Škotiški kiltai kovoja už išlikimą

Publikuota: 2008 m. rugsėjo 26 d. penktadienis

Škotai

Didžiausi Škotijos kiltų gamintojai pasiryžę viskam, kad šis tradicinis vyrų darbužis ne tik kad išliktų, bet ir išsaugotų iš senovės atėjusią kokybės tradiciją.

 

Škotų kiltai, dažnai neteisingai vadinami tiesiog vyriškais sijonais, nuo seno yra šiaurinės Britanijos dalies regiono pasididžiavimas ir išskirtinis kultūros elementas. Rasti kelis vienodus kiltus yra sunku, bet vis tik įmanoma: tik tos pačios giminės vyrai dėvi tokius pačius „sijonus“. Kiekviena šeima turi savo rašto, spalvos, papuošimo ir vis kitokių klosčių kiltus.

 

Tačiau ilgainiui šis Škotijos vyrų atributas tapo labiau komercine parodomąją nacionalinio kostiumo dalimi, nei kiekvieno tikro škoto privalomu švenčių drabužiu. Kilto nusipiginimą lėmė masiškai gaminamos medžiagos bei pramoniniu būdu siuvami kiltai, kurių galima nusipirkti visur. Ir su giminės tradicija tai neturi nieko bendro, rašo vietinė Škotijos spauda.

 

Organizacija „Skillfast-UK“, kuri prižiūri tekstilės produktų kokybę, ketina įvesti ir įtvirtinti aukštos kokybės standartus ir reikalavimus, kurie turi tapti kiltų siuvimo industrijos etalonais. Tikras kiltas gali būti gaminamas tik iš tam tikro storio vilnonio languoto audinio, sukirptas pagal tam tikras griežtas taisykles ir pasiūtas pagal nustatytas normas.

 

„Kiltas – tai ne paskutinės mados klyksmas, o tradicinis rūbas. Škotai kiltus dėvi jau daugelį šimtų metų.“ – piktinasi šiandienine vyriškų „sijonų“ komercija Škotijos siuvėjai, – „Su laiku kiltai šiek tiek pakito išoriškai ir sutrumpėjo. Kiltai siuvami tik rankomis iš itin kokybiško vilnonio audinio. Vienam tokiam rūbui pagaminti prireikia daugiau nei septynių metrų audeklo, jei vyras stambus – dar daugiau.“

 

Anot kiltų siuvėjų, „galioja griežtos šio rūbo ilgio taisyklės: sijonas turi būti keturiais su puse centimetro aukščiau grindų, kai vyras klupi ant kelių, o klostės turi griežtai sutapti su audinyje išaustais langeliais.

 

„Skillfast-UK“ pažymi, jog pastaruoju metu dėl turistų antplūdžio bei žiniasklaidos įtakos kiekvienoje parduotuvėje galima nusipirkti bet kokios spalvos ir pasiuvimo kiltą kiekvienam skoniui. Tai nėra normalu. „Kiltų industrija kasmet papildo šalies biudžetą 630 milijonų dolerių. Mes norime išsaugoti tradicinę kiltų amatininkystę ir nuo seno priimtas šio rūbo siuvimo technologijas.“ – teigia „Skillfast-UK“ atstovai.

 

Tradicijų besilaikantys pramonininkai sutinka su siuvėjais, jog šiais visuotinio kičo laikais išsaugoti savo tradicijas bei kokybę yra itin svarbu.

 

 

Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Dirbtinė ranka asmenukėms daryti

Dizaineriai Džastinas Krou ir Erikas Sni sukūrė rankos pavidalo telefono laikiklį asmenukėms kurti. skaityti »

Neįtikėtinas autobusas: vietoje sienų – permatomi LCD ekranai

Prieš porą savaičių į Klaipėdos gatves išriedėjo permatomas autobusas. Bet panašu, kad lietuviškasis keturratis greitai įgis rimtą konkurentą – JAV inovatorius Tad Orlowski pristatė skaidrų autobusą „Willie“, kurio sienas pakeis ne šiaip sau stiklas, o LCD ekranai. skaityti »

Japonai sukūrė surenkamą klaviatūrą

Tokijo universiteto studentai sugalvojo pagaminti surenkamą klaviatūrą „Trickey“. Klaviatūra skirta įvairiems įrenginiams, kurie naudojami informacijai suvesti. Klavišai surenkami ir „sulipdomi“ į krūvą tarsi LEGO kaladėlės. skaityti »

Nori naršyti internete – patrink nykštį

Masačiusetso technologijų instituto atstovas Seule (Pietų Korėjoje) vykusioje konferencijoje pristatė valdymo įrenginį „NailO“, tvirtinamą ant nykščio nago. skaityti »

Dantų šepetėlis tikrins DNR ir įspės apie ligas

Panašu, kad netolimoje ateityje apie savo sveikatos būklę turėsime galimybę sužinoti net ir valydamiesi dantis, o svarbiu diagnostiniu instrumentu taps paprasčiausias dantų šepetėlis. skaityti »

Lietuviškas startuolis pasauliui siūlo sveiką būdą kovoti su alkiu darbo vietoje

Apsilankę „Indiegogo“ minios finansavimo (crowdfunding) platformoje, rasime lietuviško startuolio „Hello Hungry“ siūlomą produktą – gėrimą darboholikams, kuris nugalį alkį ir yra alternatyva įprastiems ne itin sveikiems užkandžiams ir greitam maistui. skaityti »

Lietuviai sukūrė išmanųjį veidrodį

Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos (VTDK) dėstytojai ir studentai sukūrė išmanųjį veidrodį. skaityti »

Norvegija nuo 2017 m. atsisako FM radijo transliacijų

Norvegijoje – FM radijo eros pabaiga. Praėjusią savaitę Norvegijos Kultūros ministerija paskelbė, kad 2017 m. šalyje bus visiškai atsisakyta FM radijo transliacijų – visos radijo stotys bus transliuojamos skaitmeninėmis priemonėmis. skaityti »

Biuro stalas privers sportuoti

Į stalą įtaisyta programa „OfficeIQ“ praneš, kad sėdite daugiau nei 45 min, todėl jau metas padirbėti stovint. skaityti »

Moksleiviai išbandė jėgas makaronų tiltų čempionate

Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) įvyko pirmasis Lietuvos čempionato „Makaronų tiltai 2015“ etapas – moksleivių tiltų atranka. Laimėtojų komandos tiltas atlaikė 36,8 kilogramų apkrovą ir mes iššūkį VGTU studentams čempionato finale. skaityti »