Saulės audros ir Žemės palydovai

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 15 d. ketvirtadienis


Stiprios Saulės audros ne tik sunaikintų Žemėje esančią elektroniką, bet ir ilgam sulaikytų žmoniją nuo naujų palydovų paleidimo.

Nuo Saulės atitrūkus dideliam Saulės medžiagos kiekiui, Žemėje esančios elektros tinklai bei palydovų elektronika paprasčiausiai iškeptų. Tačiau neseniai atlikti tyrimai parodė, kad stiprios Saulės audros poveikis šiais reiškiniais neapsiribotų: po jos žemoje Žemės orbitoje (kur ir dislokuoti dauguma dirbtinių Žemės palydovų) liktų nuolatinės radiacijos, kuri dar dešimtmetį po audros nuolat gadintų palydovų elektroniką.

Stipri Saulės audra sunaikintų elektringų dalelių debesis, kurie supa Žemę nutolę maždaug per 4 planetos spindulius. Šie santykinai tankūs debesys saugo nuo elektromagnetinių bangų susiformavimo. Šios bangos galėtų įgreitinti elektronus ir paversti juos spinduliavimu, kuris paveiktų dvi vidines Žemės radiacines zonas.

2003 įvykusi Saulės audra suspaudė elektringų dalelių debesis iki dviejų Žemės skersmenų. Jeigu po šio išsiveržimo pasikartotų 1859 metų audra, debesys būtų sunaikinti.


Kalifornijos universiteto mokslininkų komanda atliko kompiuterinius skaičiavimus, kuriais siekta išsiaiškinti kaip didelės Saulės audros paveiktų Žemę. Mokslininkai išsiaiškino, jog po elektringų dalelių debesies išnykimo elektromagnetinės bangos įgreitintų elektronus ir pasiųstų į vidinį radiacijos žiedą, kur smarkiai išaugtų radiacinis fonas. Vidinis radiacinis žiedas tankiausias maždaug 3000 km virš Žemės pusiaujo, o tai yra daug aukščiau nei žema Žemės orbita, tačiau žiedas didesnėse platumose leidžiasi žemyn ir persikerta su žema Žemės orbita, taip veikdamas palydovus. Įgreitinti elektronai veiktų palydovų elektroniką, skeltų kibirkštis ir gadintų palydovą. Padidėjus elektringų dalelių srautui, padaroma žala taip pat smarkiai išaugtų ir palydovų darbo laikas drastiškai sutrumpėtų.

Taip pat mokslininkai teigia, kad kenksminga radiacija galėtų išsilaikyti pakankamai ilgą laiko tarpa, besisukdama aplink Žemės magnetinio lauko linijas. 1962 JAV vykdyti branduoliniai bandymai kosmose užtvindė žemą Žemės orbitą elektringomis dalėlėmis, kurios ten išbuvo dešimtmetį ir greičiausiai sugadino ne vieną palydovą.
Mokslininkai teigia, kad apsauginiai palydovų skydai galėtų padėti, tačiau tuo pačiu palydovus būtų sunkiau iškelti, nes išaugtų jų masė. Taip pat išaugusi radiacija keltų pavojų astronautams ir Tarptautinės kosminės stoties elektronikai.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Saulės audros pavojingos ne tik kosminėms misijoms

Saulės žybsnių pavojus kosminėms misijoms žinomas jau seniai. Su jo realumu susidūrėme ir mes – vos tik susiruošus pirmųjų nanopalydovų paleidimui, šią džiugią akimirką teko atidėti. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Gal norėtumėte „iPhone“ sausainių ar „iPad“ torto?

Pasinaudoję naujųjų technologijų populiarumu, Pekino konditeriai ėmė kurti identiškus „iPhone“ bei „iPad“ įrenginiams saldumynus. skaityti »

„Airpiano“ – pianinas be klavišų

Kaip neįtikėtinai tai skambėtų, tačiau mūsų tradicinis pianinas XXI amžiuje sulaukė konkurento – „Airpiano“ (liet. oro pianinas), kuriuo grojama virš įrenginio mojuojant rankomis. skaityti »

Paneigta beveik 200 metų senumo teorija apie kolibrių maitinimąsi

Beveik 200 metų mokslinikai manė žinantys, kaip maitinasi kolibriai, tačiau jų žinios, pasirodo, buvo neteisingos. Konektikuto universiteto mokslininkai išsiaiškino, jog iš tiesų kolibris nektarą ne siurbia, o semia liežuvėliu. skaityti »

Japonai sukūrė bučinių perdavimo prietaisą

Tokijo elektrokomunikacijos universiteto tyrinėtojai pristatė prietaisą, skirtą bučiniams imituoti. skaityti »

Planuojamas šimtų kilometrų ilgio jūrinių vėjo jėgainių parkas

JAV korporacija „Atlantic Wind Connection“ kartu su elektros perdavimo kompanija „Trans-Elect“ pradėjo projektuoti didžiulį jūrinių vėjo jėgainių parką. skaityti »

Saulės baterija veikiantys žibintai – pagalba Haičio gyventojams

Netoli Haičio sostinės Port o Prenso įsikūrusiame laikinajame palapinių miestelyje įrengti saulės baterijomis veikiantys gatvės žibintai. skaityti »

Trijų dalių išardoma klaviatūra

Technologijos juda į priekį – vienus prietaisus keičia kiti, tačiau atrodo, jog kažkada sukurta QWERTY klaviatūra išlieka nepralenkiama. skaityti »

Karališkosios vestuvės okupavo virtualią erdvę

Karališkosios Princo Viljamo ir dabar jau jo žmonos princesės Keitės vestuvės tapo visų laikų interaktyviausiomis sutuoktuvėmis pasaulyje... skaityti »

Ekologiška USB atmintinė

Kasdien dirbdami biure naudojame spalvingus lapelius užrašams, namuose taip pat mėgstame palikti žinutes artimiesiems ant šaldytuvo ar spintelės, o ir patys užsirašę svarbų dalyką įsiklijuojame į užrašinę. skaityti »

Naujausios technologijos – Jūsų augintiniui

Kai jūsų augintinė visa murzina grįžta iš pasivaikščiojimo lauke ir miaukia prašydama maisto, dažnai iškyla klausimas – o kur tu klajojai, kad taip išsipurvinai? Išties būtų smalsu sužinoti, kur vaikštinėja mūsų gyvūnai, ką jie veikia ir pan. skaityti »