Saulės audros ir Žemės palydovai

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 15 d. ketvirtadienis


Stiprios Saulės audros ne tik sunaikintų Žemėje esančią elektroniką, bet ir ilgam sulaikytų žmoniją nuo naujų palydovų paleidimo.

Nuo Saulės atitrūkus dideliam Saulės medžiagos kiekiui, Žemėje esančios elektros tinklai bei palydovų elektronika paprasčiausiai iškeptų. Tačiau neseniai atlikti tyrimai parodė, kad stiprios Saulės audros poveikis šiais reiškiniais neapsiribotų: po jos žemoje Žemės orbitoje (kur ir dislokuoti dauguma dirbtinių Žemės palydovų) liktų nuolatinės radiacijos, kuri dar dešimtmetį po audros nuolat gadintų palydovų elektroniką.

Stipri Saulės audra sunaikintų elektringų dalelių debesis, kurie supa Žemę nutolę maždaug per 4 planetos spindulius. Šie santykinai tankūs debesys saugo nuo elektromagnetinių bangų susiformavimo. Šios bangos galėtų įgreitinti elektronus ir paversti juos spinduliavimu, kuris paveiktų dvi vidines Žemės radiacines zonas.

2003 įvykusi Saulės audra suspaudė elektringų dalelių debesis iki dviejų Žemės skersmenų. Jeigu po šio išsiveržimo pasikartotų 1859 metų audra, debesys būtų sunaikinti.


Kalifornijos universiteto mokslininkų komanda atliko kompiuterinius skaičiavimus, kuriais siekta išsiaiškinti kaip didelės Saulės audros paveiktų Žemę. Mokslininkai išsiaiškino, jog po elektringų dalelių debesies išnykimo elektromagnetinės bangos įgreitintų elektronus ir pasiųstų į vidinį radiacijos žiedą, kur smarkiai išaugtų radiacinis fonas. Vidinis radiacinis žiedas tankiausias maždaug 3000 km virš Žemės pusiaujo, o tai yra daug aukščiau nei žema Žemės orbita, tačiau žiedas didesnėse platumose leidžiasi žemyn ir persikerta su žema Žemės orbita, taip veikdamas palydovus. Įgreitinti elektronai veiktų palydovų elektroniką, skeltų kibirkštis ir gadintų palydovą. Padidėjus elektringų dalelių srautui, padaroma žala taip pat smarkiai išaugtų ir palydovų darbo laikas drastiškai sutrumpėtų.

Taip pat mokslininkai teigia, kad kenksminga radiacija galėtų išsilaikyti pakankamai ilgą laiko tarpa, besisukdama aplink Žemės magnetinio lauko linijas. 1962 JAV vykdyti branduoliniai bandymai kosmose užtvindė žemą Žemės orbitą elektringomis dalėlėmis, kurios ten išbuvo dešimtmetį ir greičiausiai sugadino ne vieną palydovą.
Mokslininkai teigia, kad apsauginiai palydovų skydai galėtų padėti, tačiau tuo pačiu palydovus būtų sunkiau iškelti, nes išaugtų jų masė. Taip pat išaugusi radiacija keltų pavojų astronautams ir Tarptautinės kosminės stoties elektronikai.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Saulės audros pavojingos ne tik kosminėms misijoms

Saulės žybsnių pavojus kosminėms misijoms žinomas jau seniai. Su jo realumu susidūrėme ir mes – vos tik susiruošus pirmųjų nanopalydovų paleidimui, šią džiugią akimirką teko atidėti. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Kuriami kontaktiniai lęšiai, perduodantys informaciją į akies tinklainę

JAV mokslininkai kuria kontaktinių lęšių prototipą su įmontuotu ekranu, kuris galės sukurti „papildytos realybės“ efektą arba transliuoti vaizdus tiesiai į akies tinklainę. skaityti »

Virėjų kovos... telefone

Ne paslaptis, jog prieš didžiąsias šventes visi suskumbame ieškoti dovanų. Kasmet knygų leidėjai džiaugiasi, nes vienos populiariausių dovanų – kulinarinės knygos. Tiesa, šiemet tendencijos pasikeitė, nes virėjų kovos persikėlė į mobiliuosius įrenginius. skaityti »

Modernus namų telefonas

Sakysite, jog paprasti laidiniai telefonai yra atgyvena, juk dauguma naudoja mobiliuosius įrenginius. Tačiau neapsigaukite, kartais paprastas namų telefonas gali būti ne tik funkcionalus, bet ir papuošti jūsų interjerą. skaityti »

„Mitsubishi“ elektromobilis – taupiausias

JAV aplinkos apsaugos agentūra išrinko „Mitsubishi“ elektromobilį mažiausiai degalų vartojančiu 2012 metų modeliu. skaityti »

Pusė Švedijos trimečių naudojasi internetu

Neseniai atliktas tyrimas parodė, kad priėjimą prie interneto turi 88 proc. Švedijos gyventojų, o 85 proc. jų namie naudojais plačiajuosčiu internetu. skaityti »

„Mazda“ SKYACTIV – „Metų technologija“ Japonijoje

Tyrėjai ir žurnalistai įvertino SKYACTIV–G 1.3 variklį skaityti »

Nedidelio Šveicarijos kaimo reklama surinko 10 tūkst. „like“

Šveicarijos kaimelio Obermuteno, kuriame gyvena 79 žmonės, meras „Facebook“ tinkle ėmėsi vykdyti reklaminę kampaniją, kuri per 4 savaites surinko per 10 tūkst. „like“. skaityti »

Lankstusis „HumanForm“

Kompanija „Nokia“ pristatė ateities telefono viziją. Tai ypač stilingas, skaidrus ir lankstus telefonas – „HumanForm“. skaityti »

Daiktų „ieškiklis“

Ar dažnai pamirštate, kur pasidėjote raktus? Mėgstamą rašiklį? Darbo kalendorių? Keturi technologijas studijuojantys Japonijos studentai siūlo išeitį – „Finder“ (liet. ieškiklis). skaityti »

Termometras mažyliams

Ruduo – tas laikas, kai vis dažniau sergame. Peršalimas ir įvairios kitos ligos mus priverčia gulėti lovoje, matuotis temperatūrą ir gerti neskanius vaistus. Suaugusiesiems išmatuoti temperatūrą nėra sunku, o ką daryti su mažaisiais ligoniais? Dizaineriai iš Japonijos siūlo lipnius termometrus. skaityti »