Saulės audros ir Žemės palydovai

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 15 d. ketvirtadienis


Stiprios Saulės audros ne tik sunaikintų Žemėje esančią elektroniką, bet ir ilgam sulaikytų žmoniją nuo naujų palydovų paleidimo.

Nuo Saulės atitrūkus dideliam Saulės medžiagos kiekiui, Žemėje esančios elektros tinklai bei palydovų elektronika paprasčiausiai iškeptų. Tačiau neseniai atlikti tyrimai parodė, kad stiprios Saulės audros poveikis šiais reiškiniais neapsiribotų: po jos žemoje Žemės orbitoje (kur ir dislokuoti dauguma dirbtinių Žemės palydovų) liktų nuolatinės radiacijos, kuri dar dešimtmetį po audros nuolat gadintų palydovų elektroniką.

Stipri Saulės audra sunaikintų elektringų dalelių debesis, kurie supa Žemę nutolę maždaug per 4 planetos spindulius. Šie santykinai tankūs debesys saugo nuo elektromagnetinių bangų susiformavimo. Šios bangos galėtų įgreitinti elektronus ir paversti juos spinduliavimu, kuris paveiktų dvi vidines Žemės radiacines zonas.

2003 įvykusi Saulės audra suspaudė elektringų dalelių debesis iki dviejų Žemės skersmenų. Jeigu po šio išsiveržimo pasikartotų 1859 metų audra, debesys būtų sunaikinti.


Kalifornijos universiteto mokslininkų komanda atliko kompiuterinius skaičiavimus, kuriais siekta išsiaiškinti kaip didelės Saulės audros paveiktų Žemę. Mokslininkai išsiaiškino, jog po elektringų dalelių debesies išnykimo elektromagnetinės bangos įgreitintų elektronus ir pasiųstų į vidinį radiacijos žiedą, kur smarkiai išaugtų radiacinis fonas. Vidinis radiacinis žiedas tankiausias maždaug 3000 km virš Žemės pusiaujo, o tai yra daug aukščiau nei žema Žemės orbita, tačiau žiedas didesnėse platumose leidžiasi žemyn ir persikerta su žema Žemės orbita, taip veikdamas palydovus. Įgreitinti elektronai veiktų palydovų elektroniką, skeltų kibirkštis ir gadintų palydovą. Padidėjus elektringų dalelių srautui, padaroma žala taip pat smarkiai išaugtų ir palydovų darbo laikas drastiškai sutrumpėtų.

Taip pat mokslininkai teigia, kad kenksminga radiacija galėtų išsilaikyti pakankamai ilgą laiko tarpa, besisukdama aplink Žemės magnetinio lauko linijas. 1962 JAV vykdyti branduoliniai bandymai kosmose užtvindė žemą Žemės orbitą elektringomis dalėlėmis, kurios ten išbuvo dešimtmetį ir greičiausiai sugadino ne vieną palydovą.
Mokslininkai teigia, kad apsauginiai palydovų skydai galėtų padėti, tačiau tuo pačiu palydovus būtų sunkiau iškelti, nes išaugtų jų masė. Taip pat išaugusi radiacija keltų pavojų astronautams ir Tarptautinės kosminės stoties elektronikai.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Saulės audros pavojingos ne tik kosminėms misijoms

Saulės žybsnių pavojus kosminėms misijoms žinomas jau seniai. Su jo realumu susidūrėme ir mes – vos tik susiruošus pirmųjų nanopalydovų paleidimui, šią džiugią akimirką teko atidėti. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„Android“ vartotojams – daugiau nei šimto HD žaidimų rinkinys nemokamai

Vasaros pabaigoje pristačiusi „101–in–1“ žaidimų HD versiją, pritaikytą „iPad“, tarptautinė žaidimų kūrėja ir leidėja „Nordcurrent“ išleido ir „Android“ operacinei sistemai skirtus aukščiausios raiškos žaidimus. skaityti »

„Google“ paleido programėlę sekti Kalėdų Senelio pėdomis

„Google“ paleido programėlę „Santa Tracker“, kuri per Kūčias leis sekti paskui Kalėdų Senelio roges. skaityti »

Japonijoje išrastas ekonomiškas dušas

Kitų metų vasarį japonų kompanija TOTO pradės prekiauti nauju dušu „Air-In Shower“, kuris dėl specialios konstrukcijos galvutės leidžia sutaupyti iki 35 proc. vandens. skaityti »

„Amazon“ paskelbė perkamiausių 2012 metų knygų sąrašą

Apibendrindama 2012 metų rezultatus viena didžiausių pasaulyje internetinių parduotuvių amazon.com paskelbė savo perkamiausių 2012 metų knygų dešimtuką. skaityti »

„YouTube“ apie metų rezultatus papasakojo „Gangnam Style“ stiliumi

Vaizdo priegloba „YouTube“ sukūrė vaizdo klipą, pasakojantį apie populiariausius 2012 metų vaizdo įrašus. Jis nufilmuotas kaip Pietų Korėjos reperio PSY klipo „Gangnam Style“ parodija. skaityti »

Vokiečiai oro erdvę gins lazeriniu ginklu

Vokiečiai teigia sėkmingai integravę turimą lazerinį ginklą į pažangią oro erdvės gynybos sistemą. skaityti »

„Apple Store“ skelbia 2012 metų geriausiuosius

„Apple“ parduotuvės reziumuoja praeinančius metus. Kviečiame susipažinti su šių metų hitais. skaityti »

Dar vienas žingsnis vandeniliu varomų variklių link

Gauti vandenilio dujas, kuriomis būtų varomi ateities transporto priemonių varikliai ar gaminama elektros energija, pasidarė šiek tiek paprasčiau – mokslininkai ketina pasitelkti nieko nekainuojančią saulės šviesą. skaityti »

Baltieji rūmai reaguos į peticiją dėl erdvėlaivio „Death Star“ statybų

JAV prezidento Barako Obamos administracija turės reaguoti į peticiją, kurioje išreikštas noras 2016 m. pradėti erdvėlaivio „Death Star“ („Mirties žvaigždė”) statybos darbus, nes peticiją pasirašė labai daug piliečių. skaityti »

Ar žaidimai gali išgydyti karių nuoskaudas?

Šiuo metu žaidimai, skirti teigiamų pokyčių iniciavimui ir pozityviam problemų sprendimui, naudojami įvairiose sferose. Net JAV kariuomenėje žaidimai užėmė svarbią vietą. Įvairūs mokymai ir gydymai tampa praeitu etapu. Dabar veteranai gydomi žaidimais taip siekiant sugrąžinti žmonėms džiaugsmą ir viltį. skaityti »