Saulės audros ir Žemės palydovai

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 15 d. ketvirtadienis


Stiprios Saulės audros ne tik sunaikintų Žemėje esančią elektroniką, bet ir ilgam sulaikytų žmoniją nuo naujų palydovų paleidimo.

Nuo Saulės atitrūkus dideliam Saulės medžiagos kiekiui, Žemėje esančios elektros tinklai bei palydovų elektronika paprasčiausiai iškeptų. Tačiau neseniai atlikti tyrimai parodė, kad stiprios Saulės audros poveikis šiais reiškiniais neapsiribotų: po jos žemoje Žemės orbitoje (kur ir dislokuoti dauguma dirbtinių Žemės palydovų) liktų nuolatinės radiacijos, kuri dar dešimtmetį po audros nuolat gadintų palydovų elektroniką.

Stipri Saulės audra sunaikintų elektringų dalelių debesis, kurie supa Žemę nutolę maždaug per 4 planetos spindulius. Šie santykinai tankūs debesys saugo nuo elektromagnetinių bangų susiformavimo. Šios bangos galėtų įgreitinti elektronus ir paversti juos spinduliavimu, kuris paveiktų dvi vidines Žemės radiacines zonas.

2003 įvykusi Saulės audra suspaudė elektringų dalelių debesis iki dviejų Žemės skersmenų. Jeigu po šio išsiveržimo pasikartotų 1859 metų audra, debesys būtų sunaikinti.


Kalifornijos universiteto mokslininkų komanda atliko kompiuterinius skaičiavimus, kuriais siekta išsiaiškinti kaip didelės Saulės audros paveiktų Žemę. Mokslininkai išsiaiškino, jog po elektringų dalelių debesies išnykimo elektromagnetinės bangos įgreitintų elektronus ir pasiųstų į vidinį radiacijos žiedą, kur smarkiai išaugtų radiacinis fonas. Vidinis radiacinis žiedas tankiausias maždaug 3000 km virš Žemės pusiaujo, o tai yra daug aukščiau nei žema Žemės orbita, tačiau žiedas didesnėse platumose leidžiasi žemyn ir persikerta su žema Žemės orbita, taip veikdamas palydovus. Įgreitinti elektronai veiktų palydovų elektroniką, skeltų kibirkštis ir gadintų palydovą. Padidėjus elektringų dalelių srautui, padaroma žala taip pat smarkiai išaugtų ir palydovų darbo laikas drastiškai sutrumpėtų.

Taip pat mokslininkai teigia, kad kenksminga radiacija galėtų išsilaikyti pakankamai ilgą laiko tarpa, besisukdama aplink Žemės magnetinio lauko linijas. 1962 JAV vykdyti branduoliniai bandymai kosmose užtvindė žemą Žemės orbitą elektringomis dalėlėmis, kurios ten išbuvo dešimtmetį ir greičiausiai sugadino ne vieną palydovą.
Mokslininkai teigia, kad apsauginiai palydovų skydai galėtų padėti, tačiau tuo pačiu palydovus būtų sunkiau iškelti, nes išaugtų jų masė. Taip pat išaugusi radiacija keltų pavojų astronautams ir Tarptautinės kosminės stoties elektronikai.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Saulės audros pavojingos ne tik kosminėms misijoms

Saulės žybsnių pavojus kosminėms misijoms žinomas jau seniai. Su jo realumu susidūrėme ir mes – vos tik susiruošus pirmųjų nanopalydovų paleidimui, šią džiugią akimirką teko atidėti. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„Juodoji dėžė“ taupys pradedančiųjų vairuotojų pinigus

Jaunesni nei 25-erių metų Didžiosios Britanijos vairuotojai nuo šiol turės galimybę sutaupyti tūkstančius svarų sterlingų, kuriuos išleidžia automobiliams drausti. skaityti »

„Twitter“: laimingiausi žmonės tik ką prabudę

Visame pasaulyje žmonės pabunda dažniausiai puikiai nusiteikę ir kupini jėgų, tačiau pamažu įsivyrauja neigiamos nuotaikos, teigiama statistinio tyrimo, kuriame buvo analizuojamos „Twitter“ žinutės, rezultatuose. skaityti »

„Canon“ plečia „X MARK I“ skaičiuotuvų seriją

„Canon“ pristato tris skaičiuotuvų serijos X MARK I modelius – X MARK I Card, X MARK I Pointer ir X MARK I Keypad RF. skaityti »

Londone oro uosto keleivius vežioja ekologiškos kapsulės

Londono inžinieriai sukūrė ir Londono Heathrow oro uoste pritaikė itin modernią transporto priemonę – funikulierių primenančias, baterija veikiančias kapsules, kuriose keleiviai iš vienos vietos į kitą pervežami be vairuotojo pagalbos. skaityti »

„Protingi langai“ padės taupyti energiją

Pietų Korėjos mokslininkai sukūrė langus, kurie leidžia taupyti energiją. Esant šiltai ir saulėtai dienai langai patamsėja, o atšalus tampa skaidrūs. skaityti »

Indijos vyriausybė bando pažaboti telemarketingą

Indijos telekomunikacijų reguliavimo tarnyba nustatė trumpųjų žinučių skaičių vartotojams. Iki šiol buvo galima siųsti ir gauti neribotą skaičių trumpųjų žinučių, tačiau Indijos vyriausybės atstovų teigimu, žmones pradėjo erzinti sparčiai didėjantis telemarketingas. skaityti »

Mobiliajam ryšiui jautrūs JAV gyventojai važiuoja į miestelį be Wi-Fi

Į JAV gydytojus vis dažniau kreipiasi žmonės, besiskundžiantys dėl nuolatinio buvimo mobiliųjų telefonų ir Wi-Fi ryšio zonoje. skaityti »

„Ford“ sukūrė originalų el. dviratį

Koncernas „Ford“ Frankfurto automobilių parodoje pristatęs įdomiausių technologinių, koncepcijų naujovių bei naujų automobilių modelių, pateikia dar vieną netikėtumą – elektrinį dviratį, gerokai išsiskirianti tarp kitų dviračių transporto priemonių. skaityti »

Naujausiomis technologijomis patobulinti nardymo akiniai

Daugumai žmonių akiniai – įprastas kasdienis palydovas. skaityti »

Japonijos korporacija „Panasonic“ paskelbė dalyvausianti triatlono varžybose Havajuose

Tiesa, dalyviai nebus jos darbuotojai – „Panasonic“ į varžybas pasiųs tris nedidelius robotus, kurių kiekvienas rungsis vienoje rungtyje – bėgs, plauks ir važiuos dviračiu. skaityti »