Škotiški kiltai kovoja už išlikimą

Publikuota: 2008 m. rugsėjo 26 d. penktadienis

Škotai

Didžiausi Škotijos kiltų gamintojai pasiryžę viskam, kad šis tradicinis vyrų darbužis ne tik kad išliktų, bet ir išsaugotų iš senovės atėjusią kokybės tradiciją.

 

Škotų kiltai, dažnai neteisingai vadinami tiesiog vyriškais sijonais, nuo seno yra šiaurinės Britanijos dalies regiono pasididžiavimas ir išskirtinis kultūros elementas. Rasti kelis vienodus kiltus yra sunku, bet vis tik įmanoma: tik tos pačios giminės vyrai dėvi tokius pačius „sijonus“. Kiekviena šeima turi savo rašto, spalvos, papuošimo ir vis kitokių klosčių kiltus.

 

Tačiau ilgainiui šis Škotijos vyrų atributas tapo labiau komercine parodomąją nacionalinio kostiumo dalimi, nei kiekvieno tikro škoto privalomu švenčių drabužiu. Kilto nusipiginimą lėmė masiškai gaminamos medžiagos bei pramoniniu būdu siuvami kiltai, kurių galima nusipirkti visur. Ir su giminės tradicija tai neturi nieko bendro, rašo vietinė Škotijos spauda.

 

Organizacija „Skillfast-UK“, kuri prižiūri tekstilės produktų kokybę, ketina įvesti ir įtvirtinti aukštos kokybės standartus ir reikalavimus, kurie turi tapti kiltų siuvimo industrijos etalonais. Tikras kiltas gali būti gaminamas tik iš tam tikro storio vilnonio languoto audinio, sukirptas pagal tam tikras griežtas taisykles ir pasiūtas pagal nustatytas normas.

 

„Kiltas – tai ne paskutinės mados klyksmas, o tradicinis rūbas. Škotai kiltus dėvi jau daugelį šimtų metų.“ – piktinasi šiandienine vyriškų „sijonų“ komercija Škotijos siuvėjai, – „Su laiku kiltai šiek tiek pakito išoriškai ir sutrumpėjo. Kiltai siuvami tik rankomis iš itin kokybiško vilnonio audinio. Vienam tokiam rūbui pagaminti prireikia daugiau nei septynių metrų audeklo, jei vyras stambus – dar daugiau.“

 

Anot kiltų siuvėjų, „galioja griežtos šio rūbo ilgio taisyklės: sijonas turi būti keturiais su puse centimetro aukščiau grindų, kai vyras klupi ant kelių, o klostės turi griežtai sutapti su audinyje išaustais langeliais.

 

„Skillfast-UK“ pažymi, jog pastaruoju metu dėl turistų antplūdžio bei žiniasklaidos įtakos kiekvienoje parduotuvėje galima nusipirkti bet kokios spalvos ir pasiuvimo kiltą kiekvienam skoniui. Tai nėra normalu. „Kiltų industrija kasmet papildo šalies biudžetą 630 milijonų dolerių. Mes norime išsaugoti tradicinę kiltų amatininkystę ir nuo seno priimtas šio rūbo siuvimo technologijas.“ – teigia „Skillfast-UK“ atstovai.

 

Tradicijų besilaikantys pramonininkai sutinka su siuvėjais, jog šiais visuotinio kičo laikais išsaugoti savo tradicijas bei kokybę yra itin svarbu.

 

 

Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Kuriama technologija, gebanti perduoti žmogaus mintis

Išradėjas ir verslininkas Elon Musk tikisi sukurti technologiją, padedančią žmonėmis keistis mintimis per atstumą. skaityti »

Kanados banke – šokantis robotas konsultantas

Kanados bankas ATB pradėjo testuoti Japonijos įmonės „Softbank“ robotą „Pepper“. skaityti »

„Trekstor“ išleis laikrodį, veikiantį „Windows 10“ pagrindu

„Microsoft“ paskelbė, kad „Trekstor“ išleis išmanųjį laikrodį, kuris veiks valdomas operacinės sistemos „Windows 10 IoT Core“. skaityti »

Grįžta pomėgis spausdinti nuotraukas

Nors nuotraukų albumais galima grožėtis įrenginių ekranuose, vis dažniau lietuviai renkasi nuotraukas spausdinti ir saugoti popieriuje. skaityti »

Per kaulus grojančios ausinės būtų sužavėjusios L.Van Bethoveną

Ar žinote, kad L.Van Bethovenas apkurtęs naudojosi muzikos perdavimu kaulais? skaityti »

Vilniuje vėl statomi makaronų tiltai

Pavasarine tradicija jau tapęs išskirtinių tiltų statymo konkursas VGTU „Makaronų tiltai 2017“ šiemet grįžo su dar didesniais užmojais – kūrybiškos inžinerijos dvasia užkrėtęs Lietuvos mokyklas, šiemet čempionatas nusitaikė į universitetus. skaityti »

Lietuviai per internetą dažniausiai perka madingas prekes

Lietuvos gyventojai vis labiau įpranta pirkti internete ir apsipirkdami tokiu būdu išleidžia vis daugiau pinigų. skaityti »

Bepilotės skraidyklės skraidins kraują

Dvi Šveicarijos miesto Lugano ligoninės nusprendė operatyviam kraujo ir biologinių medžiagų pristatymui panaudoti skraidykles „Matternet One“. skaityti »

Vilniuje pristatytas 41 išradimas – nuo kvapų lazdelės iki elektrinės riedlentės

Kovo 31 d. – balandžio 1 d. Vilniaus „Litexpo“ parodų ir kongresų centre buvo atidarytas pirmasis ir didžiausias Lietuvoje išradėjų konkursas „Vilnius išranda 2017”. skaityti »

Mūsų planetoje jau gyvena 20 tūkst. kiborgų

Pasak mokslininkų, didžiausia problema ta, kad evoliucionuojame per lėtai ir mūsų kūnai nespėja prisitaikyti prie sparčiai kintančio šiuolaikinio gyvenimo. skaityti »