Saulės audros ir Žemės palydovai

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 15 d. ketvirtadienis


Stiprios Saulės audros ne tik sunaikintų Žemėje esančią elektroniką, bet ir ilgam sulaikytų žmoniją nuo naujų palydovų paleidimo.

Nuo Saulės atitrūkus dideliam Saulės medžiagos kiekiui, Žemėje esančios elektros tinklai bei palydovų elektronika paprasčiausiai iškeptų. Tačiau neseniai atlikti tyrimai parodė, kad stiprios Saulės audros poveikis šiais reiškiniais neapsiribotų: po jos žemoje Žemės orbitoje (kur ir dislokuoti dauguma dirbtinių Žemės palydovų) liktų nuolatinės radiacijos, kuri dar dešimtmetį po audros nuolat gadintų palydovų elektroniką.

Stipri Saulės audra sunaikintų elektringų dalelių debesis, kurie supa Žemę nutolę maždaug per 4 planetos spindulius. Šie santykinai tankūs debesys saugo nuo elektromagnetinių bangų susiformavimo. Šios bangos galėtų įgreitinti elektronus ir paversti juos spinduliavimu, kuris paveiktų dvi vidines Žemės radiacines zonas.

2003 įvykusi Saulės audra suspaudė elektringų dalelių debesis iki dviejų Žemės skersmenų. Jeigu po šio išsiveržimo pasikartotų 1859 metų audra, debesys būtų sunaikinti.


Kalifornijos universiteto mokslininkų komanda atliko kompiuterinius skaičiavimus, kuriais siekta išsiaiškinti kaip didelės Saulės audros paveiktų Žemę. Mokslininkai išsiaiškino, jog po elektringų dalelių debesies išnykimo elektromagnetinės bangos įgreitintų elektronus ir pasiųstų į vidinį radiacijos žiedą, kur smarkiai išaugtų radiacinis fonas. Vidinis radiacinis žiedas tankiausias maždaug 3000 km virš Žemės pusiaujo, o tai yra daug aukščiau nei žema Žemės orbita, tačiau žiedas didesnėse platumose leidžiasi žemyn ir persikerta su žema Žemės orbita, taip veikdamas palydovus. Įgreitinti elektronai veiktų palydovų elektroniką, skeltų kibirkštis ir gadintų palydovą. Padidėjus elektringų dalelių srautui, padaroma žala taip pat smarkiai išaugtų ir palydovų darbo laikas drastiškai sutrumpėtų.

Taip pat mokslininkai teigia, kad kenksminga radiacija galėtų išsilaikyti pakankamai ilgą laiko tarpa, besisukdama aplink Žemės magnetinio lauko linijas. 1962 JAV vykdyti branduoliniai bandymai kosmose užtvindė žemą Žemės orbitą elektringomis dalėlėmis, kurios ten išbuvo dešimtmetį ir greičiausiai sugadino ne vieną palydovą.
Mokslininkai teigia, kad apsauginiai palydovų skydai galėtų padėti, tačiau tuo pačiu palydovus būtų sunkiau iškelti, nes išaugtų jų masė. Taip pat išaugusi radiacija keltų pavojų astronautams ir Tarptautinės kosminės stoties elektronikai.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Saulės audros pavojingos ne tik kosminėms misijoms

Saulės žybsnių pavojus kosminėms misijoms žinomas jau seniai. Su jo realumu susidūrėme ir mes – vos tik susiruošus pirmųjų nanopalydovų paleidimui, šią džiugią akimirką teko atidėti. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Sukurta nauja kompiuterio valdymo gestais technologija

Kompanija „Leap Motion“ teigia, kad netrukus galėsime atsisveikinti su pelėmis, klaviatūromis ir liečiamais ekranais – kompiuteris bus valdomas judesiu. skaityti »

A. Zuokas: „Sostinė pasiruošusi išduoti leidimus „Google“ automobiliams filmuoti Vilnių“

Vilniaus meras Artūras Zuokas išsiuntė miesto poziciją kompanijai „Google“ pranešdamas, kad sostinė yra pasiruošusi nedelsiant išduoti savivaldybės leidimą kompanijos atstovams vykdyti filmavimus Vilniuje. skaityti »

Apie Steve'ą Jobsą bus kuriami filmai

„Sony Pictures Entertainment“ oficialiai pažadėjo, kad „Oskarą“ už filmą „Socialinis tinklas“ laimėjęs scenaristas užsiims ir Steve'o Jobso biografijos ekranizacija. Tuo pat metu apie jį bus kuriamas dar vienas filmas. skaityti »

Kinijoje pasirodė robotai policininkai

Kunmino miesto Kinijoje gatvėse pastatyti keli dvimetriniai robotai, prijungti prie artimiausios policijos nuovados stebėjimo sistemos. skaityti »

„Apple“ duomenų centrai naudos „žaliąją“ elektros energiją

Iki šių metų pabaigos „Apple" ketina prie savo duomenų centrų pastatyti dvi saulės elektrines, kurių bendra galia sieks 86 mln. kWh per metus. skaityti »

„Anonymous“ atakavo JAV teisingumo ministeriją

Programišiai iš grupuotės „Anonymous“ įsilaužė į JAV teisingumo ministerijos svetainę ir pagrobė 1,7 GB duomenų. skaityti »

Steve‘as Jobsas norėjo sukurti „iCar“

Steve'as Jobsas mąstė, kaip būtų galima sukurti automobilį, kuris taptų komerciniu modeliu. skaityti »

Ministras prašo atšaukti „Google Maps Street View“ draudimą

Susisiekimo ministras Eligijus Masiulis prašo Valstybinę duomenų apsaugos inspekciją peržiūrėti sprendimą uždrausti Lietuvoje vykdyti „Google Maps Street View“ projektą. skaityti »

„Facebook“ įkūrėjas vedė

Socialinio tinklo „Facebook“ įkūrėjas ir direktorių tarybos vadovas Мarkas Zuckerbergas gegužės 19 d. vedė savo ilgametę draugę Prisilą Čan (Priscilla Chan). skaityti »

USB atmintinė – aksesuaras

Šiandien technologijos pralenkia laiką, viskas taip greitai tobulėja, jog sunku suspėti. Dizainerių komanda „Art Lebedev Sturio“ kuria daiktus, kurie būtų ne tik naudingi, bet ir gražus, tiksliau, galėtų tapti žaviu aksesuaru ar interjero detale. skaityti »