Saulės audros ir Žemės palydovai

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 15 d. ketvirtadienis


Stiprios Saulės audros ne tik sunaikintų Žemėje esančią elektroniką, bet ir ilgam sulaikytų žmoniją nuo naujų palydovų paleidimo.

Nuo Saulės atitrūkus dideliam Saulės medžiagos kiekiui, Žemėje esančios elektros tinklai bei palydovų elektronika paprasčiausiai iškeptų. Tačiau neseniai atlikti tyrimai parodė, kad stiprios Saulės audros poveikis šiais reiškiniais neapsiribotų: po jos žemoje Žemės orbitoje (kur ir dislokuoti dauguma dirbtinių Žemės palydovų) liktų nuolatinės radiacijos, kuri dar dešimtmetį po audros nuolat gadintų palydovų elektroniką.

Stipri Saulės audra sunaikintų elektringų dalelių debesis, kurie supa Žemę nutolę maždaug per 4 planetos spindulius. Šie santykinai tankūs debesys saugo nuo elektromagnetinių bangų susiformavimo. Šios bangos galėtų įgreitinti elektronus ir paversti juos spinduliavimu, kuris paveiktų dvi vidines Žemės radiacines zonas.

2003 įvykusi Saulės audra suspaudė elektringų dalelių debesis iki dviejų Žemės skersmenų. Jeigu po šio išsiveržimo pasikartotų 1859 metų audra, debesys būtų sunaikinti.


Kalifornijos universiteto mokslininkų komanda atliko kompiuterinius skaičiavimus, kuriais siekta išsiaiškinti kaip didelės Saulės audros paveiktų Žemę. Mokslininkai išsiaiškino, jog po elektringų dalelių debesies išnykimo elektromagnetinės bangos įgreitintų elektronus ir pasiųstų į vidinį radiacijos žiedą, kur smarkiai išaugtų radiacinis fonas. Vidinis radiacinis žiedas tankiausias maždaug 3000 km virš Žemės pusiaujo, o tai yra daug aukščiau nei žema Žemės orbita, tačiau žiedas didesnėse platumose leidžiasi žemyn ir persikerta su žema Žemės orbita, taip veikdamas palydovus. Įgreitinti elektronai veiktų palydovų elektroniką, skeltų kibirkštis ir gadintų palydovą. Padidėjus elektringų dalelių srautui, padaroma žala taip pat smarkiai išaugtų ir palydovų darbo laikas drastiškai sutrumpėtų.

Taip pat mokslininkai teigia, kad kenksminga radiacija galėtų išsilaikyti pakankamai ilgą laiko tarpa, besisukdama aplink Žemės magnetinio lauko linijas. 1962 JAV vykdyti branduoliniai bandymai kosmose užtvindė žemą Žemės orbitą elektringomis dalėlėmis, kurios ten išbuvo dešimtmetį ir greičiausiai sugadino ne vieną palydovą.
Mokslininkai teigia, kad apsauginiai palydovų skydai galėtų padėti, tačiau tuo pačiu palydovus būtų sunkiau iškelti, nes išaugtų jų masė. Taip pat išaugusi radiacija keltų pavojų astronautams ir Tarptautinės kosminės stoties elektronikai.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Saulės audros pavojingos ne tik kosminėms misijoms

Saulės žybsnių pavojus kosminėms misijoms žinomas jau seniai. Su jo realumu susidūrėme ir mes – vos tik susiruošus pirmųjų nanopalydovų paleidimui, šią džiugią akimirką teko atidėti. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

LESTO telkia įmones kartu plėtoti elektromobilių infrastruktūrą Lietuvoje

Lietuvos elektros skirstomųjų tinklų operatorius LESTO telkia elektromobiliais suinteresuotų įmonių, valstybinių institucijų ir kitų organizacijų grupę, siekdama bendromis pastangomis inicijuoti elektromobilių infrastruktūros plėtrą Lietuvoje, populiarinti ir remti aplinką tausojančių ir efektyviau energiją vartojančių technologijų diegimą. skaityti »

„Benetton“ mezga tinkle „Facebook“

Naujas „Benetton“ priedas socialiniame tinkle „Facebook“ primena prekės ženklo istorijos pradžią nuo įvairiaspalvių megztinių, kuriuos kadaise rankomis mezgė Džuliana Beneton. skaityti »

Prancūzijos įmonė sukūrė vėjo turbinas, galinčias išgauti gėlą vandenį

Prancūzijos įmonė „Eole water“ paskelbė pradedanti gaminti vėjo turbinas, kurios galės gaminti ne tik elektrą, bet ir kondensuoti ore esantį vandenį. skaityti »

Žmogaus dydžio trimatės hologramos ateityje gali paįvairinti vaizdo konferencijas

Vis daugiau prietaisų iš mokslinės fantastikos filmų perkeliama į realybę. Akivaizdus pavyzdys – trimatė žmogaus dydžio holograma. skaityti »

„Apple“ savo televizorių išleis ne anksčiau kaip 2014 metais

Bendrovė „Apple“ gali išleisti savo prekės ženklo televizorių tik 2014 metais, nors jo pasirodymo kai kurie ekspertai laukė jau šiemet. skaityti »

Tinklaraštininkas iš Irano laimėjo „The BOBs“ konkursą

Irano tinklaraštininkas ir žurnalistas Araša Sigarči laimėjo tarptautinį tinklaraščių ir interneto bendruomenių konkursą „The BOBs“ (angl. The Best Of Blogs). skaityti »

„Instagram“ ir Björk gavo internetinę premiją „Webby“

Socialiniai tinklai „Google+“ ir „Pinterest“, taip pat muzikinė paslauga „Spotify“ laimėjo „Webby Awards“. Laimėtojai bus apdovanojami gegužės 21 dieną. skaityti »

Barakas Obama žada apginti privačią interneto naudotojų informaciją nuo specialiųjų tarnybų

JAV prezidentas Barakas Obama pasirengęs vetuoti Kongreso atstovų rūmų palaimintą įstatymo projektą „Cispa“ (Cyber Intelligence Sharing and Protection Act), jei jį palaimintų Senatas ir jis būtų pateiktas galutinai patvirtinti valstybės vadovui. skaityti »

„Nokia“ ketina parduoti prabangiųjų telefonų padalinį

Korporacija „Nokia“ ruošiasi parduoti savo padalinį „Vertu“ britų kompanijai „Permira“, pranešė britų žiniasklaida. skaityti »

Per 2012-ųjų Londono vasaros žaidynes bus taikomos naujos TV transliacijos technologijos

Per Londono vasaros žaidynes bus taikomos galingiausios šiuolaikinės TV transliacijų technologijos, tarp jų – HD ir 3D tokių kompanijų kaip „Sky“ ir BBC. skaityti »