip, kaip žmogus. skaityti »

Telefoną įkraus užrašų knygelė

Amerikiečių bendrovė „Solar Shtick“ pristatė bloknotą „Powerbook“ su Saulės elementais. skaityti »

Eksperimentas parodė, kad vyrai nepaleidžia savo telefonų iš rankų

Moterys gali dvigubai ilgiau išsiversti be telefono, tačiau nei vieni, nei kiti neišlaukia nė minutės. skaityti »

Žmogaus oda taps monitoriumi?

Japonijos mokslininkų grupė, vadovaujama profesoriaus Takao Somea, sukūrė itin ploną ir lankstų ekraną, tvirtinamą prie žmogaus odos. skaityti »