Rusai duos pasauliui naują „ateities'' kurą?

Publikuota: 2008 m. rugsėjo 5 d. penktadienis

Dujotiekis
Rusų batiskafai „Mir-1“ ir „Mir-2“ nuo liepos mėnesio tiria Baikalo dugną ir ten esančius dujų klodus. Visai netrukus toje ežero vietoje prasidės eksperimentinė naujo cheminio junginio gavyba. Jau dabar mokslininkai šį radinį vadina nauju „ateities kuru“, kuris gali pakeisti įprastinius degalus.

Sudėtingiausia gavybos dalis yra tai, jog dujų hidratas, iškeltas į paviršių, garuoja ir išnyksta. Šiandieną užduotis, kaip išgauti ir pargabenti į vandens paviršių cheminį junginį CH4, neduoda ramybės daugeliui pasaulio geologų, rašo vz.ru.

Apie tai, jog Baikalas yra turtingas dujų hidratų, rusų tyrinėtojai žinojo jau seniai. Geologai skuba nuraminti gamtos sergėtojus teigdami, jog bandomoji dujų gavyba nepadarys jokios žalos ežerui.
„Iš pradžių biochemikai atrado tuos cheminius junginiu gana giliai – maždaug 130 metrų gylyje, po nuosėdų sluoksniu. Tačiau vėliau geologai aptiko tuos pačius hidratus visai arti paviršiaus – junginiai yra 30-50 centimetrų gylyje,“ – pasakoja Sibiro instituto geologas Michailas Gračiovas.

Dujų hidratas – tai kompleksinis vandens ir metano junginys (CH4). Tokie cheminiai junginiai gamtoje įmanomi tik esant žemai temperatūrai bei aukštam slėgiui.

„Išsiskiriančios iš vandens dujos arti paviršiaus ima keisti savo cheminę būseną ir virsta dujų hidratu – balta kieta medžiaga, kurią drąsiai galima vadinti nauju energetiniu kuru. Jau dabar yra žinoma, jog tokių dujų hidratų yra Arktyje, netoli Indijos pakrantės ir kai kuriose Kinijos vietose. Tačiau tų vietovių mokslininkai jokių gavybos procesų dar nevykdo,“ – teigia Sibiro instituto akademikas.

Problema ta, kad dar nei vienas specialistas nesugalvojo sistemos, kaip tuos junginius saugiai iškelti į paviršių, nes vos tik įvyksta sąlytis su oru – metanas išgaruoja, o vanduo ištirpsta.

CH4 gavybos technologija yra ir pagrindinė rusų užduotis. Nekyla nė menkiausios abejonės, jog Baikalas gali atverti didžiulius šio naujojo kuro klodus, ir Rusijos vyriausybė yra pasirengusi patvirtinti gavybos procesą bei duoti pasauliui naują „ateities“ kurą, tačiau problema yra ta, kaip tą žaliavą pasiimti.

Galiausiai buvo nuspręsta, jog vien savo pastangų nepakaks, taigi bandomuosiuose gavybos procesuose dalyvaus jungtinė Rusijos, Belgijos bei Japonijos mokslininkų komanda.

Baikalas, kurio amžius yra maždaug 25 milijonai metų, yra Rytų Sibiro pietuose. Jis yra laikomas pačiu giliausiu planetos ežeru ir yra įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašus. Baikalo vanduo sudaro 20 procentų pasaulinio ir 90 procentų Rusijos gėlo vandens atsargų.

 

Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Vienarankis robotas varžėsi samurajų kardų rungtynėse

Kompanija „Yaskawa Bushido Project“ sujungė jėgas su jaijutsu kardų kovos meistru Isao Machii. skaityti »

Maisto nuotraukos padės skaičiuoti kalorijas

„Google“ kuria priemonę „Im2Calories“, kuri iš maisto nuotraukos padėtų įvertinti maisto kaloringumą. skaityti »

Festivalyje „džiazuos“ Lietuvoje sukurtas elektrinis autobusas

Birželio 5 d. startuojantis 21-asis Klaipėdos pilies džiazo festivalis pristato ne tik garsiausias džiazo muzikos žvaigždes, bet ir šalies technologijų pasaulio naujienas. skaityti »

Sukurta išskirtinė vėjo jėgainė: gamina elektrą, nors neturi sparnų

Ispanijos bendrovė „Vortex“ sukūrė unikalią vėjo jėgainę „Vortex Bladeless“, kuri gamina elektrą net ir neturėdama sparnų. skaityti »

Kinijoje į gatves išriedėjo pirmieji pasaulyje „beūsiai“ troleibusai

Kinijoje buvo pristatyti pirmieji pasaulyje neįtikėtinai efektyviai energiją kaupiantys troleibusai. Pagrindinė šių transporto priemonių technologija yra superkondensatoriai, patalpinti į 18 ir 12 metrų ilgio greituosius (BRT – angl. „bus rapid transit“) autobusus. skaityti »

Mikrolustas po oda atliks kraujo tyrimus

Šveicarijos mokslininkai sukūrė diagnostinį lustą, implantuojamą po oda, kuris stebės kraujo rodiklius ir perduos informaciją per „Bluetooth“. skaityti »

Mokslininkai išspręs spaudžiančių batų bėdą

Valensijos biomechanikos instituto mokslininkai sukūrė technologiją, kuri pritaiko avalynę prie pėdų. skaityti »

Didžiausia planetoje interaktyvi fotografija – 365 gigapikseliai

Didesnės fotografijos Žemėje dar nėra buvę. Tarptautinė fotografų grupė, vadovaujama italo Filippo Blenigni, publikavo gigantišką aukščiausios viršukalnės Europoje ir 11-os aukščiausios viršukalnės pasaulyje panoraminę fotografiją. skaityti »

Pirmasis lietuviškas interaktyvus reklamos stendas skaičiuos ir analizuos naudotojus

Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai ir studentai sukūrė pirmąjį lietuvišką interaktyvų reklamos stendo prototipą, kuris ne tik transliuoja reklamą, bet ir fiksuoja reklamą stebėjusiųjų vartotojų statistinius duomenis. skaityti »

„Microsoft“ pasiūlė mokykloms atsisakyti rašiklių ir sąsiuvinių

Viena iš kompanijos „Microsoft“ direktorių, atsakinga už švietimą, Lia De Cicco-Remu pateikė mokykloms pasiūlymą atsisakyti rašiklių ir sąsiuvinių. skaityti »