Saulės audros ir Žemės palydovai

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 15 d. ketvirtadienis


Stiprios Saulės audros ne tik sunaikintų Žemėje esančią elektroniką, bet ir ilgam sulaikytų žmoniją nuo naujų palydovų paleidimo.

Nuo Saulės atitrūkus dideliam Saulės medžiagos kiekiui, Žemėje esančios elektros tinklai bei palydovų elektronika paprasčiausiai iškeptų. Tačiau neseniai atlikti tyrimai parodė, kad stiprios Saulės audros poveikis šiais reiškiniais neapsiribotų: po jos žemoje Žemės orbitoje (kur ir dislokuoti dauguma dirbtinių Žemės palydovų) liktų nuolatinės radiacijos, kuri dar dešimtmetį po audros nuolat gadintų palydovų elektroniką.

Stipri Saulės audra sunaikintų elektringų dalelių debesis, kurie supa Žemę nutolę maždaug per 4 planetos spindulius. Šie santykinai tankūs debesys saugo nuo elektromagnetinių bangų susiformavimo. Šios bangos galėtų įgreitinti elektronus ir paversti juos spinduliavimu, kuris paveiktų dvi vidines Žemės radiacines zonas.

2003 įvykusi Saulės audra suspaudė elektringų dalelių debesis iki dviejų Žemės skersmenų. Jeigu po šio išsiveržimo pasikartotų 1859 metų audra, debesys būtų sunaikinti.


Kalifornijos universiteto mokslininkų komanda atliko kompiuterinius skaičiavimus, kuriais siekta išsiaiškinti kaip didelės Saulės audros paveiktų Žemę. Mokslininkai išsiaiškino, jog po elektringų dalelių debesies išnykimo elektromagnetinės bangos įgreitintų elektronus ir pasiųstų į vidinį radiacijos žiedą, kur smarkiai išaugtų radiacinis fonas. Vidinis radiacinis žiedas tankiausias maždaug 3000 km virš Žemės pusiaujo, o tai yra daug aukščiau nei žema Žemės orbita, tačiau žiedas didesnėse platumose leidžiasi žemyn ir persikerta su žema Žemės orbita, taip veikdamas palydovus. Įgreitinti elektronai veiktų palydovų elektroniką, skeltų kibirkštis ir gadintų palydovą. Padidėjus elektringų dalelių srautui, padaroma žala taip pat smarkiai išaugtų ir palydovų darbo laikas drastiškai sutrumpėtų.

Taip pat mokslininkai teigia, kad kenksminga radiacija galėtų išsilaikyti pakankamai ilgą laiko tarpa, besisukdama aplink Žemės magnetinio lauko linijas. 1962 JAV vykdyti branduoliniai bandymai kosmose užtvindė žemą Žemės orbitą elektringomis dalėlėmis, kurios ten išbuvo dešimtmetį ir greičiausiai sugadino ne vieną palydovą.
Mokslininkai teigia, kad apsauginiai palydovų skydai galėtų padėti, tačiau tuo pačiu palydovus būtų sunkiau iškelti, nes išaugtų jų masė. Taip pat išaugusi radiacija keltų pavojų astronautams ir Tarptautinės kosminės stoties elektronikai.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Saulės audros pavojingos ne tik kosminėms misijoms

Saulės žybsnių pavojus kosminėms misijoms žinomas jau seniai. Su jo realumu susidūrėme ir mes – vos tik susiruošus pirmųjų nanopalydovų paleidimui, šią džiugią akimirką teko atidėti. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„Mitsubishi“ pristatė naujos kartos MIVEC variklį, patobulintą „Stop&Go“ sistemą

„Mitsubishi Motors Corporation“ pradeda gaminti lengvą ir kompaktišką benzininį variklį 4J10 su patobulinta kintamų vožtuvų darbo fazių sistema MIVEC ir atnaujinta variklio išjungimo/įjungimo technologija „Auto Stop&Go“ (ASG). skaityti »

Mokslininkai tyrimams naudoja konfeti

Atsitiktinumai ir tikimybės užima svarbią vietą statistinėje fizikoje. skaityti »

EUROPASS kviečia į kelionę po Europą

Šiandien startuoja internetinis žaidimas studijomis ir darbu ES šalyse besidomintiems moksleiviams ir studentams skaityti »

Naujos kartos muzikos instrumentas – sulankstomas pianinas

Klasikinės muzikos garsai, sklindantys iš pianino, – kas gali būti gražiau? Po gero koncerto dauguma pagalvoja, jog norėtų išmokti groti šiuo instrumentu, bet kaip vieno ar dviejų kambarių bute sutalpinti šį instrumentą? skaityti »

„U–magnet“ – patogus „žaisliukas“

Kai jau atrodo, kad senų, mums įprastų daiktų patobulinti neįmanoma, juk jie ir taip geri, atsiranda kažkas, kas tai padaro. Magnetas, bet ne magnetas – keistai skamba, ar ne? skaityti »

Pirkimo sistema savitarnos būdu

Šiuolaikinėse parduotuvėse tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje plačiai paplitusi prekybos sistema funkcionuoja naudojant kasos aparatus. skaityti »

Užrašyta mažiausia periodinė elementų lentelė

2012 metų Pasaulio Gineso rekordų knygoje atsirado įrašas, patvirtinantis, jog Notingemo universiteto (Jungtinė Karalystė) mokslininkams pavyko užrašyti pačią mažiausią periodinę elementų lentelę. skaityti »

Ekonomiškam lauko apšvietimui – lietuviški LED prožektoriai

UAB „Elmo technologijos“ nuo 2011 m. rudens Kaune atidarė naują gamybos liniją, kurioje pagal šiuolaikinius technologinius procesus gaminami energiją taupantys ir ilgaamžiai LED lauko prožektoriai. skaityti »

Lietuviai planuoja masinę elektrinių velomobilių gamybą

Dviratį minti per sunku ir per šlapia? Automobilis Jums veikiau našta nei komfortiško gyvenimo simbolis? skaityti »

„Eroll“ – modernus knygų skaitytuvas

Sunku pasakyti ar ateityje popierines knygas ir visą spaudą pakeis elektroninės, tačiau aišku viena – jei reikės išsirinkti patogų knygų skaitytuvą, pasirinkimas bus didžiulis. Štai kokį įrenginį siūlo daiktų dizaineris Dragan Trenchevski. skaityti »