Rusai duos pasauliui naują „ateities'' kurą?

Publikuota: 2008 m. rugsėjo 5 d. penktadienis

Dujotiekis
Rusų batiskafai „Mir-1“ ir „Mir-2“ nuo liepos mėnesio tiria Baikalo dugną ir ten esančius dujų klodus. Visai netrukus toje ežero vietoje prasidės eksperimentinė naujo cheminio junginio gavyba. Jau dabar mokslininkai šį radinį vadina nauju „ateities kuru“, kuris gali pakeisti įprastinius degalus.

Sudėtingiausia gavybos dalis yra tai, jog dujų hidratas, iškeltas į paviršių, garuoja ir išnyksta. Šiandieną užduotis, kaip išgauti ir pargabenti į vandens paviršių cheminį junginį CH4, neduoda ramybės daugeliui pasaulio geologų, rašo vz.ru.

Apie tai, jog Baikalas yra turtingas dujų hidratų, rusų tyrinėtojai žinojo jau seniai. Geologai skuba nuraminti gamtos sergėtojus teigdami, jog bandomoji dujų gavyba nepadarys jokios žalos ežerui.
„Iš pradžių biochemikai atrado tuos cheminius junginiu gana giliai – maždaug 130 metrų gylyje, po nuosėdų sluoksniu. Tačiau vėliau geologai aptiko tuos pačius hidratus visai arti paviršiaus – junginiai yra 30-50 centimetrų gylyje,“ – pasakoja Sibiro instituto geologas Michailas Gračiovas.

Dujų hidratas – tai kompleksinis vandens ir metano junginys (CH4). Tokie cheminiai junginiai gamtoje įmanomi tik esant žemai temperatūrai bei aukštam slėgiui.

„Išsiskiriančios iš vandens dujos arti paviršiaus ima keisti savo cheminę būseną ir virsta dujų hidratu – balta kieta medžiaga, kurią drąsiai galima vadinti nauju energetiniu kuru. Jau dabar yra žinoma, jog tokių dujų hidratų yra Arktyje, netoli Indijos pakrantės ir kai kuriose Kinijos vietose. Tačiau tų vietovių mokslininkai jokių gavybos procesų dar nevykdo,“ – teigia Sibiro instituto akademikas.

Problema ta, kad dar nei vienas specialistas nesugalvojo sistemos, kaip tuos junginius saugiai iškelti į paviršių, nes vos tik įvyksta sąlytis su oru – metanas išgaruoja, o vanduo ištirpsta.

CH4 gavybos technologija yra ir pagrindinė rusų užduotis. Nekyla nė menkiausios abejonės, jog Baikalas gali atverti didžiulius šio naujojo kuro klodus, ir Rusijos vyriausybė yra pasirengusi patvirtinti gavybos procesą bei duoti pasauliui naują „ateities“ kurą, tačiau problema yra ta, kaip tą žaliavą pasiimti.

Galiausiai buvo nuspręsta, jog vien savo pastangų nepakaks, taigi bandomuosiuose gavybos procesuose dalyvaus jungtinė Rusijos, Belgijos bei Japonijos mokslininkų komanda.

Baikalas, kurio amžius yra maždaug 25 milijonai metų, yra Rytų Sibiro pietuose. Jis yra laikomas pačiu giliausiu planetos ežeru ir yra įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašus. Baikalo vanduo sudaro 20 procentų pasaulinio ir 90 procentų Rusijos gėlo vandens atsargų.

 

Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Greičiausias sportinis dviratis, kurio registruoti varžyboms niekada neleis

Sportinių dviračių dizaino parametrus griežtai kontroliuoja Tarptautinė dviračių sporto sąjunga – pasaulinė dviračių sporto organizacija. Jei ne tos taisyklės, sportiniai dviračiai galėtų atrodyti kitaip. skaityti »

„London Fashion Week“ metu „Visa“ pristatė mokėjimų naujoves

„London Fashion Week“ metu buvo pristatyti pirmieji mokėjimo sistemos „Visa“ pasirodymo mados rinkoje rezultatai. skaityti »

Sukurtos ausinės, nedengiančios ausų

Islandijos dizaino studija „Studio Banana” sukūrė „Batband“ ausines, kurios nedengia ausų. skaityti »

Ką savo telefone laiko tikras krepšinio gerbėjas?

Ką daryti, jei darbo metu vykstančių rungtynių pamatyti nepavyksta, arba, jei dingus elektrai visi planai smagiai praleisti vakarą prie televizoriaus žlunga? skaityti »

Ateitis – kūdikio vežimėlis su oro filtru?

Dailės akademijos industrinio dizaino studentas Dominykas Budinas sukūrė „Oro skydą“ – kūdikio vežimėlis su oro filtru, apsaugančiu nuo užteršto oro, – ir tapo tarptautinio dizaino konkurso „Electrolux“ dizaino laboratorija vienu iš šešių finalininkų. skaityti »

Vandens švarą užtikrins knyga-filtras

Karnegio universiteto daktaras Teri Dankovich išrado vandens valymo knygą, kurios vienas puslapis gali išvalyti iki 100 litrų vandens, o visos tokios knygos užtektų 4-eriems metams. skaityti »

Naujas išradimas – mikrotermometras, tiksliai matuojantis ypač žemas temperatūras

Fizikai iš Aalto, Kopenhagos ir Bazelio universitetų sukūrė miniatiūrinį termometrą, kuriuo galima matuoti temperatūras iki 7 milikelvinų (mK). skaityti »

„Google“ kovos už tobulus kelius

„Google“ užpatentavo technologiją, kuri patobulins kelių žemėlapius, nurodydama kelių būklę. skaityti »

Gineso rekordai: Lietuvos banko Pinigų muziejaus milijono centų piramidė – didžiausia pasaulyje

Pasaulio Gineso rekordų knygos sudarytojai patvirtino, kad Lietuvos banko Pinigų muziejuje Vilniuje stovi didžiausia piramidė iš 1 milijono 935 centų. skaityti »

JAV švietimo įstaigos mokys apie virtualias valiutas

Jungtinėse Amerikose Valstijose veikiantys koledžai ir universitetai pradėjo rengti savo studentams mokymus apie virtualias valiutas, tarp jų ir bitkoinus. skaityti »