Škotiški kiltai kovoja už išlikimą

Publikuota: 2008 m. rugsėjo 26 d. penktadienis

Škotai

Didžiausi Škotijos kiltų gamintojai pasiryžę viskam, kad šis tradicinis vyrų darbužis ne tik kad išliktų, bet ir išsaugotų iš senovės atėjusią kokybės tradiciją.

 

Škotų kiltai, dažnai neteisingai vadinami tiesiog vyriškais sijonais, nuo seno yra šiaurinės Britanijos dalies regiono pasididžiavimas ir išskirtinis kultūros elementas. Rasti kelis vienodus kiltus yra sunku, bet vis tik įmanoma: tik tos pačios giminės vyrai dėvi tokius pačius „sijonus“. Kiekviena šeima turi savo rašto, spalvos, papuošimo ir vis kitokių klosčių kiltus.

 

Tačiau ilgainiui šis Škotijos vyrų atributas tapo labiau komercine parodomąją nacionalinio kostiumo dalimi, nei kiekvieno tikro škoto privalomu švenčių drabužiu. Kilto nusipiginimą lėmė masiškai gaminamos medžiagos bei pramoniniu būdu siuvami kiltai, kurių galima nusipirkti visur. Ir su giminės tradicija tai neturi nieko bendro, rašo vietinė Škotijos spauda.

 

Organizacija „Skillfast-UK“, kuri prižiūri tekstilės produktų kokybę, ketina įvesti ir įtvirtinti aukštos kokybės standartus ir reikalavimus, kurie turi tapti kiltų siuvimo industrijos etalonais. Tikras kiltas gali būti gaminamas tik iš tam tikro storio vilnonio languoto audinio, sukirptas pagal tam tikras griežtas taisykles ir pasiūtas pagal nustatytas normas.

 

„Kiltas – tai ne paskutinės mados klyksmas, o tradicinis rūbas. Škotai kiltus dėvi jau daugelį šimtų metų.“ – piktinasi šiandienine vyriškų „sijonų“ komercija Škotijos siuvėjai, – „Su laiku kiltai šiek tiek pakito išoriškai ir sutrumpėjo. Kiltai siuvami tik rankomis iš itin kokybiško vilnonio audinio. Vienam tokiam rūbui pagaminti prireikia daugiau nei septynių metrų audeklo, jei vyras stambus – dar daugiau.“

 

Anot kiltų siuvėjų, „galioja griežtos šio rūbo ilgio taisyklės: sijonas turi būti keturiais su puse centimetro aukščiau grindų, kai vyras klupi ant kelių, o klostės turi griežtai sutapti su audinyje išaustais langeliais.

 

„Skillfast-UK“ pažymi, jog pastaruoju metu dėl turistų antplūdžio bei žiniasklaidos įtakos kiekvienoje parduotuvėje galima nusipirkti bet kokios spalvos ir pasiuvimo kiltą kiekvienam skoniui. Tai nėra normalu. „Kiltų industrija kasmet papildo šalies biudžetą 630 milijonų dolerių. Mes norime išsaugoti tradicinę kiltų amatininkystę ir nuo seno priimtas šio rūbo siuvimo technologijas.“ – teigia „Skillfast-UK“ atstovai.

 

Tradicijų besilaikantys pramonininkai sutinka su siuvėjais, jog šiais visuotinio kičo laikais išsaugoti savo tradicijas bei kokybę yra itin svarbu.

 

 

Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Kinai kurs virš automobilių riedantį autobusą

Kinijos bendrovė ketina kurti didžiulį, tunelį ant ratuotų kojų primenantį, autobusą, kuris leidžia automobilių eismui vykti tiesiog po keleivių kojomis. skaityti »

Kaip apsaugoti savo telefoną atkeliavus karščiams?

Sinoptikų prognozuojami vasariški orai šį savaitgalį daugelį iš mūsų nuteikia džiugiai, tačiau yra kai kas, kas artėjančia šilumos banga gali ir neapsidžiaugti – tai jūsų telefonas. skaityti »

„Facebook“ atpažins žmones ir iš nugaros

„Facebook“ programuotojai sukūrė algoritmą, kuris geba nustatyti žmogaus asmenybę iš nuotraukos, net jeigu joje nesimato žmogaus veido. skaityti »

NASA astronautai naudos „Microsoft“ virtualios realybės akinius

NASA ir „Microsoft“ numato naudoti „Microsoft HoloLens“ virtualiosios realybės akinius „Sidekick“ projektui įgyvendinti. skaityti »

Moterys dažniau naudojasi „Facebook“, vyrai – „Youtube“

„Facebook“ išlieka populiariausiu kasdieniu socialiniu tinklu Lietuvoje. Prie savo „Facebook“ paskyros kasdien prisijungia beveik 37 proc. 15-74 m. amžiaus šalies gyventojų. „Youtube“ dienos auditorija kiek mažesnė – 29 proc., tačiau per mėnesį šis socialinis tinklas pasiekia daugiau naudotojų nei „Facebook“. skaityti »

Ateities „iPhone“ ir „iPad“ turės monolitinius korpusus

Kompanijos „Apple“ inžinieriai sukūrė medžiagą, kuri yra visiškai laidi įvairiems tinklinio bei belaidžio ryšio signalams, tačiau atrodo kaip anoduotas metalas. skaityti »

Sukurtas lankstus išmanusis telefonas

Viena Australijos pradedančioji bendrovė, pavadinimu „Durrell Pita“, pristatė unikalų išmanųjį telefoną. skaityti »

Atblokuoti telefoną padės... ausis

Kai kalbama apie telefono atblokavimą arba mobiliosios mokėjimo operacijos patvirtinimą, tradiciškai naudojami slaptažodžiai. Tačiau jie po truputį iškeliauja užmarštin. skaityti »

Japonai pristatė telefoną su akies rainelės skeneriu

Japonų bendrovė „Fujitsu“ oficialiai anonsavo pirmąjį pasaulyje išmanųjį telefoną su akies rainelės skeneriu – „Arrows NX F-04G“. Įrenginys kainuos 665 Eur. skaityti »

„Neste“ ir „Google“ sutarė dėl bendradarbiavimo skatinant ekologiškesnį transportą

Pasaulyje pirmaujanti degalų iš atsinaujinančių šaltinių gamintoja „Neste“ ir kompanija „Google“ sutarė bendradarbiauti ekologiškesnio transporto srityje. skaityti »