Saulės audros ir Žemės palydovai

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 15 d. ketvirtadienis


Stiprios Saulės audros ne tik sunaikintų Žemėje esančią elektroniką, bet ir ilgam sulaikytų žmoniją nuo naujų palydovų paleidimo.

Nuo Saulės atitrūkus dideliam Saulės medžiagos kiekiui, Žemėje esančios elektros tinklai bei palydovų elektronika paprasčiausiai iškeptų. Tačiau neseniai atlikti tyrimai parodė, kad stiprios Saulės audros poveikis šiais reiškiniais neapsiribotų: po jos žemoje Žemės orbitoje (kur ir dislokuoti dauguma dirbtinių Žemės palydovų) liktų nuolatinės radiacijos, kuri dar dešimtmetį po audros nuolat gadintų palydovų elektroniką.

Stipri Saulės audra sunaikintų elektringų dalelių debesis, kurie supa Žemę nutolę maždaug per 4 planetos spindulius. Šie santykinai tankūs debesys saugo nuo elektromagnetinių bangų susiformavimo. Šios bangos galėtų įgreitinti elektronus ir paversti juos spinduliavimu, kuris paveiktų dvi vidines Žemės radiacines zonas.

2003 įvykusi Saulės audra suspaudė elektringų dalelių debesis iki dviejų Žemės skersmenų. Jeigu po šio išsiveržimo pasikartotų 1859 metų audra, debesys būtų sunaikinti.


Kalifornijos universiteto mokslininkų komanda atliko kompiuterinius skaičiavimus, kuriais siekta išsiaiškinti kaip didelės Saulės audros paveiktų Žemę. Mokslininkai išsiaiškino, jog po elektringų dalelių debesies išnykimo elektromagnetinės bangos įgreitintų elektronus ir pasiųstų į vidinį radiacijos žiedą, kur smarkiai išaugtų radiacinis fonas. Vidinis radiacinis žiedas tankiausias maždaug 3000 km virš Žemės pusiaujo, o tai yra daug aukščiau nei žema Žemės orbita, tačiau žiedas didesnėse platumose leidžiasi žemyn ir persikerta su žema Žemės orbita, taip veikdamas palydovus. Įgreitinti elektronai veiktų palydovų elektroniką, skeltų kibirkštis ir gadintų palydovą. Padidėjus elektringų dalelių srautui, padaroma žala taip pat smarkiai išaugtų ir palydovų darbo laikas drastiškai sutrumpėtų.

Taip pat mokslininkai teigia, kad kenksminga radiacija galėtų išsilaikyti pakankamai ilgą laiko tarpa, besisukdama aplink Žemės magnetinio lauko linijas. 1962 JAV vykdyti branduoliniai bandymai kosmose užtvindė žemą Žemės orbitą elektringomis dalėlėmis, kurios ten išbuvo dešimtmetį ir greičiausiai sugadino ne vieną palydovą.
Mokslininkai teigia, kad apsauginiai palydovų skydai galėtų padėti, tačiau tuo pačiu palydovus būtų sunkiau iškelti, nes išaugtų jų masė. Taip pat išaugusi radiacija keltų pavojų astronautams ir Tarptautinės kosminės stoties elektronikai.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Saulės audros pavojingos ne tik kosminėms misijoms

Saulės žybsnių pavojus kosminėms misijoms žinomas jau seniai. Su jo realumu susidūrėme ir mes – vos tik susiruošus pirmųjų nanopalydovų paleidimui, šią džiugią akimirką teko atidėti. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Laris Peidžas „Android“ pavadino svarbia, bet ne lemtinga „Google“ verslui

Mobilioji operacinė sistema „Android“ yra labai svarbi „Google“, tačiau ne lemtinga kompanijos verslui, pareiškė „Google“ generalinis direktorius Laris Peidžas teismo byloje „Oracle“ prieš „Google“. skaityti »

Meksikoje sukurta mobilioji bankinė sistema neturtingiems

Meksikoje sukurta pirmoji mobilioji bankinė sistema „Transfer“ specialiai mažas pajamas gaunantiems žmonėms. skaityti »

Interneto „tėvas“ prieš įstatymą, „galintį sunaikinti žmogaus teises“

Didžiosios Britanijos mokslininkas Timas Bernersas-Lee, HTTP protokolo, HTML kalbos ir URL identifikatoriaus kūrėjas, pasisakė prieš šalyje rengiamą Theresos May inicijuotą įstatymą dėl masinio vartotojų stebėjimo internete. skaityti »

„Amazon“ įsigijo teisę leisti romanus apie Džeimsą Bondą

Internetinė parduotuvė „Amazon“ įsigijo teisę Šiaurės Amerikoje leisti 14 romanų apie Džeimsą Bondą, praneša portalas „Digital Book World“. skaityti »

HTC finansų departamentui vadovaus Chia-Lin Changas

Pasaulinis mobiliųjų technologijų gamintojas HTC paskelbė keičiantis finansų vadovą. Nuo šios savaitės kompanijos finansų departamentui vadovauja Chia-Lin Changas. skaityti »

„Apple“ ir „Samsung“ bandys susitaikyti

Kompanijų „Apple“ ir „Samsung“ vadovai surengs derybas bei bandys išspręsti dėl patentų kilusį ginčą, kuris tęsiasi nuo 2011-ųjų rudens. skaityti »

M. Šarapova „Facebook“ pademonstravo naują šukuoseną

Rusijos tenisininkė Marija Šarapova savo puslapyje socialiniame tinkle „Facebook“ pristatė naują šukuoseną. skaityti »

„Cosmopolitan“ ir „Marie Claire“ pristatė savo kanalą „YouTube“

Penki korporacijos „Hearst“ moterų žurnalai – „Cosmopolitan“, „Marie Claire“, „Harper’s Bazaar“, „Seventeen“ ir „Real Beauty“ – „YouTube“ pristatė savo kanalą „Hello Style“. skaityti »

„Apple“ ir dizaineris Filipas Starkas nedirba prie bendro projekto

Kompanija „Apple“ atmetė gandus, neva kurdama naują įrenginį į pagalbą kvietė garsų prancūzų dizainerį Filipą Starką. skaityti »

Naujas Gineso rekordas: skyrybos per „Twitter“

Saudo Arabijos gyventojas Abdulazizas Goldšteinas, tris kartus „Twitter“ pranešime savo žmonai parašęs „talak“, oficialiai išsiskyrė. skaityti »