Saulės audros ir Žemės palydovai

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 15 d. ketvirtadienis


Stiprios Saulės audros ne tik sunaikintų Žemėje esančią elektroniką, bet ir ilgam sulaikytų žmoniją nuo naujų palydovų paleidimo.

Nuo Saulės atitrūkus dideliam Saulės medžiagos kiekiui, Žemėje esančios elektros tinklai bei palydovų elektronika paprasčiausiai iškeptų. Tačiau neseniai atlikti tyrimai parodė, kad stiprios Saulės audros poveikis šiais reiškiniais neapsiribotų: po jos žemoje Žemės orbitoje (kur ir dislokuoti dauguma dirbtinių Žemės palydovų) liktų nuolatinės radiacijos, kuri dar dešimtmetį po audros nuolat gadintų palydovų elektroniką.

Stipri Saulės audra sunaikintų elektringų dalelių debesis, kurie supa Žemę nutolę maždaug per 4 planetos spindulius. Šie santykinai tankūs debesys saugo nuo elektromagnetinių bangų susiformavimo. Šios bangos galėtų įgreitinti elektronus ir paversti juos spinduliavimu, kuris paveiktų dvi vidines Žemės radiacines zonas.

2003 įvykusi Saulės audra suspaudė elektringų dalelių debesis iki dviejų Žemės skersmenų. Jeigu po šio išsiveržimo pasikartotų 1859 metų audra, debesys būtų sunaikinti.


Kalifornijos universiteto mokslininkų komanda atliko kompiuterinius skaičiavimus, kuriais siekta išsiaiškinti kaip didelės Saulės audros paveiktų Žemę. Mokslininkai išsiaiškino, jog po elektringų dalelių debesies išnykimo elektromagnetinės bangos įgreitintų elektronus ir pasiųstų į vidinį radiacijos žiedą, kur smarkiai išaugtų radiacinis fonas. Vidinis radiacinis žiedas tankiausias maždaug 3000 km virš Žemės pusiaujo, o tai yra daug aukščiau nei žema Žemės orbita, tačiau žiedas didesnėse platumose leidžiasi žemyn ir persikerta su žema Žemės orbita, taip veikdamas palydovus. Įgreitinti elektronai veiktų palydovų elektroniką, skeltų kibirkštis ir gadintų palydovą. Padidėjus elektringų dalelių srautui, padaroma žala taip pat smarkiai išaugtų ir palydovų darbo laikas drastiškai sutrumpėtų.

Taip pat mokslininkai teigia, kad kenksminga radiacija galėtų išsilaikyti pakankamai ilgą laiko tarpa, besisukdama aplink Žemės magnetinio lauko linijas. 1962 JAV vykdyti branduoliniai bandymai kosmose užtvindė žemą Žemės orbitą elektringomis dalėlėmis, kurios ten išbuvo dešimtmetį ir greičiausiai sugadino ne vieną palydovą.
Mokslininkai teigia, kad apsauginiai palydovų skydai galėtų padėti, tačiau tuo pačiu palydovus būtų sunkiau iškelti, nes išaugtų jų masė. Taip pat išaugusi radiacija keltų pavojų astronautams ir Tarptautinės kosminės stoties elektronikai.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Saulės audros pavojingos ne tik kosminėms misijoms

Saulės žybsnių pavojus kosminėms misijoms žinomas jau seniai. Su jo realumu susidūrėme ir mes – vos tik susiruošus pirmųjų nanopalydovų paleidimui, šią džiugią akimirką teko atidėti. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„Yahoo!“ generalinis direktorius atsistatydina

Bendrovės „Yahoo!“ generalinis direktorius Skotas Tompsonas (Scott Thompson) po skandalo dėl išsilavinimo traukiasi iš posto. skaityti »

Šumano rezonansas gali padėti tirti kitų planetų atmosferą

Kiekvieną sekundę Žemėje susiformuoja maždaug 50 įvairaus stiprumo žaibų. Jie sukuria elektromagnetines bangas, kurios ima sklisti atmosferoje, atsimušdamos į Žemės paviršių bei jonosferą, esančią apie 100 kilometrų aukštyje. skaityti »

„Angry Birds“ atsisiuntė milijardas žaidėjų

Bendrovė „Rovio“ praneša, kad parduota daugiau kaip milijardas žaidimo „Angry Birds“ kopijų. skaityti »

JAV kariuomenės sunkvežimiai važiuos be vairuotojų?

Pentagonas pranešė apie išmaniojo karinio sunkvežimio, kuriam nereikia vairuotojo, bandymus. skaityti »

„Facebook“ pristatys socialinių programų parduotuvę

Socialinis tinklas „Facebook“ pristatys puslapį, kuriame bus sudėtos socialinės programos, pranešama „Facebook“ kūrėjų tinklaraštyje. skaityti »

„Anonymous“ programišiai atakavo Kremliaus svetainę

Programišiai, save vadinantys judėjimo „Anonymous“ rusiškojo sparno atstovais, pranešė, kad jų organizacija atakavo Kremliaus svetainę. skaityti »

„Google“ automobiliai be vairuotojo išleisti į kelią

Nevada tapo pirmąja JAV valstija, kurios administracija į bendro naudojimo kelius išleido autonomiškai valdomus automobilius „Google“. skaityti »

Antrojo pasaulinio karo veteranus subūrė vaizdo konferencija

Nacionalinė prezidentinė B. N. Jelcino biblioteka drauge su viena iš Rusijos telekomunikacijos bendrovių pirmą kartą surengė tarptautinę vaizdo konferenciją, skirtą Antrojo pasaulinio karo veteranams. skaityti »

„Yahoo“ vadovui papildomas laipsnis priskirtas netyčia

„Yahoo“ direktorių taryba svarstys klaidą, įsivėlusią į oficialią korporacijos vadovo Skoto Tompsono (Scott Thompson) biografiją. skaityti »

Sukurtas socialinis tinklas buvusiems teroristams ir jų aukoms

JAV paskelbta apie naują socialinį tinklą AVE – „Against Violent Extremism“ („Prieš smurtinį ekstremizmą“). Jo dalyviais turėtų tapti buvę teroristai ir terorizmo aukos. skaityti »