„Senior CHAT“ – sveikatos raštingumas senjorams

Publikuota: 2012 m. kovo 16 d. penktadienis

Žinios apie sveikatos apsaugos sistemą, paslaugas, sveiką gyvenseną turi didžiulės įtakos kiekvieno žmogaus gyvenimo kokybei. Išmanydamas tam tikrų ligų prevencines priemones, suprasdamos kaip teikiamos gydymo paslaugas kiekvienas žmogus gali gauti sveikatos gydymo paslaugas pigiau, lengviau rasti tinkamus būdus susidoroti su sveikatos problemomis. Sveikatos raštingumas paprastai suprantamas kaip žmogaus gebėjimas gauti, apdoroti, suprasti ir pasinaudoti sveikatos informaciją priimant įvairius sprendimus dėl savo sveikatos priežiūros arba gydymosi.

Nors sveikatos raštingumas aktualus visiems, ši sritis ypatingai relevanti senjorams. Įvairėse šalyse vyksta sveikatos raštingumo programos, kurios padeda senjorams lengviau rasti ir pasinaudoti sveikatos informacija, gauti kokybiškas gydymo ir slaugos paslaugas. Tačiau norint naudotis sveikatos informacija dažniausiai senjorams prireikia ir kompiuterinio bei informacinio raštingumo.

Tą problemą suprato JAV Pietryčių Luizianos universiteto bibliotekos darbuotojai, kurie inicijavo projektą „Senior CHAT“. Projektas skirtas senjorų sveikatos raštingumui ugdyti. Jis apima mokymus naudotis kompiuteriu, asmeninės sveikatos e. kortelės kūrimą, sveikatos informacijos interneto išteklių vadovo sudarymą. Mokymai naudotis kompiuteriu pritaikyti pagyvenusių žmonių mokymosi gebėjimams ir kontekstui.

Šis projektas įdomus ne tik tuo, kad jame įžvelgiama senjorams svarbi problema, bet ir tuo, kaip taikomasi prie vietos sąlygų ir aplinkybių. Šiuo atžvilgiu labai naudinga sveikatos e.kortelės idėja. Ji gimė atsižvelgiant tam tikruose JAV regionuose dažnas stichines nelaimes, kurios nuniokoja ligų istorijos korteles ir kitą dokumentaciją, verčia senjorus pakeisti šeimos gydytoją. Dėl šių priežasčių sunkiau skirti tinkamą gydymą. Projekto metu suformuota sveikatos e.kortelės forma, pagal kurią senjorai turėjo rinkti informaciją apie jiems paskirtus vaistus, medicinos draudimą, gydymo aplinkybes. Projekto dalyviams buvo padovanoti atmintukai, kuriuose jie galėjo sukurti ir saugoti sveikatos e. kortelę. Pasirodė, kad informacija buvo labai naudinga ir šeimos gydytojams.

Projekte buvo numatytas ir pasekmių vertinimas. Tam tikslui senjorai gavo vertinimo anketas prieš įgyvendinant ir baigus vykdyti projektą. Tyrimo rezultatai parodė, kad 60 proc. projekto dalyvių jautiesi labiau pasitikintys savimi naudodamiesi kompiuteriu, ieškodami sveikatos informacijos internete. 70 proc. dalyvių susikūrė savo sveikatos e.kortelę.

Šaltinis: bukbibliotekininku.blogspot.com
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Šiuolaikiniai vaikai pinigus taupys skaitmeninėse taupyklėse

Kiekvienas vaikystėje esame turėjęs monetų taupyklę. Kaip vaikai taupys pinigus, jei kažkada pasaulyje nebebus grynųjų? skaityti »

Skeptiškiems tėveliams: 5 faktai apie vaizdo žaidimų naudą

Tyrimai atskleidė, kad saikingos pramogos su vaizdo žaidimais gali teikti naudą ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams. skaityti »

NATO suvažiavimą saugos ereliai

Gegužės 25 d. Briuselyje vyks NATO renginys, kuriame dalyvaus ir JAV prezidentas Donaldas Trampas. Į susitikimą suvažiuos valdžios atstovai iš 29 šalių. skaityti »

Dubajaus gatvėse patruliuoja robotas–policininkas

Į darbą priimtas pirmasis robotas–policininkas. Jis prisijungė prie policininkų būrio Arabų Emyratuose, Dubajuje. skaityti »

Kodėl lietuviai mėgsta atsiskaityti tik gavę prekes?

Mokėjimas už prekes jų pristatymo metu – vienas populiariausių būdų atsiskaityti už internetinius pirkinius Lietuvoje. skaityti »

Kad palinkus prie išmaniųjų kupra neužaugtų...

JAV vykdytas tyrimas parodė, kad nuolatinis žiūrėjimas į išmanųjį telefoną žemyn prilygsta maždaug 27 kilogramų svoriui, pakabintam ant kaklo, o tai pastarajam nėra naudinga. skaityti »

Nauja mobilioji programėlė – unikalus emocinės pagalbos sau būdas

Kiekvienas programėlės naudotojas galės žymėti ir stebėti savo emocinę būklę, tikimasi, kad šis įrankis padės ugdyti emocinį raštingumą. skaityti »

Kvadratinės Latvijos kolekcinės monetos tiražas išgraibstytas akimirksniu

Gegužės pradžioje Latvijos centrinis bankas pradėjo prekiauti nauja kolekcine moneta, skirta Latgalos kongreso šimtmečiui. skaityti »

Išleista Eurovizijos konkursui skirta moneta

Nacionalinis Ukrainos bankas gegužės 11 d. pradės prekiauti kolekcine moneta, skirta „Eurovizijos 2017“ konkursui. skaityti »

Mokslas atskleidė, ko reikia norint sukurti genialų protą

Intelektas – nėra būtinas genijaus požymis, svarbus žmogaus kūrybiškumas ir atkaklumas. skaityti »