Saulės audros ir Žemės palydovai

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 15 d. ketvirtadienis


Stiprios Saulės audros ne tik sunaikintų Žemėje esančią elektroniką, bet ir ilgam sulaikytų žmoniją nuo naujų palydovų paleidimo.

Nuo Saulės atitrūkus dideliam Saulės medžiagos kiekiui, Žemėje esančios elektros tinklai bei palydovų elektronika paprasčiausiai iškeptų. Tačiau neseniai atlikti tyrimai parodė, kad stiprios Saulės audros poveikis šiais reiškiniais neapsiribotų: po jos žemoje Žemės orbitoje (kur ir dislokuoti dauguma dirbtinių Žemės palydovų) liktų nuolatinės radiacijos, kuri dar dešimtmetį po audros nuolat gadintų palydovų elektroniką.

Stipri Saulės audra sunaikintų elektringų dalelių debesis, kurie supa Žemę nutolę maždaug per 4 planetos spindulius. Šie santykinai tankūs debesys saugo nuo elektromagnetinių bangų susiformavimo. Šios bangos galėtų įgreitinti elektronus ir paversti juos spinduliavimu, kuris paveiktų dvi vidines Žemės radiacines zonas.

2003 įvykusi Saulės audra suspaudė elektringų dalelių debesis iki dviejų Žemės skersmenų. Jeigu po šio išsiveržimo pasikartotų 1859 metų audra, debesys būtų sunaikinti.


Kalifornijos universiteto mokslininkų komanda atliko kompiuterinius skaičiavimus, kuriais siekta išsiaiškinti kaip didelės Saulės audros paveiktų Žemę. Mokslininkai išsiaiškino, jog po elektringų dalelių debesies išnykimo elektromagnetinės bangos įgreitintų elektronus ir pasiųstų į vidinį radiacijos žiedą, kur smarkiai išaugtų radiacinis fonas. Vidinis radiacinis žiedas tankiausias maždaug 3000 km virš Žemės pusiaujo, o tai yra daug aukščiau nei žema Žemės orbita, tačiau žiedas didesnėse platumose leidžiasi žemyn ir persikerta su žema Žemės orbita, taip veikdamas palydovus. Įgreitinti elektronai veiktų palydovų elektroniką, skeltų kibirkštis ir gadintų palydovą. Padidėjus elektringų dalelių srautui, padaroma žala taip pat smarkiai išaugtų ir palydovų darbo laikas drastiškai sutrumpėtų.

Taip pat mokslininkai teigia, kad kenksminga radiacija galėtų išsilaikyti pakankamai ilgą laiko tarpa, besisukdama aplink Žemės magnetinio lauko linijas. 1962 JAV vykdyti branduoliniai bandymai kosmose užtvindė žemą Žemės orbitą elektringomis dalėlėmis, kurios ten išbuvo dešimtmetį ir greičiausiai sugadino ne vieną palydovą.
Mokslininkai teigia, kad apsauginiai palydovų skydai galėtų padėti, tačiau tuo pačiu palydovus būtų sunkiau iškelti, nes išaugtų jų masė. Taip pat išaugusi radiacija keltų pavojų astronautams ir Tarptautinės kosminės stoties elektronikai.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Saulės audros pavojingos ne tik kosminėms misijoms

Saulės žybsnių pavojus kosminėms misijoms žinomas jau seniai. Su jo realumu susidūrėme ir mes – vos tik susiruošus pirmųjų nanopalydovų paleidimui, šią džiugią akimirką teko atidėti. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Lietuvoje – nauja spausdinimo Brailio raštu technologija

Lietuvoje pradėti spausdinti leidiniai Brailio raštu. S. Jokužio leidykloje–spaustuvėje įdiegus specialią technologiją, jau išleistas pirmasis toks leidinys – 2012 m. kalendorius su aklųjų ir silpnaregių meniniais darbais. skaityti »

Sukurtas mobilusis telefonas musulmonams

Kompanija „Enmac“ sukūrė musulmonams skirtą telefoną „Enmac MQ710“. skaityti »

Įkrauk elektromobilį nesustodamas

Elektromobiliai yra švarūs, draugiški aplinkai ir šaunūs – netgi jeigu jie ir negali varžytis su įprastais automobiliais nuvažiuojamu atstumu ar kaina. Tačiau net ir šie trūkumai galėtų išnykti, jei būtų įdiegta sistema, leidžianti automatiškai įkrauti elektromobilių baterijas jiems važiuojant keliu. skaityti »

„Žalias“ viešbutis

Šiandien ekologija yra „ant bangos“. Žmonės išties susirūpino mus supančia aplinka ir siūlo vieni kitiems įvairiausių būdų, kaip tausoti gamtą neatsisakant mums įprasto gyvenimo būdo. Keturi dizaineriai suvienijo savo jėgas ir siūlo neįprastą „žalią“ viešbutį. skaityti »

Modernūs gelbėjimo ratai

Jei ši modernių gelbėjimo ratų idėja būtų pasiūlyta prieš keliasdešimt metų, galbūt iš legendinio „Titaniko“ būtų pavykę išgelbėti daugiau žmonių. skaityti »

LG pardavė daugiau nei 2 mln. skalbimo mašinų „6 Motion“

Viena iš pasaulinių buitinės technikos lyderių „LG Electronics“ (LG) skelbia rekordinį „6 Motion“ serijos skalbimo mašinų pardavimą. skaityti »

Pietų Korėjoje kalinius prižiūrės robotai

Nuo pavasario Pietų Korėjos kalėjimuose atsiras kalinius prižiūrintys robotai. Iš pradžių kalėjime bus panaudoti trys robotai. skaityti »

„Mitsubishi“ Japonijoje pradeda prekybą komerciniais elektromobiliais

„Mitsubishi Motors Corporation“ pranešė, kad gruodžio 8 d. pradeda savo pirmojo komercinio elektromobilio „MINICAB–MiEV“ prekybą Japonijoje. skaityti »

JAV inžinieriai ruošiasi pastatyti didžiausią pasaulyje „Žaibų liejyklą“

JAV inžinieriai ruošiasi pastatyti didžiausią pasaulyje Teslos transformatorių, kuris generuotų šimtus metrų nusidrieksiančius dirbtinius žaibus. skaityti »

„Ford Focus“ – pirmasis automobilis, gavęs 4 „EuroNCAP“ įvertinimus už pažangias saugumo technologijas

Naujasis „Ford Focus“ tapo pirmuoju istorijoje automobiliu, gavusiu 4 apdovanojimus už jame diegiamas saugumo sistemas. skaityti »