„Senior CHAT“ – sveikatos raštingumas senjorams

Publikuota: 2012 m. kovo 16 d. penktadienis

Žinios apie sveikatos apsaugos sistemą, paslaugas, sveiką gyvenseną turi didžiulės įtakos kiekvieno žmogaus gyvenimo kokybei. Išmanydamas tam tikrų ligų prevencines priemones, suprasdamos kaip teikiamos gydymo paslaugas kiekvienas žmogus gali gauti sveikatos gydymo paslaugas pigiau, lengviau rasti tinkamus būdus susidoroti su sveikatos problemomis. Sveikatos raštingumas paprastai suprantamas kaip žmogaus gebėjimas gauti, apdoroti, suprasti ir pasinaudoti sveikatos informaciją priimant įvairius sprendimus dėl savo sveikatos priežiūros arba gydymosi.

Nors sveikatos raštingumas aktualus visiems, ši sritis ypatingai relevanti senjorams. Įvairėse šalyse vyksta sveikatos raštingumo programos, kurios padeda senjorams lengviau rasti ir pasinaudoti sveikatos informacija, gauti kokybiškas gydymo ir slaugos paslaugas. Tačiau norint naudotis sveikatos informacija dažniausiai senjorams prireikia ir kompiuterinio bei informacinio raštingumo.

Tą problemą suprato JAV Pietryčių Luizianos universiteto bibliotekos darbuotojai, kurie inicijavo projektą „Senior CHAT“. Projektas skirtas senjorų sveikatos raštingumui ugdyti. Jis apima mokymus naudotis kompiuteriu, asmeninės sveikatos e. kortelės kūrimą, sveikatos informacijos interneto išteklių vadovo sudarymą. Mokymai naudotis kompiuteriu pritaikyti pagyvenusių žmonių mokymosi gebėjimams ir kontekstui.

Šis projektas įdomus ne tik tuo, kad jame įžvelgiama senjorams svarbi problema, bet ir tuo, kaip taikomasi prie vietos sąlygų ir aplinkybių. Šiuo atžvilgiu labai naudinga sveikatos e.kortelės idėja. Ji gimė atsižvelgiant tam tikruose JAV regionuose dažnas stichines nelaimes, kurios nuniokoja ligų istorijos korteles ir kitą dokumentaciją, verčia senjorus pakeisti šeimos gydytoją. Dėl šių priežasčių sunkiau skirti tinkamą gydymą. Projekto metu suformuota sveikatos e.kortelės forma, pagal kurią senjorai turėjo rinkti informaciją apie jiems paskirtus vaistus, medicinos draudimą, gydymo aplinkybes. Projekto dalyviams buvo padovanoti atmintukai, kuriuose jie galėjo sukurti ir saugoti sveikatos e. kortelę. Pasirodė, kad informacija buvo labai naudinga ir šeimos gydytojams.

Projekte buvo numatytas ir pasekmių vertinimas. Tam tikslui senjorai gavo vertinimo anketas prieš įgyvendinant ir baigus vykdyti projektą. Tyrimo rezultatai parodė, kad 60 proc. projekto dalyvių jautiesi labiau pasitikintys savimi naudodamiesi kompiuteriu, ieškodami sveikatos informacijos internete. 70 proc. dalyvių susikūrė savo sveikatos e.kortelę.

Šaltinis: bukbibliotekininku.blogspot.com
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

12 įdomių faktų apie Vilniaus turistus

Vilniuje turistų skaičius nuolat auga – Lietuvos sostinę, kaip dar nepažintą ir neatrastą pasaulio kampelį, renkasi vis daugiau turistų ne tik iš kaimyninių šalių, bet ir iš tolimojo užsienio. skaityti »

Kas telefone svarbiausia jaunimui?

Patarimais, į ką svarbiausia atkreipti dėmesį jaunam žmogui renkantis naują, tačiau ne patį brangiausią telefoną, dalinosi „Samsung“ rinkodaros koordinatorius Jonas Ožekauskas. skaityti »

Estijoje pristatoma brangiausia pasaulio moneta

Į Estijos sostinę atkeliavo brangiausia pasaulyje moneta – sidabrinis pinigas iš 1794 m. JAV išleistų dolerių partijos. skaityti »

Robotas humanoidas nesupyksta pargriautas

„Boston Dynamics“ pristatė naują roboto humanoido „Atlas“ versiją. Nukritęs robotas sugeba pats savarankiškai atsistoti. skaityti »

Suomijos vyriausybė išleido proginę euro monetą garsiausiam visų laikų šalies konditeriui pagerbti

150-ųjų Karlo Fazerio (Karl Fazer) – garsiausio Suomijos konditerio ir iki šių dienų gyvuojančios „Fazer“ įmonės įkūrėjo – gimimo metinių proga Suomijos vyriausybė išleido konditerio vardo kolekcines 10-ies ir 20-ies eurų nominalo monetas. skaityti »

KTU absolvento sukurtą prietaisą „DataLinker“ naudoja geriausi pasaulio buriuotojai

Kauno technologijos universiteto (KTU) absolventas Ričardas Novošinskas, vadovaujantis įmonei „SailRacer.net“, o laisvalaikiu buriuojantis, sukūrė prietaisą, padėsiantį buriavimo varžybose dalyvaujančioms jachtų įguloms lengviau apdoroti laivo duomenis. skaityti »

Automatinės kėdės – tvarkingam biurui

„Nissan“ įgyvendino reklaminę akciją, kurios metu pademonstravo, kaip automatiškai į savo vietas susistato kėdės. skaityti »

Kanadoje įrengti trimetriniai bankomatai krepšininkams

Toronte įrengti bankomatai krepšininkams, kurių ekraną net krepšininkas gali pasiekti tik pašokdamas į viršų. skaityti »

„Microsoft“ kuria virtualų ateities futbolą

„Microsoft“ tikisi išpopuliarinti papildytosios realybės akinius amerikietiškame futbole. skaityti »

„BPS Sberbank“ išleido romantiškas monetas

Baltarusijos bankas „BPS Sberbank“ artėjant šv. Valentino šventei išleido progines sidabrines monetas su kačiukais ir triušiukais. skaityti »