Saulės audros ir Žemės palydovai

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 15 d. ketvirtadienis


Stiprios Saulės audros ne tik sunaikintų Žemėje esančią elektroniką, bet ir ilgam sulaikytų žmoniją nuo naujų palydovų paleidimo.

Nuo Saulės atitrūkus dideliam Saulės medžiagos kiekiui, Žemėje esančios elektros tinklai bei palydovų elektronika paprasčiausiai iškeptų. Tačiau neseniai atlikti tyrimai parodė, kad stiprios Saulės audros poveikis šiais reiškiniais neapsiribotų: po jos žemoje Žemės orbitoje (kur ir dislokuoti dauguma dirbtinių Žemės palydovų) liktų nuolatinės radiacijos, kuri dar dešimtmetį po audros nuolat gadintų palydovų elektroniką.

Stipri Saulės audra sunaikintų elektringų dalelių debesis, kurie supa Žemę nutolę maždaug per 4 planetos spindulius. Šie santykinai tankūs debesys saugo nuo elektromagnetinių bangų susiformavimo. Šios bangos galėtų įgreitinti elektronus ir paversti juos spinduliavimu, kuris paveiktų dvi vidines Žemės radiacines zonas.

2003 įvykusi Saulės audra suspaudė elektringų dalelių debesis iki dviejų Žemės skersmenų. Jeigu po šio išsiveržimo pasikartotų 1859 metų audra, debesys būtų sunaikinti.


Kalifornijos universiteto mokslininkų komanda atliko kompiuterinius skaičiavimus, kuriais siekta išsiaiškinti kaip didelės Saulės audros paveiktų Žemę. Mokslininkai išsiaiškino, jog po elektringų dalelių debesies išnykimo elektromagnetinės bangos įgreitintų elektronus ir pasiųstų į vidinį radiacijos žiedą, kur smarkiai išaugtų radiacinis fonas. Vidinis radiacinis žiedas tankiausias maždaug 3000 km virš Žemės pusiaujo, o tai yra daug aukščiau nei žema Žemės orbita, tačiau žiedas didesnėse platumose leidžiasi žemyn ir persikerta su žema Žemės orbita, taip veikdamas palydovus. Įgreitinti elektronai veiktų palydovų elektroniką, skeltų kibirkštis ir gadintų palydovą. Padidėjus elektringų dalelių srautui, padaroma žala taip pat smarkiai išaugtų ir palydovų darbo laikas drastiškai sutrumpėtų.

Taip pat mokslininkai teigia, kad kenksminga radiacija galėtų išsilaikyti pakankamai ilgą laiko tarpa, besisukdama aplink Žemės magnetinio lauko linijas. 1962 JAV vykdyti branduoliniai bandymai kosmose užtvindė žemą Žemės orbitą elektringomis dalėlėmis, kurios ten išbuvo dešimtmetį ir greičiausiai sugadino ne vieną palydovą.
Mokslininkai teigia, kad apsauginiai palydovų skydai galėtų padėti, tačiau tuo pačiu palydovus būtų sunkiau iškelti, nes išaugtų jų masė. Taip pat išaugusi radiacija keltų pavojų astronautams ir Tarptautinės kosminės stoties elektronikai.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Saulės audros pavojingos ne tik kosminėms misijoms

Saulės žybsnių pavojus kosminėms misijoms žinomas jau seniai. Su jo realumu susidūrėme ir mes – vos tik susiruošus pirmųjų nanopalydovų paleidimui, šią džiugią akimirką teko atidėti. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Kinai iš „YouTube“ reikalauja 300 mln. dolerių

Kinų kino kūrėjai pareikalavo, kad „YouTube“ sustiprintų autorių teisių apsaugą. Ir pranešė patyrę 308 mln. dolerių nuostolį dėl vaizdo priegloboje dedamų piratinių vaizdo įrašų. skaityti »

„Google“ parodė Levo Tolstojaus tviterį

„Google“ sukūrė filmuką „Kaip atrodytų mūsų pasaulis, jei internetas būtų jau tūkstantį metų“, skirtą forumo „Big Tent“ atidarymui balandžio 25 dieną Maskvoje. skaityti »

Pietų Korėjos kalėjime darbą pradėjo robotas sargybinis

Viename iš Pietų Korėjos kalėjimų darbą pradėjo robotas, saugantis ir stebintis kalinius. skaityti »

„Apple“ vadovas sukritikavo nešiojamojo kompiuterio ir planšetės hibridą

„Apple“ generalinis direktorius Timas Kukas sukritikavo nešiojamojo kompiuterio ir planšetės hibridą, taip pat universalias kompiuterių ir mobiliųjų įrenginių operacines sistemas. skaityti »

Šiaurės Korėjos valdžia šalies oficialios interneto svetainės dizainą atnaujino už 15 dolerių?

Studentas Michaelis DiTanna Šiaurės Korėjos propagandai analizuoti skirto tyrimo metu išsiaiškino, kad oficiali šalies interneto svetainė sukurta „Blender“ šablono, kainuojančio 15 dolerių, pagrindu. skaityti »

Japonijoje sukurtas polimerinis paviršius, apsaugantis mobiliuosius įrenginius nuo drėgmės

Japonijos kompanija „Daikin Industries“ žada mobiliųjų įrenginių savininkams pateikti apsauginį paviršių, apsaugantį mobiliuosius įrenginius nuo drėgmės. skaityti »

Naujas skeneris leidžia mobiliųjų telefonų savininkams matyti pro sienas ir drabužius

Fantastiniuose romanuose aprašytos galimybės netrukus gali tapti realybe – mokslininkai sukūrė telefoną, kuris veikia kaip rentgeno aparatas. skaityti »

„Google“ investuos į kosmoso užkariavimo projektą

„Google“ su kitais investuotojais palaiko kosmoso užkariavimo ir gamtinių resursų tyrinėjimų projektą „Planetary Resources“. skaityti »

Amerikietis į „Vikipediją“ įrašė milijoną pataisų

Indiniapolio gyventojas Džastinas Napas (Justin Knapp) tapo pirmuoju žmogumi, kuris į „Vikipediją“ įrašė daugiau nei milijoną pataisų. skaityti »

Timas Cookas pateko į įtakingiausių pasaulio žmonių šimtuką

Naujasis kompanijos „Apple“ vadovas Timas Cookas pateko į kasmetį leidinio „Times“ sudarytą įtakingiausių žmonių šimtuką. skaityti »