Saulės audros ir Žemės palydovai

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 15 d. ketvirtadienis


Stiprios Saulės audros ne tik sunaikintų Žemėje esančią elektroniką, bet ir ilgam sulaikytų žmoniją nuo naujų palydovų paleidimo.

Nuo Saulės atitrūkus dideliam Saulės medžiagos kiekiui, Žemėje esančios elektros tinklai bei palydovų elektronika paprasčiausiai iškeptų. Tačiau neseniai atlikti tyrimai parodė, kad stiprios Saulės audros poveikis šiais reiškiniais neapsiribotų: po jos žemoje Žemės orbitoje (kur ir dislokuoti dauguma dirbtinių Žemės palydovų) liktų nuolatinės radiacijos, kuri dar dešimtmetį po audros nuolat gadintų palydovų elektroniką.

Stipri Saulės audra sunaikintų elektringų dalelių debesis, kurie supa Žemę nutolę maždaug per 4 planetos spindulius. Šie santykinai tankūs debesys saugo nuo elektromagnetinių bangų susiformavimo. Šios bangos galėtų įgreitinti elektronus ir paversti juos spinduliavimu, kuris paveiktų dvi vidines Žemės radiacines zonas.

2003 įvykusi Saulės audra suspaudė elektringų dalelių debesis iki dviejų Žemės skersmenų. Jeigu po šio išsiveržimo pasikartotų 1859 metų audra, debesys būtų sunaikinti.


Kalifornijos universiteto mokslininkų komanda atliko kompiuterinius skaičiavimus, kuriais siekta išsiaiškinti kaip didelės Saulės audros paveiktų Žemę. Mokslininkai išsiaiškino, jog po elektringų dalelių debesies išnykimo elektromagnetinės bangos įgreitintų elektronus ir pasiųstų į vidinį radiacijos žiedą, kur smarkiai išaugtų radiacinis fonas. Vidinis radiacinis žiedas tankiausias maždaug 3000 km virš Žemės pusiaujo, o tai yra daug aukščiau nei žema Žemės orbita, tačiau žiedas didesnėse platumose leidžiasi žemyn ir persikerta su žema Žemės orbita, taip veikdamas palydovus. Įgreitinti elektronai veiktų palydovų elektroniką, skeltų kibirkštis ir gadintų palydovą. Padidėjus elektringų dalelių srautui, padaroma žala taip pat smarkiai išaugtų ir palydovų darbo laikas drastiškai sutrumpėtų.

Taip pat mokslininkai teigia, kad kenksminga radiacija galėtų išsilaikyti pakankamai ilgą laiko tarpa, besisukdama aplink Žemės magnetinio lauko linijas. 1962 JAV vykdyti branduoliniai bandymai kosmose užtvindė žemą Žemės orbitą elektringomis dalėlėmis, kurios ten išbuvo dešimtmetį ir greičiausiai sugadino ne vieną palydovą.
Mokslininkai teigia, kad apsauginiai palydovų skydai galėtų padėti, tačiau tuo pačiu palydovus būtų sunkiau iškelti, nes išaugtų jų masė. Taip pat išaugusi radiacija keltų pavojų astronautams ir Tarptautinės kosminės stoties elektronikai.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Saulės audros pavojingos ne tik kosminėms misijoms

Saulės žybsnių pavojus kosminėms misijoms žinomas jau seniai. Su jo realumu susidūrėme ir mes – vos tik susiruošus pirmųjų nanopalydovų paleidimui, šią džiugią akimirką teko atidėti. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„Siemens“ atidarė miestų plėtrai skirtą centrą „The Crystal“

Šią savaitę Londone duris atvėrė pirmasis „Siemens“ miestų plėtrai skirtas centras, kuriame įkurta didžiausia pasaulyje tvariam miestų vystymuisi skirta paroda. Dėl kristalo formos „The Crystal“ vardu pavadintame pastate vyks diskusijos ir konferencijos miestų plėtros temomis, veiks technologijų ir inovacijų centras. skaityti »

Labai spalvingas ir paprastas išmanusis telefonas

Dizaineris Alexandros Stasibopoulos meta iššūkį išmaniųjų telefonų gamintojams ir siūlo į viską žiūrėti daug paprasčiau. Jo konceptas – ypač paprastas ir spalvingas išmanusis telefonas. skaityti »

E. Kasperskiui – Didžiosios Britanijos universiteto garbės daktaro vardas

Plimuto universitetas (Didžioji Britanija) Eugenijui Kasperskiui suteikė garbės daktaro vardą (angl. Doctor Honoris Causa). skaityti »

JAV „iPhone 4“ jau siūlomas ir už 99 centus

Išmaniojo telefono „iPhone 5“ pasirodymo rinkoje išvakarėse mobiliojo tinklo operatorius „AT&T“ vartotojams ankstesnę įrenginio versiją siūlo vos už 99 centus. skaityti »

„Yahoo!“ vadovė darbuotojams pažadėjo naujus išmaniuosius telefonus

Naujoji korporacijos „Yahoo!“ generalinė direktorė Marissa Mayer išsiuntinėjo darbuotojams laiškus, žadėdama kiekvienam iš jų padovanoti vieną iš penkių išmaniųjų telefonų pasirinktinai. skaityti »

Londone siūloma pastatyti oro uostą ant vandens

Amerikiečių firma „Gensler“ suprojektavo oro uostą „London Britannia Airport“ ir siūlo jį pastatyti Temzės žiotyse ant plaukiojančios salos. skaityti »

Tarptautinė ozono sluoksnio apsaugos diena

Rugsėjo 16 diena – Tarptautinė ozono sluoksnio apsaugos diena. Ozono sluoksnis – tai atmosferos sluoksnis, juosiantis Žemę ir saugantis jos gyvybę nuo žalingo ultravioletinio spinduliavimo. skaityti »

Amerikos žaidėjų populiacija mažėja

Žmonių, žaidžiančių kompiuterinius žaidimus, skaičius Jungtinėse Amerikos Valstijose nuolat mažėja. Tokius duomenis pateikė NPD tyrimų grupė, nustačiusi, kad visų žaidimų segmentų įtraukiant ir mobiliuosius, „online“ ir parsisiunčiamus žaidimus auditorija vis nyksta. skaityti »

Festivalis „Game City“

Festivalis „Game City“ – didžiausias nepriklausomas video žaidimų festivalis Europoje, kurį organizuoja Notingemo Trento universitetas Anglijoje. Šiais metais festivalis vyks jau septintąjį kartą ir suburs video žaidimų kūrėjus, mėgėjus ir profesionalus į vieną vietą spalio 20 – 27 dienomis. skaityti »

Neregėtasis Mėnulis

Pasirodo, kiekvieną Mėnulio reljefo detalę galima užfiksuoti ne tik iš orbitos. Astrofotografas Thierry Legault tai padarė stovėdamas savo kiemelyje, esančiame viename iš Paryžiaus priemiesčių. skaityti »