Saulės audros ir Žemės palydovai

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 15 d. ketvirtadienis


Stiprios Saulės audros ne tik sunaikintų Žemėje esančią elektroniką, bet ir ilgam sulaikytų žmoniją nuo naujų palydovų paleidimo.

Nuo Saulės atitrūkus dideliam Saulės medžiagos kiekiui, Žemėje esančios elektros tinklai bei palydovų elektronika paprasčiausiai iškeptų. Tačiau neseniai atlikti tyrimai parodė, kad stiprios Saulės audros poveikis šiais reiškiniais neapsiribotų: po jos žemoje Žemės orbitoje (kur ir dislokuoti dauguma dirbtinių Žemės palydovų) liktų nuolatinės radiacijos, kuri dar dešimtmetį po audros nuolat gadintų palydovų elektroniką.

Stipri Saulės audra sunaikintų elektringų dalelių debesis, kurie supa Žemę nutolę maždaug per 4 planetos spindulius. Šie santykinai tankūs debesys saugo nuo elektromagnetinių bangų susiformavimo. Šios bangos galėtų įgreitinti elektronus ir paversti juos spinduliavimu, kuris paveiktų dvi vidines Žemės radiacines zonas.

2003 įvykusi Saulės audra suspaudė elektringų dalelių debesis iki dviejų Žemės skersmenų. Jeigu po šio išsiveržimo pasikartotų 1859 metų audra, debesys būtų sunaikinti.


Kalifornijos universiteto mokslininkų komanda atliko kompiuterinius skaičiavimus, kuriais siekta išsiaiškinti kaip didelės Saulės audros paveiktų Žemę. Mokslininkai išsiaiškino, jog po elektringų dalelių debesies išnykimo elektromagnetinės bangos įgreitintų elektronus ir pasiųstų į vidinį radiacijos žiedą, kur smarkiai išaugtų radiacinis fonas. Vidinis radiacinis žiedas tankiausias maždaug 3000 km virš Žemės pusiaujo, o tai yra daug aukščiau nei žema Žemės orbita, tačiau žiedas didesnėse platumose leidžiasi žemyn ir persikerta su žema Žemės orbita, taip veikdamas palydovus. Įgreitinti elektronai veiktų palydovų elektroniką, skeltų kibirkštis ir gadintų palydovą. Padidėjus elektringų dalelių srautui, padaroma žala taip pat smarkiai išaugtų ir palydovų darbo laikas drastiškai sutrumpėtų.

Taip pat mokslininkai teigia, kad kenksminga radiacija galėtų išsilaikyti pakankamai ilgą laiko tarpa, besisukdama aplink Žemės magnetinio lauko linijas. 1962 JAV vykdyti branduoliniai bandymai kosmose užtvindė žemą Žemės orbitą elektringomis dalėlėmis, kurios ten išbuvo dešimtmetį ir greičiausiai sugadino ne vieną palydovą.
Mokslininkai teigia, kad apsauginiai palydovų skydai galėtų padėti, tačiau tuo pačiu palydovus būtų sunkiau iškelti, nes išaugtų jų masė. Taip pat išaugusi radiacija keltų pavojų astronautams ir Tarptautinės kosminės stoties elektronikai.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Saulės audros pavojingos ne tik kosminėms misijoms

Saulės žybsnių pavojus kosminėms misijoms žinomas jau seniai. Su jo realumu susidūrėme ir mes – vos tik susiruošus pirmųjų nanopalydovų paleidimui, šią džiugią akimirką teko atidėti. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„Opel Ampera“ švenčia dvigubą pergalę „Internet Auto Award 2011“

Po pristatymų pirmiesiems klientams „Opel Ampera“ laimi du „Internet Auto Award 2011“ prizus, konkurso, kurį organizuoja internetinė automobilių prekybos svetainė „AutoScout24“. skaityti »

JAV kariai „apginkluoti“„iPad2“

Jungtinių Amerikos Valstijų karinės oro pajėgos ketina įsigyti 18 tūkstančių planetinių kompiuterių „iPad“, kurių bendra vertė 9,36 mln. JAV dolerių. skaityti »

CeBit 2012: Trimatė animacija - visiems

Trimačiai filmai, kaip „Žaislų istorija“ ar „Transformeriai“, buvo kuriami, naudojant ne tik ypač galingus kompiuterius, bet ir skiriant labai daug specialistų, kuriančių filmo objektus ir ir priverčiančių juos judėti, darbo laiko. skaityti »

Tarptautinė rašytojų diena

Kovo 3–oji yra 62–a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių ir nuo 1986 metų ji minima kaip Tarptautinė rašytojų diena švenčiama. skaityti »

„Ford“ saugumo sistema pelnė prestižinį technologijų apdovanojimą

„Ford“ sukurta ir pirmą kartą Europoje kompaktiniame vienatūryje „Ford B-MAX“ pristatyta saugumo sistema „Emergency Assistance“ pelnė prestižinį „Global Mobile Awards 2012” apdovanojimą už geriausias mobilias inovacijas automobilių, transporto ir  komunalinių paslaugų sektoriuose. skaityti »

Telefonas su paprastu elementu

Grįžtame į mobiliųjų telefonų „akmens amžių“ ar tiesiog ieškome paprastumo? Šį klausimą reikėtų užduoti dizaineriams Rodney Loh ir Thomas Tellier, kurie siūlo visiškai paprastą telefono konceptą. skaityti »

Kaip turėtų atrodyti „Apple“ fotoaparatas?

Daugybė dizainerių kuria įvairius daiktų konceptus ir siūlo juos didžiosioms kompanijos vildamiesi, kad jų svajonė bus realizuota. Štai dizaineris Joseph Dumary „nusitaikė“ į „Apple“ ir siūlo fotoaparato konceptą. skaityti »

Išmanusis telefonas akliesiems

Mes mėgaujamės išmaniųjų telefonų teikiamomis galimybėmis ir net nesusimąstome apie tuos, kurie dėl savo negalios negali to daryti. Tačiau dizaineris Shikun Sun pagalvojo, ir sukūrė išmaniojo telefono konceptą akliesiems. skaityti »

Lietuvio sukurta programėlė mokins lengviau įsiminti pasaulio valstybių vėliavas

Prekyboje pasirodė dar viena lietuviška programėlė, pavadinimu „Kaip įsiminti vėliavas“. Programėlę galima įsigyti „App Store“ už 27,59 litus (7,99 eurus). skaityti »

Andrius Mamontovas: „iTunes“ yra naujos šou verslo eros lyderis"

Dainininkas Andrius Mamontovas neabejoja “iTunes” nauda tiek kūrėjams, tiek ir vartotojams: „iTunes“ yra naujos šou verslo eros lyderis", – teigia jis. skaityti »