Saulės audros ir Žemės palydovai

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 15 d. ketvirtadienis


Stiprios Saulės audros ne tik sunaikintų Žemėje esančią elektroniką, bet ir ilgam sulaikytų žmoniją nuo naujų palydovų paleidimo.

Nuo Saulės atitrūkus dideliam Saulės medžiagos kiekiui, Žemėje esančios elektros tinklai bei palydovų elektronika paprasčiausiai iškeptų. Tačiau neseniai atlikti tyrimai parodė, kad stiprios Saulės audros poveikis šiais reiškiniais neapsiribotų: po jos žemoje Žemės orbitoje (kur ir dislokuoti dauguma dirbtinių Žemės palydovų) liktų nuolatinės radiacijos, kuri dar dešimtmetį po audros nuolat gadintų palydovų elektroniką.

Stipri Saulės audra sunaikintų elektringų dalelių debesis, kurie supa Žemę nutolę maždaug per 4 planetos spindulius. Šie santykinai tankūs debesys saugo nuo elektromagnetinių bangų susiformavimo. Šios bangos galėtų įgreitinti elektronus ir paversti juos spinduliavimu, kuris paveiktų dvi vidines Žemės radiacines zonas.

2003 įvykusi Saulės audra suspaudė elektringų dalelių debesis iki dviejų Žemės skersmenų. Jeigu po šio išsiveržimo pasikartotų 1859 metų audra, debesys būtų sunaikinti.


Kalifornijos universiteto mokslininkų komanda atliko kompiuterinius skaičiavimus, kuriais siekta išsiaiškinti kaip didelės Saulės audros paveiktų Žemę. Mokslininkai išsiaiškino, jog po elektringų dalelių debesies išnykimo elektromagnetinės bangos įgreitintų elektronus ir pasiųstų į vidinį radiacijos žiedą, kur smarkiai išaugtų radiacinis fonas. Vidinis radiacinis žiedas tankiausias maždaug 3000 km virš Žemės pusiaujo, o tai yra daug aukščiau nei žema Žemės orbita, tačiau žiedas didesnėse platumose leidžiasi žemyn ir persikerta su žema Žemės orbita, taip veikdamas palydovus. Įgreitinti elektronai veiktų palydovų elektroniką, skeltų kibirkštis ir gadintų palydovą. Padidėjus elektringų dalelių srautui, padaroma žala taip pat smarkiai išaugtų ir palydovų darbo laikas drastiškai sutrumpėtų.

Taip pat mokslininkai teigia, kad kenksminga radiacija galėtų išsilaikyti pakankamai ilgą laiko tarpa, besisukdama aplink Žemės magnetinio lauko linijas. 1962 JAV vykdyti branduoliniai bandymai kosmose užtvindė žemą Žemės orbitą elektringomis dalėlėmis, kurios ten išbuvo dešimtmetį ir greičiausiai sugadino ne vieną palydovą.
Mokslininkai teigia, kad apsauginiai palydovų skydai galėtų padėti, tačiau tuo pačiu palydovus būtų sunkiau iškelti, nes išaugtų jų masė. Taip pat išaugusi radiacija keltų pavojų astronautams ir Tarptautinės kosminės stoties elektronikai.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Saulės audros pavojingos ne tik kosminėms misijoms

Saulės žybsnių pavojus kosminėms misijoms žinomas jau seniai. Su jo realumu susidūrėme ir mes – vos tik susiruošus pirmųjų nanopalydovų paleidimui, šią džiugią akimirką teko atidėti. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„Ford“ kuria virtualią automobilių gamyklą

„Ford of Europe“ kuria virtualią gamyklą, kuri leis išbandyti pilną surinkimo linijos veikimo ciklą. skaityti »

Programos-robotai palaiko „Wikipedia“ tvarką

„Wikipedia“ turiniu rūpinasi dešimtys tūkstančių savanorių visame pasaulyje, o palaikyti didžiausios pasaulyje online enciklopedijos funkcionavimą padeda šimtai specialių programų-robotų. skaityti »

„Facebook“ įkūrėjo sesuo dirbs „Google“

Arielle Zuckerberg – jaunesnioji „Facebook“ įkūrėjo, multimilijardierio Маrko Zuckerbergo sesuo greitai pradės dirbti „Google“, pagrindinėje didžiausio pasaulyje socialinio tinklo konkurentėje. skaityti »

„YouTube“ atrinko trumpametražių filmų Venecijos kino festivaliui

Svetainė „YouTube“ atrinko dešimt trumpametražių filmų, kurie bus rodomi artimiausiame Venecijos kino festivalyje. skaityti »

Robotas pavers virtualų bendravimą nepriklausomu ir mobiliu

„Botiful“ – tai roboto, kuris prisijungia prie „Android“ telefono ir junta savo „šeimininko“ judesius, prototipas. Jį neseniai pristatė projekto „Kickstarter“ įgyvendintojai. skaityti »

Dviratis iš kartono – už 9 JAV dolerius

Užsispyręs dizaineris Giora Karivas sukūrė kartoninį dviratį ir viso labo už 9 JAV dolerius. skaityti »

Paskutinę liepos dieną Žemę pasieks nauja Saulės audra

Paskutinę liepos mėnesio dieną, apie 17 val. Lietuvos laiku, Žemę pasieks savaitgalį įvykusio Saulės žybsnio suformuotas plazmos ir didele energija pasižyminčių dalelių debesis. skaityti »

Mėnulyje pastebėtos tik 5 JAV vėliavos iš 6

Naujausios NASA zondo „Lunar Reconnaissance Orbiter“ (LRO) palydovinės nuotraukos liudija, kad praėjus jau 40 ir daugiau metų po misijų „Apollo“, Mėnulio paviršiuje tebestūkso 5 iš 6 ten paliktų JAV vėliavų. skaityti »

Оlimpiados gerbėjų prašoma be reikalo nerašinėti į socialinius tinklus

2012-ųjų Olimpiados organizatoriai prašo gyvai rungtynes stebinčių gerbėjų be reikalo nerašinėti pranešimų į socialinius tinklus, nes jie sukelia transliacijos trukdžius. skaityti »

„Renault“ ir „LG Chem“ kartu vystys elektromobilių technologijas

„Renault“ siekia dalyvauti visose elektromobilių gamybos srityse – nuo techninio planavimo iki variklių ir akumuliatorių gamybos. skaityti »