Saulės audros ir Žemės palydovai

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 15 d. ketvirtadienis


Stiprios Saulės audros ne tik sunaikintų Žemėje esančią elektroniką, bet ir ilgam sulaikytų žmoniją nuo naujų palydovų paleidimo.

Nuo Saulės atitrūkus dideliam Saulės medžiagos kiekiui, Žemėje esančios elektros tinklai bei palydovų elektronika paprasčiausiai iškeptų. Tačiau neseniai atlikti tyrimai parodė, kad stiprios Saulės audros poveikis šiais reiškiniais neapsiribotų: po jos žemoje Žemės orbitoje (kur ir dislokuoti dauguma dirbtinių Žemės palydovų) liktų nuolatinės radiacijos, kuri dar dešimtmetį po audros nuolat gadintų palydovų elektroniką.

Stipri Saulės audra sunaikintų elektringų dalelių debesis, kurie supa Žemę nutolę maždaug per 4 planetos spindulius. Šie santykinai tankūs debesys saugo nuo elektromagnetinių bangų susiformavimo. Šios bangos galėtų įgreitinti elektronus ir paversti juos spinduliavimu, kuris paveiktų dvi vidines Žemės radiacines zonas.

2003 įvykusi Saulės audra suspaudė elektringų dalelių debesis iki dviejų Žemės skersmenų. Jeigu po šio išsiveržimo pasikartotų 1859 metų audra, debesys būtų sunaikinti.


Kalifornijos universiteto mokslininkų komanda atliko kompiuterinius skaičiavimus, kuriais siekta išsiaiškinti kaip didelės Saulės audros paveiktų Žemę. Mokslininkai išsiaiškino, jog po elektringų dalelių debesies išnykimo elektromagnetinės bangos įgreitintų elektronus ir pasiųstų į vidinį radiacijos žiedą, kur smarkiai išaugtų radiacinis fonas. Vidinis radiacinis žiedas tankiausias maždaug 3000 km virš Žemės pusiaujo, o tai yra daug aukščiau nei žema Žemės orbita, tačiau žiedas didesnėse platumose leidžiasi žemyn ir persikerta su žema Žemės orbita, taip veikdamas palydovus. Įgreitinti elektronai veiktų palydovų elektroniką, skeltų kibirkštis ir gadintų palydovą. Padidėjus elektringų dalelių srautui, padaroma žala taip pat smarkiai išaugtų ir palydovų darbo laikas drastiškai sutrumpėtų.

Taip pat mokslininkai teigia, kad kenksminga radiacija galėtų išsilaikyti pakankamai ilgą laiko tarpa, besisukdama aplink Žemės magnetinio lauko linijas. 1962 JAV vykdyti branduoliniai bandymai kosmose užtvindė žemą Žemės orbitą elektringomis dalėlėmis, kurios ten išbuvo dešimtmetį ir greičiausiai sugadino ne vieną palydovą.
Mokslininkai teigia, kad apsauginiai palydovų skydai galėtų padėti, tačiau tuo pačiu palydovus būtų sunkiau iškelti, nes išaugtų jų masė. Taip pat išaugusi radiacija keltų pavojų astronautams ir Tarptautinės kosminės stoties elektronikai.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Saulės audros pavojingos ne tik kosminėms misijoms

Saulės žybsnių pavojus kosminėms misijoms žinomas jau seniai. Su jo realumu susidūrėme ir mes – vos tik susiruošus pirmųjų nanopalydovų paleidimui, šią džiugią akimirką teko atidėti. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Mobiliųjų žaidimų ateitis pagal „Gree“

„Gree“ – tai bendrovė, tartum atspindinti visos vaizdo žaidimų pramonės polinkį spartiems pokyčiams. Bendrovė įkurta Tokijuje 2004 metų pabaigoje, tuomet, kai „PlayStation 2“ ir „Nokia N–Gage QD“ buvo patys stipriausi rinkos dalyviai, o „Gree“ tebuvo projektinis socialinis tinklas. skaityti »

Ar vaizdo žaidimai galėtų pagerinti regėjimą?

Pasitikink tik stereotipais, labai lengva suklysti. Dar visai neseniai, vaikams, žaidusiems kompiuterinius žaidimus tėvai kartojo: „Tavo smegenys pūna!“ Tuo tarpu kiti – kaltino vaizdo žaidimus sukeliant įvairias sveikatos problemas, nuo klausos praradimo iki diabeto. skaityti »

Lietuvos tinklaraštininkai sieks įrodyti, kad gyventi skanu

Leidykla „Alma littera“ pristato 25 žinomų Lietuvos kulinarijos tinklaraštininkų receptų knygą „Gyventi skanu“. Knygoje sudėti daugiau nei 80 niekur nepublikuotų neformalių kulinarų receptų, kuriais jie siekia įrodyti, kad gaminti skanų naminį maistą gali kiekvienas. skaityti »

„iPad“ pasirodė programėlė, skirta iš popieriaus kurti 3D figūrėles

Lenkijos studija „Pixle“ išleido planšetei „iPad“ skirtą programėlę „Foldify“, padedančią kurti figūrėles iš kartono ar popieriaus. skaityti »

„Rovio“ ruošiasi kurti 3D filmą „Angry Birds“

„Rovio“ ruošiasi kurti didelio biudžeto filmą „Angry Birds: The Movie“. Tačiau jis kino teatrų ekranuose pasirodys tik 2016 metų vasarą. skaityti »

Pro pat Žemę praskriejo prieš kelias dienas atrastas asteroidas

Tik gruodžio 9 d. atrastas asteroidas 2012 XE54 antradienį, gruodžio 11 dieną, praskriejo labai arti Žemės (dvigubai arčiau už Mėnulį), o arčiausiai mūsų planetos šis kūnas buvo apie 12:10 Lietuvos laiku. skaityti »

„Sony“ tik kitais metais nutrauks kasetinių įrašinėjimo įrenginių gamybą

Kompanija „Sony“ tik kitais metais žada sustabdyti „Walkman“ serijos kasetinių įrašinėjimo įrenginių gamybą – ji bus tęsiama iki pat šių metų pabaigos dėl pakankamos paklausos iš žiniasklaidos atstovų. skaityti »

Paskelbti „Video Game Awards 2012“ laimėtojai

Praėjusį savaitgalį įvyko dešimtoji kasmetė „Video Game Awards 2012“ ceremonija. skaityti »

Australijos policija atkalbinėja nuo naudojimosi „Apple“ žemėlapiais

„Apple“ žemėlapių taikomoji programa, paremta „iOS“, ir toliau kelia komiškų naujienų bangą, nors nuo jos pasirodymo rugsėjo mėnesį praėjo jau nemažai laiko. skaityti »

Kontaktinės linzės sujungtos su LCD ekranu

Gento universitete Belgijoje sukurtas LCD ekranas, kuris gali būti įdiegtas į kontaktines linzes. skaityti »