Saulės audros ir Žemės palydovai

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 15 d. ketvirtadienis


Stiprios Saulės audros ne tik sunaikintų Žemėje esančią elektroniką, bet ir ilgam sulaikytų žmoniją nuo naujų palydovų paleidimo.

Nuo Saulės atitrūkus dideliam Saulės medžiagos kiekiui, Žemėje esančios elektros tinklai bei palydovų elektronika paprasčiausiai iškeptų. Tačiau neseniai atlikti tyrimai parodė, kad stiprios Saulės audros poveikis šiais reiškiniais neapsiribotų: po jos žemoje Žemės orbitoje (kur ir dislokuoti dauguma dirbtinių Žemės palydovų) liktų nuolatinės radiacijos, kuri dar dešimtmetį po audros nuolat gadintų palydovų elektroniką.

Stipri Saulės audra sunaikintų elektringų dalelių debesis, kurie supa Žemę nutolę maždaug per 4 planetos spindulius. Šie santykinai tankūs debesys saugo nuo elektromagnetinių bangų susiformavimo. Šios bangos galėtų įgreitinti elektronus ir paversti juos spinduliavimu, kuris paveiktų dvi vidines Žemės radiacines zonas.

2003 įvykusi Saulės audra suspaudė elektringų dalelių debesis iki dviejų Žemės skersmenų. Jeigu po šio išsiveržimo pasikartotų 1859 metų audra, debesys būtų sunaikinti.


Kalifornijos universiteto mokslininkų komanda atliko kompiuterinius skaičiavimus, kuriais siekta išsiaiškinti kaip didelės Saulės audros paveiktų Žemę. Mokslininkai išsiaiškino, jog po elektringų dalelių debesies išnykimo elektromagnetinės bangos įgreitintų elektronus ir pasiųstų į vidinį radiacijos žiedą, kur smarkiai išaugtų radiacinis fonas. Vidinis radiacinis žiedas tankiausias maždaug 3000 km virš Žemės pusiaujo, o tai yra daug aukščiau nei žema Žemės orbita, tačiau žiedas didesnėse platumose leidžiasi žemyn ir persikerta su žema Žemės orbita, taip veikdamas palydovus. Įgreitinti elektronai veiktų palydovų elektroniką, skeltų kibirkštis ir gadintų palydovą. Padidėjus elektringų dalelių srautui, padaroma žala taip pat smarkiai išaugtų ir palydovų darbo laikas drastiškai sutrumpėtų.

Taip pat mokslininkai teigia, kad kenksminga radiacija galėtų išsilaikyti pakankamai ilgą laiko tarpa, besisukdama aplink Žemės magnetinio lauko linijas. 1962 JAV vykdyti branduoliniai bandymai kosmose užtvindė žemą Žemės orbitą elektringomis dalėlėmis, kurios ten išbuvo dešimtmetį ir greičiausiai sugadino ne vieną palydovą.
Mokslininkai teigia, kad apsauginiai palydovų skydai galėtų padėti, tačiau tuo pačiu palydovus būtų sunkiau iškelti, nes išaugtų jų masė. Taip pat išaugusi radiacija keltų pavojų astronautams ir Tarptautinės kosminės stoties elektronikai.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Saulės audros pavojingos ne tik kosminėms misijoms

Saulės žybsnių pavojus kosminėms misijoms žinomas jau seniai. Su jo realumu susidūrėme ir mes – vos tik susiruošus pirmųjų nanopalydovų paleidimui, šią džiugią akimirką teko atidėti. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„Disney“ ir „Imangi Studios“ pristatė žaidimą „Temple Run: Oz“

Pasaulyje visiems gerai žinoma kino kompanija „Walt Disney Pictures“ ir žaidimų kūrėja „Imangi Studios“ suvienijo jėgas bendram projektui ir pristatė naują populiaraus žaidimo „Temple Run“ dalį „Temple Run: Oz“. skaityti »

Modernios technologijos jau leidžia stebėti ir savo miegą

Įrenginiai „Fitbit“ suteikia galimybę nuolat sekti savo aktyvumą, sudegintas kalorijas, svorio pokyčius, mitybą ir netgi miegą. skaityti »

4D spausdintuvai kurs susirenkančius baldus ir net namus

Specialistai iš Masačiusetso technologinio instituto (MIT) dirba prie naujos kartos 3D spausdintuvo, jau vadinamo 4D spausdintuvu. Tai inovatyvus spausdinimo būdas, kai naudojamos unikalios daugiasluoksnės medžiagos ir vanduo. skaityti »

„Samsung“ pradeda „Galaxy S4“ reklamos kampaniją

Pietų Korėjos bendrovė „Samsung“ paviešino reklaminį siužetą apie Niujorke kovo 14 dieną vyksiantį „Unpacked“ renginį, per kurį bus pristatytas naujasis išmanusis telefonas „Galaxy S4“. skaityti »

„Willow Glass“ įrenginiuose atsiras tik po trejų metų

„Corning“ lankstusis stiklas „Willow Glass“, kurį daugelis analitikų „Apple“ įrenginiuose tikėjosi pamatyti artimiausiu metu, nepasirodys anksčiau nei po trejų metų. skaityti »

Minima Tarptautinė rašytojų diena

Kovo 3 dieną minima Tarptautinė rašytojų diena. skaityti »

Romos popiežius atsisveikino su „Twitter“ naudotojais

Vasario 28-ąją oficialiai Šventąjį sostą palikdamas Romos popiežius Bendiktas XVI savo „Twitter“ mikrotinklaraštyje parašė atsisveikinimo žinutę. skaityti »

Išradėjas 3D spausdintuvu išspausdino automobilį

Išradėjas Džimas Koras, įmonės „Kor Ecologic“ įkūrėjas, sako įgyvendinęs savo svajonę – surinkti veikiantį hibridinio automobilio „Urbee 2“ modelį, sudarytą tik iš 3D spausdintuvu išspausdintų detalių. skaityti »

Australijoje sukurta nešiojamoji skalbyklė

Australijos kompanijos „Scrubba“ specialistai sukūrė naudingą išradimą turistams ir ilgų kelionių mėgėjams – žygiams skirtą skalbyklę „Wash Bag“. skaityti »

„Yahoo!“ darbuotojai nebegalės dirbti iš namų

JAV kompanija „Yahoo!“ nebeleis savo darbuotojams dirbti nuotoliniu būdu – nuo birželio 1 dienos visi turės darbuotis biure. Laišką su naujomis taisyklėmis kompanijos darbuotojams parašė „Yahoo!“ vadovė Marissa Mayer. skaityti »