Saulės audros ir Žemės palydovai

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 15 d. ketvirtadienis


Stiprios Saulės audros ne tik sunaikintų Žemėje esančią elektroniką, bet ir ilgam sulaikytų žmoniją nuo naujų palydovų paleidimo.

Nuo Saulės atitrūkus dideliam Saulės medžiagos kiekiui, Žemėje esančios elektros tinklai bei palydovų elektronika paprasčiausiai iškeptų. Tačiau neseniai atlikti tyrimai parodė, kad stiprios Saulės audros poveikis šiais reiškiniais neapsiribotų: po jos žemoje Žemės orbitoje (kur ir dislokuoti dauguma dirbtinių Žemės palydovų) liktų nuolatinės radiacijos, kuri dar dešimtmetį po audros nuolat gadintų palydovų elektroniką.

Stipri Saulės audra sunaikintų elektringų dalelių debesis, kurie supa Žemę nutolę maždaug per 4 planetos spindulius. Šie santykinai tankūs debesys saugo nuo elektromagnetinių bangų susiformavimo. Šios bangos galėtų įgreitinti elektronus ir paversti juos spinduliavimu, kuris paveiktų dvi vidines Žemės radiacines zonas.

2003 įvykusi Saulės audra suspaudė elektringų dalelių debesis iki dviejų Žemės skersmenų. Jeigu po šio išsiveržimo pasikartotų 1859 metų audra, debesys būtų sunaikinti.


Kalifornijos universiteto mokslininkų komanda atliko kompiuterinius skaičiavimus, kuriais siekta išsiaiškinti kaip didelės Saulės audros paveiktų Žemę. Mokslininkai išsiaiškino, jog po elektringų dalelių debesies išnykimo elektromagnetinės bangos įgreitintų elektronus ir pasiųstų į vidinį radiacijos žiedą, kur smarkiai išaugtų radiacinis fonas. Vidinis radiacinis žiedas tankiausias maždaug 3000 km virš Žemės pusiaujo, o tai yra daug aukščiau nei žema Žemės orbita, tačiau žiedas didesnėse platumose leidžiasi žemyn ir persikerta su žema Žemės orbita, taip veikdamas palydovus. Įgreitinti elektronai veiktų palydovų elektroniką, skeltų kibirkštis ir gadintų palydovą. Padidėjus elektringų dalelių srautui, padaroma žala taip pat smarkiai išaugtų ir palydovų darbo laikas drastiškai sutrumpėtų.

Taip pat mokslininkai teigia, kad kenksminga radiacija galėtų išsilaikyti pakankamai ilgą laiko tarpa, besisukdama aplink Žemės magnetinio lauko linijas. 1962 JAV vykdyti branduoliniai bandymai kosmose užtvindė žemą Žemės orbitą elektringomis dalėlėmis, kurios ten išbuvo dešimtmetį ir greičiausiai sugadino ne vieną palydovą.
Mokslininkai teigia, kad apsauginiai palydovų skydai galėtų padėti, tačiau tuo pačiu palydovus būtų sunkiau iškelti, nes išaugtų jų masė. Taip pat išaugusi radiacija keltų pavojų astronautams ir Tarptautinės kosminės stoties elektronikai.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Saulės audros pavojingos ne tik kosminėms misijoms

Saulės žybsnių pavojus kosminėms misijoms žinomas jau seniai. Su jo realumu susidūrėme ir mes – vos tik susiruošus pirmųjų nanopalydovų paleidimui, šią džiugią akimirką teko atidėti. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Bausmė Malaizijos gyventojui – 100 kartų atsiprašyti per „Twitter“

Malaizijoje gyvenantis visuomenės veikėjas Fahmi Fadzilis privalės 100 kartų atsiprašyti leidyklos „BluInc Media“, kuri apkaltino jį šmeižtu. skaityti »

Robotas, mokantis skaityti

Robotai gali ne tik judėti, vaikščioti, atlikti buities darbus, bet net ir skaityti. Pensilvanijos universiteto studentai savo pačių sukurtą robotą „Graspy“ išmokė pažinti raides. skaityti »

Amerikiečių pora savo būsimą vaikelį užregistravo „Facebook“ tinkle

Amerikiečių pora Eli ir Metas Grynai iš Teksaso valstijos užregistravo savo dar negimusią dukterį socialiniame tinkle „Facebook“. skaityti »

„Kung Fu Panda 2“ efektų užkulisiuose – HP technologijos“

HP ir „DreamWorks Animation“ vėl susivienijo, kad žiūrovams pristatytų dar vieną veiksmo kupiną, 3D animacijos filmą „Kung Fu Panda 2“, kuris rytoj pasirodys Lietuvos kino teatruose. skaityti »

Ispanijos inžinieriai sukūrė elektrinio motociklo prototipą

Madrido Karloso III universiteto inžinieriai sukūrė elektrinio motociklo prototipą, kuris neseniai dalyvavo pirmajame tokių motociklų pasauliniame čempionate. skaityti »

„Ford“ automobiliai kalbasi tarpusavyje

„Ford“ šiandien pademonstravo naujausius pasiekimus įgyvendinant automobilių tarpusavio komunikacijos sistemos „CoCarX“ (Co–operative Cars Extended) projekto pasiekimus. skaityti »

3D technologijos leidžia ištirti priešistorės gyvūniją

Berlyno gamtos istorijos muziejaus specialistai, atlikę naujausią kompiuterinės tomografijos tyrimą ir gavę trimatį tiriamo objekto vaizdą, nuo šios galės ištirti sunkiai net pro mikroskopą įžiūrimas fosiles ir atskleisti prieš milijonus metų egzistavusius gyvius. skaityti »

Startuoja virtualus paplūdimio futbolo čempionatas

Europos paplūdimio futbolo čempionato išvakarėse startuoja elektroninis paplūdimio futbolo žaidimas, kuriame galės dalyvauti ir lietuviai, ir visi europiečiai. skaityti »

„Facebook‘e“ susibūrę kulinarai sukūrė knygą

Vasarą kulinarijos mėgėjai pasitinka su naujiena – sukūrė jau antrą elektroninę ir nemokamą „Skaniausių šeimos kepinių knygą“, tiksliau – išsamų pavasarinių kepinių skyrių. skaityti »

„iPad“ pristatė kompiuterinius žaidimus katėms

Maisto gyvūnams gamintoja „Friskies“ praėjusią savaitę pristatė tris naujus žaidimus, skirtus katėms, kurie pritaikyti „iPad“ planšetiniams kompiuteriams. skaityti »