Saulės audros ir Žemės palydovai

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 15 d. ketvirtadienis


Stiprios Saulės audros ne tik sunaikintų Žemėje esančią elektroniką, bet ir ilgam sulaikytų žmoniją nuo naujų palydovų paleidimo.

Nuo Saulės atitrūkus dideliam Saulės medžiagos kiekiui, Žemėje esančios elektros tinklai bei palydovų elektronika paprasčiausiai iškeptų. Tačiau neseniai atlikti tyrimai parodė, kad stiprios Saulės audros poveikis šiais reiškiniais neapsiribotų: po jos žemoje Žemės orbitoje (kur ir dislokuoti dauguma dirbtinių Žemės palydovų) liktų nuolatinės radiacijos, kuri dar dešimtmetį po audros nuolat gadintų palydovų elektroniką.

Stipri Saulės audra sunaikintų elektringų dalelių debesis, kurie supa Žemę nutolę maždaug per 4 planetos spindulius. Šie santykinai tankūs debesys saugo nuo elektromagnetinių bangų susiformavimo. Šios bangos galėtų įgreitinti elektronus ir paversti juos spinduliavimu, kuris paveiktų dvi vidines Žemės radiacines zonas.

2003 įvykusi Saulės audra suspaudė elektringų dalelių debesis iki dviejų Žemės skersmenų. Jeigu po šio išsiveržimo pasikartotų 1859 metų audra, debesys būtų sunaikinti.


Kalifornijos universiteto mokslininkų komanda atliko kompiuterinius skaičiavimus, kuriais siekta išsiaiškinti kaip didelės Saulės audros paveiktų Žemę. Mokslininkai išsiaiškino, jog po elektringų dalelių debesies išnykimo elektromagnetinės bangos įgreitintų elektronus ir pasiųstų į vidinį radiacijos žiedą, kur smarkiai išaugtų radiacinis fonas. Vidinis radiacinis žiedas tankiausias maždaug 3000 km virš Žemės pusiaujo, o tai yra daug aukščiau nei žema Žemės orbita, tačiau žiedas didesnėse platumose leidžiasi žemyn ir persikerta su žema Žemės orbita, taip veikdamas palydovus. Įgreitinti elektronai veiktų palydovų elektroniką, skeltų kibirkštis ir gadintų palydovą. Padidėjus elektringų dalelių srautui, padaroma žala taip pat smarkiai išaugtų ir palydovų darbo laikas drastiškai sutrumpėtų.

Taip pat mokslininkai teigia, kad kenksminga radiacija galėtų išsilaikyti pakankamai ilgą laiko tarpa, besisukdama aplink Žemės magnetinio lauko linijas. 1962 JAV vykdyti branduoliniai bandymai kosmose užtvindė žemą Žemės orbitą elektringomis dalėlėmis, kurios ten išbuvo dešimtmetį ir greičiausiai sugadino ne vieną palydovą.
Mokslininkai teigia, kad apsauginiai palydovų skydai galėtų padėti, tačiau tuo pačiu palydovus būtų sunkiau iškelti, nes išaugtų jų masė. Taip pat išaugusi radiacija keltų pavojų astronautams ir Tarptautinės kosminės stoties elektronikai.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Saulės audros pavojingos ne tik kosminėms misijoms

Saulės žybsnių pavojus kosminėms misijoms žinomas jau seniai. Su jo realumu susidūrėme ir mes – vos tik susiruošus pirmųjų nanopalydovų paleidimui, šią džiugią akimirką teko atidėti. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Pavasarinis telefono atnaujinimas

Šv. Velykos primena apie artėjantį pavasarį, tačiau atnaujinti reikia ne tik drabužių spintą, bet ir telefoną. Taigi trumpai apžvelgsime „pavasarines“ nemokamas programėles skirtas telefonams turintiems „Andriod“ operacinę sistemą. skaityti »

Klaviatūra – dėlionė

Pasirodžius planšetiniams kompiuteriams netrukus pasirodė ir jų patobulinti „giminaičiai“, t. y. planšetė ir klaviatūra, kurias gali naudoti kartu arba atskirai. O štai dizaineris Wan Fu Chun sugalvojo dar įdomesnį klaviatūros variantą, kuris paremtas dėlionės principu. skaityti »

„Google Street View“ pasirodė Fukušimos apylinkių nuotraukos

Populiariajame „Google Street View“ pasirodė aukštos kokybės panoraminės liūdnai pagarsėjusios Fukušimos atominės elektrinės Namie mieste nuotraukos. skaityti »

Prieš 6 metus nuskendęs fotoaparatas „atrado“ savo šeimininkę

Naujienų tinklalapis „Hawaii News Now“ paskelbė neįtikėtiną istoriją. Prieš 6 metus nuskendęs fotoaparatas „atrado“ savo šeimininkę Lindsay Scallan. skaityti »

Šiaurės Korėja po mėnesio atjungė internetą turistams

Šiaurės Korėjoje besilankantys turistai nebegalės prisijungti prie interneto per vietos operatoriaus „Koryolink“ tinklą 3G. skaityti »

Markas Zuckerbergas kuria politinę organizaciją

„Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas kartu su svarbiais verslo pasaulio žmonėmis kuria politinę organizaciją, kurios pagrindinis siekis – reformuoti JAV imigracijos įstatymą. skaityti »

Akinių „Google Glass“ nebus galima naudoti vairuojant

Vakarų Virdžinijos valdžia rengia įstatymo projektas, draudžiantį vairuotojams naudotis akiniais „Google Glass“. skaityti »

Skaitymo prietaisas akliesiems

Žmonės gyvenantys su regos negalia neretai išmoksta Brailio abėcėlę ir skaito specialiai jiems atspausdintas knygas, kurios pasižymi iškiliais kontūrais, pastarieji atitinka tam tikrą simbolį. Dizaineriai Jia Mengyin ir Bao Haimo siūlo prietaisą, kuris radikaliai pakeistų mėgstančių skaityti aklųjų gyvenimą. skaityti »

Lankstus planšetinis kompiuteris

Kažkada kompiuteris buvo vadinamas technologiniu stebuklu, vėliau – nešiojamas kompiuteris, planšetė... O kaip galima vertinti drąsų dizainerio Callit Capuozzo konceptą – lankstų planšetinį kompiuterį? skaityti »

1839 m. laikraštyje pirmą kartą pavartota santrumpa O.K.

1839 m. kovo 23 d. Bostono laikraštyje „Morning Post“ pirmą kartą pavartota santrumpa O.K. skaityti »