Rusai duos pasauliui naują „ateities'' kurą?

Publikuota: 2008 m. rugsėjo 5 d. penktadienis

Dujotiekis
Rusų batiskafai „Mir-1“ ir „Mir-2“ nuo liepos mėnesio tiria Baikalo dugną ir ten esančius dujų klodus. Visai netrukus toje ežero vietoje prasidės eksperimentinė naujo cheminio junginio gavyba. Jau dabar mokslininkai šį radinį vadina nauju „ateities kuru“, kuris gali pakeisti įprastinius degalus.

Sudėtingiausia gavybos dalis yra tai, jog dujų hidratas, iškeltas į paviršių, garuoja ir išnyksta. Šiandieną užduotis, kaip išgauti ir pargabenti į vandens paviršių cheminį junginį CH4, neduoda ramybės daugeliui pasaulio geologų, rašo vz.ru.

Apie tai, jog Baikalas yra turtingas dujų hidratų, rusų tyrinėtojai žinojo jau seniai. Geologai skuba nuraminti gamtos sergėtojus teigdami, jog bandomoji dujų gavyba nepadarys jokios žalos ežerui.
„Iš pradžių biochemikai atrado tuos cheminius junginiu gana giliai – maždaug 130 metrų gylyje, po nuosėdų sluoksniu. Tačiau vėliau geologai aptiko tuos pačius hidratus visai arti paviršiaus – junginiai yra 30-50 centimetrų gylyje,“ – pasakoja Sibiro instituto geologas Michailas Gračiovas.

Dujų hidratas – tai kompleksinis vandens ir metano junginys (CH4). Tokie cheminiai junginiai gamtoje įmanomi tik esant žemai temperatūrai bei aukštam slėgiui.

„Išsiskiriančios iš vandens dujos arti paviršiaus ima keisti savo cheminę būseną ir virsta dujų hidratu – balta kieta medžiaga, kurią drąsiai galima vadinti nauju energetiniu kuru. Jau dabar yra žinoma, jog tokių dujų hidratų yra Arktyje, netoli Indijos pakrantės ir kai kuriose Kinijos vietose. Tačiau tų vietovių mokslininkai jokių gavybos procesų dar nevykdo,“ – teigia Sibiro instituto akademikas.

Problema ta, kad dar nei vienas specialistas nesugalvojo sistemos, kaip tuos junginius saugiai iškelti į paviršių, nes vos tik įvyksta sąlytis su oru – metanas išgaruoja, o vanduo ištirpsta.

CH4 gavybos technologija yra ir pagrindinė rusų užduotis. Nekyla nė menkiausios abejonės, jog Baikalas gali atverti didžiulius šio naujojo kuro klodus, ir Rusijos vyriausybė yra pasirengusi patvirtinti gavybos procesą bei duoti pasauliui naują „ateities“ kurą, tačiau problema yra ta, kaip tą žaliavą pasiimti.

Galiausiai buvo nuspręsta, jog vien savo pastangų nepakaks, taigi bandomuosiuose gavybos procesuose dalyvaus jungtinė Rusijos, Belgijos bei Japonijos mokslininkų komanda.

Baikalas, kurio amžius yra maždaug 25 milijonai metų, yra Rytų Sibiro pietuose. Jis yra laikomas pačiu giliausiu planetos ežeru ir yra įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašus. Baikalo vanduo sudaro 20 procentų pasaulinio ir 90 procentų Rusijos gėlo vandens atsargų.

 

Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Japonijos bankas ketina „įdarbinti“ robotus

Japonijos bankas „Bank of Tokyo Mitsubishi UFJ“ klientus pasitinkančius vadybininkus artimiausiu metu ketina pakeisti robotais. skaityti »

„Microsoft“ siūlo prekybininkams pirkėjų atpažinimo sistemą

Savo tinklaraštyje bendrovė „Microsoft“ pasidalijo mintimis apie parduotuves ir jų pasikeitimus 2015 metais. skaityti »

Veidų atpažinimo technologija – prieigai prie svetainių

Bendrovė „Intel“ sukūrė taikomąją programą „True Key“. Prieigai prie interneto svetainių ar įrenginių ji naudoja veidų atpažinimo technologiją. skaityti »

Išmanusis laikrodis – finansams valdyti

Augant dėvimų išmaniųjų įrenginių populiarumui ir skaičiui, atsiranda ir jiems skirtų specializuotų programų. skaityti »

2015 metai pailgės sekunde dėl atominio ir pasaulinio laikų derinimo

Šių metų birželio 30 d. 11 val. 59 min. 60 sek. pasauliniu laiku sekundei laikrodžiai sustos ir para bei metai sekunde pailgės. skaityti »

KTU mokslininkų plėtojama matematinė rašysenos analizė: kuo skiriasi Obamos ir jūsų rašysena?

Rašysena nedažnai patenka į „kietųjų“ mokslų tyrimų sritį. Nors internete gausu rašysenos analizės testų, o kai kurios įdarbinimo agentūros šį metodą siūlo potencialių darbuotojų atrankai, išvados retai gali nustebinti objektyviais ir tiksliais apskaičiavimais. Visai kitas dalykas, kai rašyseną tiria matematikai. skaityti »

Barselonos centre – išmaniosios stotelės

Barselonoje pradėjo veikti aštuonios išmaniosios stotelės. Jose įrengti interaktyvūs ekranai, kurie veikia 7 dienas per savaitę, 24 valandas per parą. skaityti »

Mokėjimai širdies ritmu

Kanados pradedančioji įmonė „Bionym“ sukūrė apyrankę, kuri matuoja žmogaus širdies dūžius. skaityti »

BMW, kuris pats suranda vietą ir prisiparkuoja daugiaaukštėje aikštelėje

Las Vegase (JAV) prasidėjusioje „CES 2015“ parodoje Vokietijos automobilių gamintojas „BMW Group“ pademonstravo naujas automobilių autonominio valdymo galimybes, kurios atvers naują puslapį kelių transporto istorijoje. skaityti »

„Apple“ gavo patentą išmaniajam rašikliui

JAV patentų ir prekių ženklų valdyba išdavė kompanijai „Apple“ patentą išmaniajam elektroniniam rašikliui. skaityti »