Saulės audros ir Žemės palydovai

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 15 d. ketvirtadienis


Stiprios Saulės audros ne tik sunaikintų Žemėje esančią elektroniką, bet ir ilgam sulaikytų žmoniją nuo naujų palydovų paleidimo.

Nuo Saulės atitrūkus dideliam Saulės medžiagos kiekiui, Žemėje esančios elektros tinklai bei palydovų elektronika paprasčiausiai iškeptų. Tačiau neseniai atlikti tyrimai parodė, kad stiprios Saulės audros poveikis šiais reiškiniais neapsiribotų: po jos žemoje Žemės orbitoje (kur ir dislokuoti dauguma dirbtinių Žemės palydovų) liktų nuolatinės radiacijos, kuri dar dešimtmetį po audros nuolat gadintų palydovų elektroniką.

Stipri Saulės audra sunaikintų elektringų dalelių debesis, kurie supa Žemę nutolę maždaug per 4 planetos spindulius. Šie santykinai tankūs debesys saugo nuo elektromagnetinių bangų susiformavimo. Šios bangos galėtų įgreitinti elektronus ir paversti juos spinduliavimu, kuris paveiktų dvi vidines Žemės radiacines zonas.

2003 įvykusi Saulės audra suspaudė elektringų dalelių debesis iki dviejų Žemės skersmenų. Jeigu po šio išsiveržimo pasikartotų 1859 metų audra, debesys būtų sunaikinti.


Kalifornijos universiteto mokslininkų komanda atliko kompiuterinius skaičiavimus, kuriais siekta išsiaiškinti kaip didelės Saulės audros paveiktų Žemę. Mokslininkai išsiaiškino, jog po elektringų dalelių debesies išnykimo elektromagnetinės bangos įgreitintų elektronus ir pasiųstų į vidinį radiacijos žiedą, kur smarkiai išaugtų radiacinis fonas. Vidinis radiacinis žiedas tankiausias maždaug 3000 km virš Žemės pusiaujo, o tai yra daug aukščiau nei žema Žemės orbita, tačiau žiedas didesnėse platumose leidžiasi žemyn ir persikerta su žema Žemės orbita, taip veikdamas palydovus. Įgreitinti elektronai veiktų palydovų elektroniką, skeltų kibirkštis ir gadintų palydovą. Padidėjus elektringų dalelių srautui, padaroma žala taip pat smarkiai išaugtų ir palydovų darbo laikas drastiškai sutrumpėtų.

Taip pat mokslininkai teigia, kad kenksminga radiacija galėtų išsilaikyti pakankamai ilgą laiko tarpa, besisukdama aplink Žemės magnetinio lauko linijas. 1962 JAV vykdyti branduoliniai bandymai kosmose užtvindė žemą Žemės orbitą elektringomis dalėlėmis, kurios ten išbuvo dešimtmetį ir greičiausiai sugadino ne vieną palydovą.
Mokslininkai teigia, kad apsauginiai palydovų skydai galėtų padėti, tačiau tuo pačiu palydovus būtų sunkiau iškelti, nes išaugtų jų masė. Taip pat išaugusi radiacija keltų pavojų astronautams ir Tarptautinės kosminės stoties elektronikai.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Saulės audros pavojingos ne tik kosminėms misijoms

Saulės žybsnių pavojus kosminėms misijoms žinomas jau seniai. Su jo realumu susidūrėme ir mes – vos tik susiruošus pirmųjų nanopalydovų paleidimui, šią džiugią akimirką teko atidėti. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Iš laužo įsikraunantis katiliukas

Dabar iškylaujant vienu metu galima ne tik gaminti maistą, bet įkrauti mobiliojo telefono elementus. skaityti »

Saulės bikinis su USB jungtimi

JAV pagamintas saulės energiją elektra paverčiantis bikinis. skaityti »

Š. Koneriu apsimetęs asmuo įžeidė S. Džobsą laiške

Internete pasirodė netikras Šono Konerio laiškas, skirtas korporacijos „Apple“ vadovui Stivui Džobsui. skaityti »

Seniausia Amerikos lemputė šviečia jau 110 metų

4 vatų lemputė „Centennial Light“ virš miestelio gaisrinės kabo jau 110 metų. skaityti »

Akinių revoliucijai lietuviai dar nepasiruošę

Pasaulio žiniasklaidoje pasirodžius intriguojančioms žinutėms apie akių revoliuciją sukelsiančius JAV bendrovės išrastus ir rinkai jau pristatytus elektroninius akinius, vieno didžiausių optikos tinklų Lietuvoje „Fielmann“ vadovas Gintautas Kersnauskas yra įsitikinęs, kad Lietuvoje ši mokslo naujiena pasisekimo neturės. skaityti »

„Airbus“ pristato panoraminį 2050 metų vaizdą

Pirmaujantis orlaivių gamintojas „Airbus“ kviečia susipažinti su „Koncepciniu salonu“ (Concept Cabin) – visiškai nauja, gamtos įkvėpta skrydžio patirtimi. skaityti »

Pavogtą dviratį britas atrado „Facebook“ tinkle

Oksfordšyro gyventojas Saimonas Malholas (Simon Mulhall) rado savo pavogtą dviratį pasitelkęs į pagalbą socialinį tinklą „Facebook“. skaityti »

„Wikileaks“ parduoda pietus su Dž. Asandžu

Kad galėtų finansuoti savo veiklą, interneto portalas „Wikileaks“ parduoda pietus su savo įkūrėju Džulianu Asandžu (Julian Assange). skaityti »

„Apple“ sumokės bendrovei „Nokia“ patentų mokestį

Galų gale pasibaigė kelerius metus trukęs patentų ginčas tarp „Apple“ ir „Nokia“ kompanijų skaityti »

Stivas Džobsas taps komikso herojumi

Kompanijos „Apple“ vadovas Stivas Džobsas taps komikso herojumi. Knygą apie S. Džobsą leidžia „Bluewater Productions“, anksčiau išleidusi komiksą apie socialinio tinklo „Facebook“ įkūrėją Marką Cukerbergą. skaityti »