Škotiški kiltai kovoja už išlikimą

Publikuota: 2008 m. rugsėjo 26 d. penktadienis

Škotai

Didžiausi Škotijos kiltų gamintojai pasiryžę viskam, kad šis tradicinis vyrų darbužis ne tik kad išliktų, bet ir išsaugotų iš senovės atėjusią kokybės tradiciją.

 

Škotų kiltai, dažnai neteisingai vadinami tiesiog vyriškais sijonais, nuo seno yra šiaurinės Britanijos dalies regiono pasididžiavimas ir išskirtinis kultūros elementas. Rasti kelis vienodus kiltus yra sunku, bet vis tik įmanoma: tik tos pačios giminės vyrai dėvi tokius pačius „sijonus“. Kiekviena šeima turi savo rašto, spalvos, papuošimo ir vis kitokių klosčių kiltus.

 

Tačiau ilgainiui šis Škotijos vyrų atributas tapo labiau komercine parodomąją nacionalinio kostiumo dalimi, nei kiekvieno tikro škoto privalomu švenčių drabužiu. Kilto nusipiginimą lėmė masiškai gaminamos medžiagos bei pramoniniu būdu siuvami kiltai, kurių galima nusipirkti visur. Ir su giminės tradicija tai neturi nieko bendro, rašo vietinė Škotijos spauda.

 

Organizacija „Skillfast-UK“, kuri prižiūri tekstilės produktų kokybę, ketina įvesti ir įtvirtinti aukštos kokybės standartus ir reikalavimus, kurie turi tapti kiltų siuvimo industrijos etalonais. Tikras kiltas gali būti gaminamas tik iš tam tikro storio vilnonio languoto audinio, sukirptas pagal tam tikras griežtas taisykles ir pasiūtas pagal nustatytas normas.

 

„Kiltas – tai ne paskutinės mados klyksmas, o tradicinis rūbas. Škotai kiltus dėvi jau daugelį šimtų metų.“ – piktinasi šiandienine vyriškų „sijonų“ komercija Škotijos siuvėjai, – „Su laiku kiltai šiek tiek pakito išoriškai ir sutrumpėjo. Kiltai siuvami tik rankomis iš itin kokybiško vilnonio audinio. Vienam tokiam rūbui pagaminti prireikia daugiau nei septynių metrų audeklo, jei vyras stambus – dar daugiau.“

 

Anot kiltų siuvėjų, „galioja griežtos šio rūbo ilgio taisyklės: sijonas turi būti keturiais su puse centimetro aukščiau grindų, kai vyras klupi ant kelių, o klostės turi griežtai sutapti su audinyje išaustais langeliais.

 

„Skillfast-UK“ pažymi, jog pastaruoju metu dėl turistų antplūdžio bei žiniasklaidos įtakos kiekvienoje parduotuvėje galima nusipirkti bet kokios spalvos ir pasiuvimo kiltą kiekvienam skoniui. Tai nėra normalu. „Kiltų industrija kasmet papildo šalies biudžetą 630 milijonų dolerių. Mes norime išsaugoti tradicinę kiltų amatininkystę ir nuo seno priimtas šio rūbo siuvimo technologijas.“ – teigia „Skillfast-UK“ atstovai.

 

Tradicijų besilaikantys pramonininkai sutinka su siuvėjais, jog šiais visuotinio kičo laikais išsaugoti savo tradicijas bei kokybę yra itin svarbu.

 

 

Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Vienarankis robotas varžėsi samurajų kardų rungtynėse

Kompanija „Yaskawa Bushido Project“ sujungė jėgas su jaijutsu kardų kovos meistru Isao Machii. skaityti »

Maisto nuotraukos padės skaičiuoti kalorijas

„Google“ kuria priemonę „Im2Calories“, kuri iš maisto nuotraukos padėtų įvertinti maisto kaloringumą. skaityti »

Festivalyje „džiazuos“ Lietuvoje sukurtas elektrinis autobusas

Birželio 5 d. startuojantis 21-asis Klaipėdos pilies džiazo festivalis pristato ne tik garsiausias džiazo muzikos žvaigždes, bet ir šalies technologijų pasaulio naujienas. skaityti »

Sukurta išskirtinė vėjo jėgainė: gamina elektrą, nors neturi sparnų

Ispanijos bendrovė „Vortex“ sukūrė unikalią vėjo jėgainę „Vortex Bladeless“, kuri gamina elektrą net ir neturėdama sparnų. skaityti »

Kinijoje į gatves išriedėjo pirmieji pasaulyje „beūsiai“ troleibusai

Kinijoje buvo pristatyti pirmieji pasaulyje neįtikėtinai efektyviai energiją kaupiantys troleibusai. Pagrindinė šių transporto priemonių technologija yra superkondensatoriai, patalpinti į 18 ir 12 metrų ilgio greituosius (BRT – angl. „bus rapid transit“) autobusus. skaityti »

Mikrolustas po oda atliks kraujo tyrimus

Šveicarijos mokslininkai sukūrė diagnostinį lustą, implantuojamą po oda, kuris stebės kraujo rodiklius ir perduos informaciją per „Bluetooth“. skaityti »

Mokslininkai išspręs spaudžiančių batų bėdą

Valensijos biomechanikos instituto mokslininkai sukūrė technologiją, kuri pritaiko avalynę prie pėdų. skaityti »

Didžiausia planetoje interaktyvi fotografija – 365 gigapikseliai

Didesnės fotografijos Žemėje dar nėra buvę. Tarptautinė fotografų grupė, vadovaujama italo Filippo Blenigni, publikavo gigantišką aukščiausios viršukalnės Europoje ir 11-os aukščiausios viršukalnės pasaulyje panoraminę fotografiją. skaityti »

Pirmasis lietuviškas interaktyvus reklamos stendas skaičiuos ir analizuos naudotojus

Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai ir studentai sukūrė pirmąjį lietuvišką interaktyvų reklamos stendo prototipą, kuris ne tik transliuoja reklamą, bet ir fiksuoja reklamą stebėjusiųjų vartotojų statistinius duomenis. skaityti »

„Microsoft“ pasiūlė mokykloms atsisakyti rašiklių ir sąsiuvinių

Viena iš kompanijos „Microsoft“ direktorių, atsakinga už švietimą, Lia De Cicco-Remu pateikė mokykloms pasiūlymą atsisakyti rašiklių ir sąsiuvinių. skaityti »