Saulės audros ir Žemės palydovai

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 15 d. ketvirtadienis


Stiprios Saulės audros ne tik sunaikintų Žemėje esančią elektroniką, bet ir ilgam sulaikytų žmoniją nuo naujų palydovų paleidimo.

Nuo Saulės atitrūkus dideliam Saulės medžiagos kiekiui, Žemėje esančios elektros tinklai bei palydovų elektronika paprasčiausiai iškeptų. Tačiau neseniai atlikti tyrimai parodė, kad stiprios Saulės audros poveikis šiais reiškiniais neapsiribotų: po jos žemoje Žemės orbitoje (kur ir dislokuoti dauguma dirbtinių Žemės palydovų) liktų nuolatinės radiacijos, kuri dar dešimtmetį po audros nuolat gadintų palydovų elektroniką.

Stipri Saulės audra sunaikintų elektringų dalelių debesis, kurie supa Žemę nutolę maždaug per 4 planetos spindulius. Šie santykinai tankūs debesys saugo nuo elektromagnetinių bangų susiformavimo. Šios bangos galėtų įgreitinti elektronus ir paversti juos spinduliavimu, kuris paveiktų dvi vidines Žemės radiacines zonas.

2003 įvykusi Saulės audra suspaudė elektringų dalelių debesis iki dviejų Žemės skersmenų. Jeigu po šio išsiveržimo pasikartotų 1859 metų audra, debesys būtų sunaikinti.


Kalifornijos universiteto mokslininkų komanda atliko kompiuterinius skaičiavimus, kuriais siekta išsiaiškinti kaip didelės Saulės audros paveiktų Žemę. Mokslininkai išsiaiškino, jog po elektringų dalelių debesies išnykimo elektromagnetinės bangos įgreitintų elektronus ir pasiųstų į vidinį radiacijos žiedą, kur smarkiai išaugtų radiacinis fonas. Vidinis radiacinis žiedas tankiausias maždaug 3000 km virš Žemės pusiaujo, o tai yra daug aukščiau nei žema Žemės orbita, tačiau žiedas didesnėse platumose leidžiasi žemyn ir persikerta su žema Žemės orbita, taip veikdamas palydovus. Įgreitinti elektronai veiktų palydovų elektroniką, skeltų kibirkštis ir gadintų palydovą. Padidėjus elektringų dalelių srautui, padaroma žala taip pat smarkiai išaugtų ir palydovų darbo laikas drastiškai sutrumpėtų.

Taip pat mokslininkai teigia, kad kenksminga radiacija galėtų išsilaikyti pakankamai ilgą laiko tarpa, besisukdama aplink Žemės magnetinio lauko linijas. 1962 JAV vykdyti branduoliniai bandymai kosmose užtvindė žemą Žemės orbitą elektringomis dalėlėmis, kurios ten išbuvo dešimtmetį ir greičiausiai sugadino ne vieną palydovą.
Mokslininkai teigia, kad apsauginiai palydovų skydai galėtų padėti, tačiau tuo pačiu palydovus būtų sunkiau iškelti, nes išaugtų jų masė. Taip pat išaugusi radiacija keltų pavojų astronautams ir Tarptautinės kosminės stoties elektronikai.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Saulės audros pavojingos ne tik kosminėms misijoms

Saulės žybsnių pavojus kosminėms misijoms žinomas jau seniai. Su jo realumu susidūrėme ir mes – vos tik susiruošus pirmųjų nanopalydovų paleidimui, šią džiugią akimirką teko atidėti. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Naujos kartos ausinės

Jaunas dizaineris iš Prancūzijos Victor Declety siūlo paprastą ir labai patogų ausinių konceptą, kuris, anot idėjos autoriaus, turėtų sukelti perversmą. skaityti »

„Ekrano“ sirgaliams – pirmoji Lietuvos sporto klubo programėlė

Panevėžio futbolo klubas „Ekranas“ sukūrė pirmąją Lietuvoje ir Baltijos šalyse sporto klubo programėlę, skirtą išmaniesiems telefonams. skaityti »

Šveicarija imsis religinio turizmo

Jei Jums dar neteko internete įsigyti kelionės po religines Šveicarijos vietas, tai netrukus tai tikrai bus galima padaryti. skaityti »

Naujame „Panasonic DMC-GX1“ keičiamųjų objektyvų fotoaparate susilieja puiki vaizdų kokybė, našumas ir dizainas

„Panasonic“ keičiamųjų objektyvų neveidrodinių fotoaparatų seriją „Lumix G Micro System“ papildė nauju nariu – DMC-GX1 fotoaparatu, pasižyminčiu aukštos kokybės, tikroviškai užfiksuotais vaizdais, greitu veikimu, funkcionalumu. skaityti »

Olimpinis bėgikas rėmėjų rado „eBay“

Didžiosios Britanijos lengvosios atletikos atstovas Džeimsas Elingtonas (James Ellington) el. parduotuvėje „eBay“ rado rėmėjų, kurie skirs jam 32 550 svarų sterlingų pasiruošti 2012 metų Londono olimpinėms žaidynėms. skaityti »

Pagrindinė Ukrainos eglė turi nuosavą interneto dienoraštį

„Twitter“ tinkle atsirado pagrindinės Ukrainos naujametės eglės, pastatytos prieš porą dienų, tinklaraštis. skaityti »

„Microsoft“ steigėjas finansuos nepilotuojamų kosminių raketų kūrimą

Vienas iš bendrovės „Microsoft“ steigėjų Paulas Allenas pranešė, kad planuoja sukurti nepilotuojamas raketas ir skraidinti krovinius į kosmosą. skaityti »

Elektroniniai kontaktiniai lęšiai: papildyta realybė tiesiogiai akyje

Tai jau matyta daugelyje fantastikos filmų: įvairi informacija apdorojama realiame laike ir tiesiogiai projektuojama į herojaus (ar antiherojaus) akį. skaityti »

Atskleistos „Apple“ darbuotojų elgesio viešojoje erdvėje taisyklės

Interneto portalas „9to5Mac“ iš patikimų šaltinių gavo „Apple“ vidaus politikos taisykles, kurios reglamentuoja ne tik kompanijos darbuotojų elgseną internete, bet ir apskritai visą jų elgesio kodeksą. skaityti »

Buvusi „Renault“ sala-gamykla Paryžiuje atgims „žaliu“ veidu

Paryžiaus priemiestyje esanti sala kadaise priklausė automobilių gamintojui „Renault“. skaityti »