Saulės audros ir Žemės palydovai

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 15 d. ketvirtadienis


Stiprios Saulės audros ne tik sunaikintų Žemėje esančią elektroniką, bet ir ilgam sulaikytų žmoniją nuo naujų palydovų paleidimo.

Nuo Saulės atitrūkus dideliam Saulės medžiagos kiekiui, Žemėje esančios elektros tinklai bei palydovų elektronika paprasčiausiai iškeptų. Tačiau neseniai atlikti tyrimai parodė, kad stiprios Saulės audros poveikis šiais reiškiniais neapsiribotų: po jos žemoje Žemės orbitoje (kur ir dislokuoti dauguma dirbtinių Žemės palydovų) liktų nuolatinės radiacijos, kuri dar dešimtmetį po audros nuolat gadintų palydovų elektroniką.

Stipri Saulės audra sunaikintų elektringų dalelių debesis, kurie supa Žemę nutolę maždaug per 4 planetos spindulius. Šie santykinai tankūs debesys saugo nuo elektromagnetinių bangų susiformavimo. Šios bangos galėtų įgreitinti elektronus ir paversti juos spinduliavimu, kuris paveiktų dvi vidines Žemės radiacines zonas.

2003 įvykusi Saulės audra suspaudė elektringų dalelių debesis iki dviejų Žemės skersmenų. Jeigu po šio išsiveržimo pasikartotų 1859 metų audra, debesys būtų sunaikinti.


Kalifornijos universiteto mokslininkų komanda atliko kompiuterinius skaičiavimus, kuriais siekta išsiaiškinti kaip didelės Saulės audros paveiktų Žemę. Mokslininkai išsiaiškino, jog po elektringų dalelių debesies išnykimo elektromagnetinės bangos įgreitintų elektronus ir pasiųstų į vidinį radiacijos žiedą, kur smarkiai išaugtų radiacinis fonas. Vidinis radiacinis žiedas tankiausias maždaug 3000 km virš Žemės pusiaujo, o tai yra daug aukščiau nei žema Žemės orbita, tačiau žiedas didesnėse platumose leidžiasi žemyn ir persikerta su žema Žemės orbita, taip veikdamas palydovus. Įgreitinti elektronai veiktų palydovų elektroniką, skeltų kibirkštis ir gadintų palydovą. Padidėjus elektringų dalelių srautui, padaroma žala taip pat smarkiai išaugtų ir palydovų darbo laikas drastiškai sutrumpėtų.

Taip pat mokslininkai teigia, kad kenksminga radiacija galėtų išsilaikyti pakankamai ilgą laiko tarpa, besisukdama aplink Žemės magnetinio lauko linijas. 1962 JAV vykdyti branduoliniai bandymai kosmose užtvindė žemą Žemės orbitą elektringomis dalėlėmis, kurios ten išbuvo dešimtmetį ir greičiausiai sugadino ne vieną palydovą.
Mokslininkai teigia, kad apsauginiai palydovų skydai galėtų padėti, tačiau tuo pačiu palydovus būtų sunkiau iškelti, nes išaugtų jų masė. Taip pat išaugusi radiacija keltų pavojų astronautams ir Tarptautinės kosminės stoties elektronikai.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Saulės audros pavojingos ne tik kosminėms misijoms

Saulės žybsnių pavojus kosminėms misijoms žinomas jau seniai. Su jo realumu susidūrėme ir mes – vos tik susiruošus pirmųjų nanopalydovų paleidimui, šią džiugią akimirką teko atidėti. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Vokietijoje internetas pripažintas pirmos būtinybės dalyku

Vokietijos federalinis teismas internetą pripažino pirmos būtinybės dalyku. skaityti »

Olandijoje pasitelkiant 3D spausdintuvus bus pastatytas namas

Olandų inžinierius architektas Janžapas Riusienarsas ketina pastatyti namą iš elementų, išspausdintų 3D spausdintuvų. Be to, omenyje turimas ne banalus gyvenamasis pastatas, o namas visiškai neįprasto tipo – Mebiuso kilpos formos. skaityti »

„Google Glass“ išmanieji akiniai gali pasižymėti virtualia klaviatūra ant jūsų rankos

Pasklido žinia, kad išmanieji „Google Glass“ akiniai gali pasižymėti virtualia lazerio suprojektuota klaviatūra. skaityti »

Šiaurės Korėjoje iš turistų nebebus atimami mobilieji telefonai

Šiaurės Korėjos valdžia nuo šiol leis į šalį atvykstantiems turistams pasilikti mobiliuosius telefonus. skaityti »

Tyrimas: pavojingiausios namų zonos jūsų „iPhone“

Kompanija „SquareTrade“, teikianti elektroninių įrenginių draudimo paslaugą, išsiaiškino, jog net 51 procentas nelaimingų atsitikimų su išmaniaisiais telefonais „iPhone“ nutinka namuose. skaityti »

„Google“ gavo milijoninį prizą už reklamą apie Dalai Lamą

„Google“ kūrybinė laboratorija (Google Creative Lab) pelnė leidinio „USA Today“ prizą už originaliausią spaudos reklamą. Pagrindinis konkurso prizas – galimybė publikuoti reklamą leidinyje „USA Today“ už milijoną dolerių. skaityti »

9-metis berniukas tapo sertifikuotu „Microsoft“ specialistu

9-erių Pranavas Kalyanas, JAV gyvenantis išeivis iš Indijos, sėkmingai išlaikė MCTS sertifikato (sertifikuoto „Microsoft“ technologijų specialisto) egzaminą. skaityti »

Policininkams ir gydytojams bus išduoti kišeniniai rentgeno aparatai

JAV Misūrio universiteto darbuotojai paskelbė ketinantys sukurti kišeninius mobilius rentgeno aparatus. skaityti »

JAV atsiras specialios „ligoninės dėžėse“

Viena iš įdomiausių technologijų, pristatytų Las Vegase jau besibaigiančioje parodoje „CES 2013“, – vadinamoji „ligoninė dėžėje“ „HealthSpot“. Tai nedidelė 3x3 metrų kabina, kurioje įdiegta medicininė įranga, būtina pirminei pacientų apžiūrai ir pagrindiniams tyrimams atlikti, taip pat vaizdo ryšio su gydytoju sistema. skaityti »

Škotai sukūrė mobiliąją programėlę kovoti su moterų alkoholizmu

Škotijos sveikatos apsaugos ministerija pristatė mobiliąją programėlę „Drinking Mirror“ („Geriančiųjų veidrodis“), padedančią kovoti su moterų alkoholizmu. skaityti »