Scientologai: nuo fantastikos iki fantastiškų turtų

Publikuota: 2008 m. birželio 10 d. antradienis

Malda už žuvusiuosius
Autorius: Mindaugas Peleckis

Scientologijos bažnyčia (dar žinoma pavadinimais Dianetikos centras, „Narconon“, „Criminon“, Hubbardo humanitarinis centras, Tarptautinis detoksikacijos centras) – eklektiško pobūdžio naujasis religinis judėjimas (NRJ), kuris yra vienas destruktyviausių ir turtingiausių pasaulyje.

Jį įkūrė rašytojas fantastas, jūrų atsargos karininkas Lafayette‘as Ronaldas Hubbardas (1911-1986), dar vadinamas L.Ron Hubbardu arba tiesiog LRH. Parašęs daugybę pakankamai žemo meninio lygio fantastinių romanų, jis nusprendė, jog geriausias būdas užsidirbti pinigų – įkurti savo NRJ.

Žinoma, kad 1949 metais L.R.Hubbardas, dalyvaudamas rašytojų fantastų suvažiavime New Jersey, pasakė legenda tapusius žodžius, kuriuos užfiksavo žurnalas „Time“: „Rašyti tam, kad gautum pensą už žodį, yra juokinga. Jeigu žmogus iš tikrųjų nori gauti milijoną dolerių, tai geriausias būdas – įkurti savo religiją“.

Tuo tarpu 1972-aisiais L.R.Hubbardas yra pasakęs: „Darykite pinigus. Darykite daugiau pinigų. Priverskite kitus dirbti, kad jie jums darytų dar daugiau pinigų“.

Scientologijos pradžia – 1950 metais rašytojo išleista pseudomokslinė knyga „Dianetika“ (2002 metais ji pasirodė ir lietuviškai; žodis „dianetika“ kilęs iš graikiškų žodžių dia „per“ ir nous „protas“).

Jos pagrindu (beje, pagrindinė dianetikos idėja buvo „pasiskolinta“ iš ankstyvojo psichoanalizės tėvo Zigmundo Freudo mokymo) po ketverių metų ir buvo įkurta Scientologijos bažnyčia. Dabar jos centras – Los Andžele.

Beje, žinoma, kad 1944-1947 metais šio NRJ įkūrėjas priklausė masonams – artimam Rozenkreicerių ordinui, vėliau tapo ir satanistinio Aleisterio Crowley‘io (1875-1947) „Rytų šventyklos“ ordino nariu.

L.R.Hubbardas yra padaręs įdomių pareiškimų. 1963 metais jis pareiškė, kad dukart aplankė dangų, pirmą kartą – prieš 43891832611117 metus 344 dienas 10 minučių ir 40 sekundžių, skaičiuojant nuo 1963 metų kovo 9 dienos 10 valandos 2,5 minučių vakaro vidurio Europos laiku.

Anot jo, dangus laikėsi visiškoje tvarkoje: visur stovėjo marmurinės angelų statulos. Tačiau antrojo apsilankymo metu matėsi nuopuolio pėdsakai: atraminiai stulpai pasidengė dulkėmis, statulos buvo kažkur dingusios. Prie įėjimo kairėje pusėje kabėjo iškaba su užrašu: „Tai – dangus“, dešinėje užrašas skelbė: „Pragaras“.

L.R.Hubbardas tikėjo, kad jo darbai – neužbaigtų Budos darbų tęsiniai: „Prieš 2500 metų Buda pranašavo, kad visa jo veikla bus užbaigta Vakaruose... Taip, mes ją užbaigėme!“.

Iš budizmo scientologija „pasiskolino“ ir tikėjimą reinkarnacija. Teigiama, kad kiekvienas tetanas (thetan, scientologų žargone tai reiškia dvasią; L.R.Hubbardas sukūrė 15 tetanų lygmenų, iki šiol paskelbti tik 8) yra gyvenęs 80 000 gyvenimų nuo pačios primityviausios formos – ląstelės – iki dabartinio žmogaus. Žmogaus tikslas – dvasinė laisvė.

L.R.Hubbardas teistas tris kartus, o nuo 1981 metų, slėpdamasis nuo baudžiamojo persekiojimo, jis gyveno atsiskyręs nuo visuomenės, bendravo tik su scientologais. Po mirties nuo širdies smūgio, sukelto psichotropinių vaistų, scientologijos bažnyčia paskelbė, kad jis paliko savo kūną aukštesnio lygio dvasiniams tyrimams. Yra spėjimų, kad L.R.Hubbardas buvo nužudytas dėl intrigų NRJ vadovybėje.

Scientologija teigia esanti supermokslas, neva nauja filosofijos ir psichologijos sintezė. Kadangi NRJ veikia daugybe pavadinimų, kurie registruojami kaip prekiniai ženklai, ji turi galimybę savo priešus persekioti teisiniais būdais, t.y. remdamasi autorinių teisių įstatymais. Daug kur pasaulyje scientologijos bažnyčia kaip religinė organizacija uždrausta, todėl veikia kaip visuomeninė (Lietuvoje tai – Vilniaus dianetikos centras) arba komercinė organizacija.

Žurnalas „Time“ yra pavadinęs scientologijos bažnyčią „ypač pelningais globaliniais reketininkais“. Scientologai padavė žurnalą į teismą. Išleidę daugiau kaip 7 milijonus dolerių bylinėjimuisi, žurnalistai bylą laimėjo.

Be išorinių lygmenų (Dianetikos centrų, „Narconon“, „Criminon“ ir kt.), yra ir vidiniai scientologijos bažnyčios lygmenys. Nuo 1955 metų ji turi ir savo saugumo tarnybą. 1955-1966 metais ji vadinosi „Hubbardo komunikacijos biuras“ (HCO), 1966-1983 metais – „Saugos biuras“ (GO), nuo 1983-iųjų – „Specialiųjų tyrimų biuras“ (OSA).

Aukščiausias, valdantysis NRJ sluoksnis – vadinamoji „Jūros organizacija“ (Sea Org), kuri primena karinę organizaciją. Jos nariai turi specialias uniformas, savo laivą. „Jūros organizacijos“ nariai, kurių yra daugiau kaip 5000, pasirašo sutartį, kad milijardą metų (jie tikisi būti nemirtingi) tarnaus scientologijos bažnyčiai. Sea Org veikia nuo 1967 metų.

Į scientologiją dažniausiai įtraukiami nieko nenutuokiantys žmonės, atėję susidomėti „naujais sveikatos, asmeninės gerovės ir žmonių tarpusavio santykių gerinimo“ metodais. Jiems pateikiamas 200 klausimų vadinamasis „Oksfordo asmenybės analizės testas“, neturintis nieko bendro su Oksfordo universitetu. Sąžiningai užpildę šį testą, žmonės suteikia scientologams daug asmeninės informacijos, kuri vėliau, įstojus į NRJ, gali leisti jais manipuliuoti.

NRJ narių hierarchija pagrįsta žiniomis, kurios kainuoja nemažus pinigus. Kuo toliau, tuo kursai brangesni, brangi ir scientologų literatūra. Pavyzdžiui, Vilniaus dianetikos centras siūlo aibę knygų, kurios būtinos, kad taptumėte scientologu. Pagrindinės žemesnės pakopos (dianetikos) knygos kainuoja apie 200 litų. Pagrindinės scientologijos (aukštesnės pakopos) knygos – apie 500 litų. Jei norite būti administratoriumi, knygų serija „Valdymas“ jums kainuos apie 1 000 litų. Pradinių kursų kaina – nuo 15 litų (pavyzdžiui, „Dianetikos seminaras“) iki 800 litų („Kaip konfrontuoti ir sutriuškinti slopinimą“).

Pirminė scientologų procedūra, atliekama „preklirui“ (precleare, t.y. dar nepašvęstam į scientologiją žmogui) – auditingas, kurio metu atliekamas „Oksfordo asmenybės analizės testas“– kainuoja nuo 250 iki 700 litų. Aukštesnio lygio NRJ nariai gauna teisę mokyti žemesnio lygio narius ir jiems perpardavinėti nupirktas žinias.

Atsakius į testo klausimus, paaiškėja, kad beveik visi testuojamo asmens žmogiškieji faktoriai – žemiau vidutinio lygio. Diagrama rodo, jog testuojamasis gali būti absoliučiai išsiblaškęs, depresyvus ir nervingas, beveik visiškai neatsakingas ir bevalis, ir tik viena ar kelios sferos gali kelti šiokį tokį optimizmą. Asmuo beveik paskelbiamas asocialiu ir degradavusiu žmogumi, nors scientologai tikina tikėjęsi geresnių rezultatų. Taip sakoma kiekvienam atsakiusiam į testo klausimus.

Atsakius į „Oksfordo asmenybės analizės testo“ klausimus bei žmogui diagnozavus įvairiausius nukrypimus nuo normos, pasiūloma apsilankyti procesingo terapijoje, kad būtų galima užverbuoti į brangiai kainuojančius dianetikos kursus arba pakviesti tapti NRJ nariu. Juo tapus, iš NRJ gretų labai sudėtinga pasitraukti, o pasitraukus būtina psichiatro pagalba.

Procesingas – tai grupinė terapija, kurios metu vadinamasis auditorius užduoda klausimus grupei žmonių. Prieš pradedant procesingą įspėjama, kad atsakant į klausimus reikia suvokti, jog esate šiame laike ir atsakinėjate tik šiuo momentu; jei paeiliui pateikiami tie patys klausimai, reikia pamiršti prieš tai buvusį tą patį klausimą, lyg jo nebūtų buvę ir atsakyti į klausimą lyg girdint jį pirmą kartą, pvz.: „Ar jūs turite dešinę ranką?“; „Ar jūs turite dešinę ranką?“; „Ar turite dešinę ranką?“; „Patikrinkite ar turite dešinę ranką?“; „Ar jūs turite dešinę ranką?“. Procesingas trunka apie dvi valandas.

Auditingas nuo procesingo skiriasi tuo, kad – tai asmeninė terapija. Joje dalyvauja auditorius ir vienas žmogus, kurio klausiama tokių dalykų kaip, pavyzdžiui: „Kokius daiktus, esančius čia, norėtumėte turėti?“; „Iš čia esančių daiktų kokius galėtumėte turėti?“. Panašios formuluotės tęsiasi taip pat porą valandų. Pats auditingas gali tęstis net pusę paros.

Nors scientologijos bažnyčioje vyksta „pamaldos“, pamokslaujama, atliekamos įvairios apeigos (vardynos, santuokos, laidotuvės ir kt.), tačiau svarbiausia veiklos sfera laikoma ne bažnytinė tarnystė, bet auditingas.

Scientologai yra įvaldę teisės ir žiniasklaidos poveikio metodikas, skelbia, kad kovoja už religijos laisvę, yra tarptautinių organizacijų dalyviai. Jie aktyviai naudojasi internetu, bando paveikti politikus, valstybės institucijas.

Scientologai ne kartą yra sėdę į teisiamųjų suolą.

Lietuvoje scientologų veikla pastebima maždaug nuo 1989 metų, nors oficialiai legalizavosi (kaip visuomeninė organizacija Vilniaus dianetikos centras) tik 1995-aisiais. Į scientologų gretas buvo įtraukti kai kurie Lietuvos mokslų akademijos ir „Žinijos“ draugijos nariai, kuriais pasinaudojant buvo spausdinamos nekritiškos publikacijos apie scientologiją moksliniuose leidiniuose. Vilniaus dianetikos centras, kuris, jo paties teigimu, yra pati draugiškiausia vieta mūsų mieste, sako per 10 metų su dianetika supažindinęs 10 000 Lietuvos gyventojų.

Scientologai mūsų šalyje buvo pakliuvę ir į teisėsaugininkų akiratį. 2000-aisiais po pusę metų trukusios Valstybės saugumo departamento ir tuometinio Mokesčių policijos departamento (dabar – Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba) operacijos nustatyta, kad NRJ pavaldžiame „Sveikatos gerinimo kabinete“ vesta dviguba apskaita, slėpti mokesčiai, platinti nelegalūs, Lietuvoje neregistruoti vitaminai (skirti scientologinei „detoksikacijai“, kurios kursas kainuoja 4 000 litų).

Buvo iškelta baudžiamoji byla. Vadinamąją detoksikaciją specialistai įvertino kaip neatitinkančią gydymo saugumo normų. Beje, 1996 metais ji pripažinta žalinga ir uždrausta naudoti Rusijos Federacijos sveikatos apsaugos ir medicinos pramonės ministerijoje. Nustatyta, kad narkomanų „detoksikacijos“ programa iš tikrųjų skirta tik jaunimui privilioti, ji kainuoja 4 000-6 000 JAV dolerių. Ją pasmerkė ir Lietuvos specialistai.

Mūsų šalyje scientologai dažnai prisidengia akcijomis prieš narkotikus, taip pat yra tvarkę Vilniaus parkus ir skverus. Bene ryškiausia scientologų akcija buvo surengta 2000 m. birželio 27 d. pačiame Vilniaus centre, priešais Vyriausybės langus. Scientologai praeiviams, kurių nemažą dalį sudarė paaugliai, išdalijo apie 4 000 skrajučių, platino rusų kalba leidžiamą laikraštį „Teisė į laisvę“, kuriame atvirai propaguojamos scientologijos idėjos. Vilniaus miesto savivaldybė tokį renginį tąkart palaimino jau trečią kartą.

2003 metais sostinėje knygų mugėje parodų rūmuose „Litexpo“ scientologams buvo skirtas stendas, kuriame jie platino Kopenhagoje įsikūrusios scientologų leidyklos „New era publications“  (ji veikia nuo 1969 metų) knygas bei pristatė tris lietuviškai išleistus NRJ leidinius. Mugės organizatorių nestebino, kad tie leidiniai gali būti žalingi žmonėms, jie šios publikacijos autoriui sakė, kad dalyvauti mugėje gali bet kas, sumokėjęs kelių šimtų litų mokestį.

2005 metais beveik tris savaites judriame sostinės rajone veikė Europos scientologijos bažnyčios ir Vilniaus dianetikos centro organizuotas „savanorių geros valios turas“. Palapinėje su šūkiu „Su tuo galima kažką padaryti“ dirbo daugiau kaip 20 scientologų, platinusių scientologų knygas.

Beje, keli žmonės, bandę protestuoti prieš sektantų propagandą, net buvo nuvežti į policijos nuovadą.

Scientologams, jų pačių teigimu, per „savanorių geros valios turą“ pavyko užverbuoti apie 30 žmonių. Oficialiai renginio metu scientologai „konsultavo sveikatos, asmeninių, šeimos ir verslo santykių sprendimo klausimais“.

Lietuvos scientologų svajonė – artimiausiu metu turėti pirmuosius savo kunigus. Scientologų kunigystės mokslus Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje ir Rusijoje eina keli lietuviai. Daugeliu laisvių pasižyminčioje Skandinavijoje scientologų kunigai oficialiai gali tuokti poras, to siekia ir mūsų šalies scientologai.

 

Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Šiuolaikiniai vaikai pinigus taupys skaitmeninėse taupyklėse

Kiekvienas vaikystėje esame turėjęs monetų taupyklę. Kaip vaikai taupys pinigus, jei kažkada pasaulyje nebebus grynųjų? skaityti »

Skeptiškiems tėveliams: 5 faktai apie vaizdo žaidimų naudą

Tyrimai atskleidė, kad saikingos pramogos su vaizdo žaidimais gali teikti naudą ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams. skaityti »

NATO suvažiavimą saugos ereliai

Gegužės 25 d. Briuselyje vyks NATO renginys, kuriame dalyvaus ir JAV prezidentas Donaldas Trampas. Į susitikimą suvažiuos valdžios atstovai iš 29 šalių. skaityti »

Dubajaus gatvėse patruliuoja robotas–policininkas

Į darbą priimtas pirmasis robotas–policininkas. Jis prisijungė prie policininkų būrio Arabų Emyratuose, Dubajuje. skaityti »

Kodėl lietuviai mėgsta atsiskaityti tik gavę prekes?

Mokėjimas už prekes jų pristatymo metu – vienas populiariausių būdų atsiskaityti už internetinius pirkinius Lietuvoje. skaityti »

Kad palinkus prie išmaniųjų kupra neužaugtų...

JAV vykdytas tyrimas parodė, kad nuolatinis žiūrėjimas į išmanųjį telefoną žemyn prilygsta maždaug 27 kilogramų svoriui, pakabintam ant kaklo, o tai pastarajam nėra naudinga. skaityti »

Nauja mobilioji programėlė – unikalus emocinės pagalbos sau būdas

Kiekvienas programėlės naudotojas galės žymėti ir stebėti savo emocinę būklę, tikimasi, kad šis įrankis padės ugdyti emocinį raštingumą. skaityti »

Kvadratinės Latvijos kolekcinės monetos tiražas išgraibstytas akimirksniu

Gegužės pradžioje Latvijos centrinis bankas pradėjo prekiauti nauja kolekcine moneta, skirta Latgalos kongreso šimtmečiui. skaityti »

Išleista Eurovizijos konkursui skirta moneta

Nacionalinis Ukrainos bankas gegužės 11 d. pradės prekiauti kolekcine moneta, skirta „Eurovizijos 2017“ konkursui. skaityti »

Mokslas atskleidė, ko reikia norint sukurti genialų protą

Intelektas – nėra būtinas genijaus požymis, svarbus žmogaus kūrybiškumas ir atkaklumas. skaityti »