Saulės audros ir Žemės palydovai

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 15 d. ketvirtadienis


Stiprios Saulės audros ne tik sunaikintų Žemėje esančią elektroniką, bet ir ilgam sulaikytų žmoniją nuo naujų palydovų paleidimo.

Nuo Saulės atitrūkus dideliam Saulės medžiagos kiekiui, Žemėje esančios elektros tinklai bei palydovų elektronika paprasčiausiai iškeptų. Tačiau neseniai atlikti tyrimai parodė, kad stiprios Saulės audros poveikis šiais reiškiniais neapsiribotų: po jos žemoje Žemės orbitoje (kur ir dislokuoti dauguma dirbtinių Žemės palydovų) liktų nuolatinės radiacijos, kuri dar dešimtmetį po audros nuolat gadintų palydovų elektroniką.

Stipri Saulės audra sunaikintų elektringų dalelių debesis, kurie supa Žemę nutolę maždaug per 4 planetos spindulius. Šie santykinai tankūs debesys saugo nuo elektromagnetinių bangų susiformavimo. Šios bangos galėtų įgreitinti elektronus ir paversti juos spinduliavimu, kuris paveiktų dvi vidines Žemės radiacines zonas.

2003 įvykusi Saulės audra suspaudė elektringų dalelių debesis iki dviejų Žemės skersmenų. Jeigu po šio išsiveržimo pasikartotų 1859 metų audra, debesys būtų sunaikinti.


Kalifornijos universiteto mokslininkų komanda atliko kompiuterinius skaičiavimus, kuriais siekta išsiaiškinti kaip didelės Saulės audros paveiktų Žemę. Mokslininkai išsiaiškino, jog po elektringų dalelių debesies išnykimo elektromagnetinės bangos įgreitintų elektronus ir pasiųstų į vidinį radiacijos žiedą, kur smarkiai išaugtų radiacinis fonas. Vidinis radiacinis žiedas tankiausias maždaug 3000 km virš Žemės pusiaujo, o tai yra daug aukščiau nei žema Žemės orbita, tačiau žiedas didesnėse platumose leidžiasi žemyn ir persikerta su žema Žemės orbita, taip veikdamas palydovus. Įgreitinti elektronai veiktų palydovų elektroniką, skeltų kibirkštis ir gadintų palydovą. Padidėjus elektringų dalelių srautui, padaroma žala taip pat smarkiai išaugtų ir palydovų darbo laikas drastiškai sutrumpėtų.

Taip pat mokslininkai teigia, kad kenksminga radiacija galėtų išsilaikyti pakankamai ilgą laiko tarpa, besisukdama aplink Žemės magnetinio lauko linijas. 1962 JAV vykdyti branduoliniai bandymai kosmose užtvindė žemą Žemės orbitą elektringomis dalėlėmis, kurios ten išbuvo dešimtmetį ir greičiausiai sugadino ne vieną palydovą.
Mokslininkai teigia, kad apsauginiai palydovų skydai galėtų padėti, tačiau tuo pačiu palydovus būtų sunkiau iškelti, nes išaugtų jų masė. Taip pat išaugusi radiacija keltų pavojų astronautams ir Tarptautinės kosminės stoties elektronikai.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Saulės audros pavojingos ne tik kosminėms misijoms

Saulės žybsnių pavojus kosminėms misijoms žinomas jau seniai. Su jo realumu susidūrėme ir mes – vos tik susiruošus pirmųjų nanopalydovų paleidimui, šią džiugią akimirką teko atidėti. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Minima Pasaulinė fotografijos diena

Rugpjūčio 19-oji – Pasaulinė fotografijos diena. skaityti »

„Google“ būstinė Londone labiau primena prabangius namus nei biurą

Naujasis interneto milžinės „Google“ biuras Londone, įsikūręs Covent Garden, užima 160 tūkst. kvadratinių metrų plotą ir žaižaruoja spalvomis. skaityti »

Saulės žybsnių prognozės: keista žybsnių įtaka radioaktyviosioms medžiagoms Žemėje

Naujo tyrimo rezultatai rodo, kad Saulė kažkokiu dar nežinomu būdu sąveikauja su radioaktyviosiomis Žemės dalelėmis. skaityti »

Milijardierius investuoja į 3D mėsos gamybos technologijas

Milijardierius Peteris Thielas puoselėja svajonę pasauliui pristatyti visiškai kitokią mėsą. Investuotojas turi labai aiškų tikslą – sukurti technologiją, kuri mėsą „spausdintų“ 3D būdu. skaityti »

„Anonymous“ nusitaikė į marsaeigį „Curiosity“?

Britų žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, kad internetinių įsilaužėlių organizacija „Anonymous“ paskelbė, neva kitas jų skaitmeninių išpuolių taikinys gali būti rugpjūčio 6 d. Marse sėkmingai nusileidęs marsaeigis „Curiosity“. skaityti »

Hipergarsinio orlaivio „X-51A Waverider“ bandomasis skrydis žlugo

Nesėkme baigėsi NASA, DARPA ir kitų JAV agentūrų bendromis pajėgomis kuriamo hipergarsinio orlaivio „X-51A Waverider“ bandomasis skrydis virš Ramiojo vandenyno, mėginant pasiekti 6 kartus už garsą didesnį greitį. skaityti »

„Adidas“ pristatė prie „Twitter“ derančius sportinius batelius

Vokietijos sportinės aprangos ir inventoriaus gamintoja „Adidas“ nusprendė, kad XXI amžiuje privalu sekti tuo, ką diktuoja laikas, ir neapsiriboti tradicine produkcija, o kurti šiuolaikiškus produktus, papildytus elektroniniais komponentais. skaityti »

Deimantus tirpdanti mašina su žaibo venomis

Deimantus ištirpdyti galintis spaudimas, mirtinas elektromagnetinis impulsas ir 100 milijonų lempučių galinti įžiebti srovė – tai Z mašinos, esančios nacionalinėje laboratorijoje Albukerkėje (Naujoji Meksika), galimybės. skaityti »

Pastatus Mėnulyje ar Marse milžiniški 3D spausdintuvai lietų iš regolito

Pietų Kalifornijos universiteto profesorius Behrokhas Khoshnevisas tvirtina, kad 3D spausdintuvu namą būtų galima pastatyti per 20 val., o Mėnulyje ar Marse kaip statybinė medžiaga galėtų būti regolitas. skaityti »

Pradedamas leisti lietuviškas e. žurnalas žaidėjams „GameON“

Rupjūčio 9 dieną internete pasirodė pirmasis lietuviško e. žurnalo „GameON“ numeris. Tai analogų Baltijos šalyse neturintis, 130 puslapių leidinys apie vaizdo žaidimus, jų pramonę ir kultūrą, skiriantis ypatingą dėmesį Lietuvos aktualijoms. skaityti »