Stenfordo mokslininkai sukūrė „biologinį internetą“

Publikuota: 2012 m. spalio 2 d. antradienis

Bioinžinerijos srities specialistai iš Stenfordo universiteto Monica Ortiz ir Drew Endy paskelbė, jog jiems pavyko panaudoti M13 tipo bakteriofagą genetiniams pranešimams perduoti. Patys tyrėjai šį procesą pavadino skambiu „biologinio interneto“ pavadinimu.

Be gebėjimo „transliuoti“ su DNR susijusią informaciją, nemirtinas M13 virusas gali būti panaudotas pasirinktiems DNR segmentams atrinkti ir juos transportuoti į tam tikras ląsteles iki 7 cm atstumu, t.y. 79500 kartų didesniu atstumu nei jo paties ilgis (880 nm). Mokslininkai teigia, jog M13 pranešimus transportuoja komandine forma, tačiau pačiam virusui „nerūpi“, koks yra perduodamo pranešimo turinys. Pasiekęs tikslą, M13 informaciją „atiduoda“.

„Iš esmės mums pavyko atskirti pranešimą nuo informacijos perdavimo kanalo. Dabar mes galime perduoti bet kokį informacinį DNR pranešimą specifinėms ląstelėms“, – aiškina M. Ortiz.

Remiantis mokslinio tyrimo rezultatais, M13 galima panaudoti siekiant užmegzti gerokai sudėtingesnio pobūdžio komunikacijas tarp ląstelių. Tai apima ir bet kokio tipo genetinių instrukcijų perdavimą: „pradėti augti, sustoti augti, priartėti, nutolti, gaminti insuliną“ ir pan. Tolesnėje autoriu vizijoje – siekis sukurti biosintetines „gamyklas“, kuriose didelės informacija tarpusavyje besikeičiančių mikrobų masės galėtų gaminti kurą, farmacines medžiagas ir kitus naudingus chemikalus. Gali būti, jog netgi pavyks įgyvendinti organų ir audinių regeneraciją.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Šiuolaikiniai vaikai pinigus taupys skaitmeninėse taupyklėse

Kiekvienas vaikystėje esame turėjęs monetų taupyklę. Kaip vaikai taupys pinigus, jei kažkada pasaulyje nebebus grynųjų? skaityti »

Skeptiškiems tėveliams: 5 faktai apie vaizdo žaidimų naudą

Tyrimai atskleidė, kad saikingos pramogos su vaizdo žaidimais gali teikti naudą ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams. skaityti »

NATO suvažiavimą saugos ereliai

Gegužės 25 d. Briuselyje vyks NATO renginys, kuriame dalyvaus ir JAV prezidentas Donaldas Trampas. Į susitikimą suvažiuos valdžios atstovai iš 29 šalių. skaityti »

Dubajaus gatvėse patruliuoja robotas–policininkas

Į darbą priimtas pirmasis robotas–policininkas. Jis prisijungė prie policininkų būrio Arabų Emyratuose, Dubajuje. skaityti »

Kodėl lietuviai mėgsta atsiskaityti tik gavę prekes?

Mokėjimas už prekes jų pristatymo metu – vienas populiariausių būdų atsiskaityti už internetinius pirkinius Lietuvoje. skaityti »

Kad palinkus prie išmaniųjų kupra neužaugtų...

JAV vykdytas tyrimas parodė, kad nuolatinis žiūrėjimas į išmanųjį telefoną žemyn prilygsta maždaug 27 kilogramų svoriui, pakabintam ant kaklo, o tai pastarajam nėra naudinga. skaityti »

Nauja mobilioji programėlė – unikalus emocinės pagalbos sau būdas

Kiekvienas programėlės naudotojas galės žymėti ir stebėti savo emocinę būklę, tikimasi, kad šis įrankis padės ugdyti emocinį raštingumą. skaityti »

Kvadratinės Latvijos kolekcinės monetos tiražas išgraibstytas akimirksniu

Gegužės pradžioje Latvijos centrinis bankas pradėjo prekiauti nauja kolekcine moneta, skirta Latgalos kongreso šimtmečiui. skaityti »

Išleista Eurovizijos konkursui skirta moneta

Nacionalinis Ukrainos bankas gegužės 11 d. pradės prekiauti kolekcine moneta, skirta „Eurovizijos 2017“ konkursui. skaityti »

Mokslas atskleidė, ko reikia norint sukurti genialų protą

Intelektas – nėra būtinas genijaus požymis, svarbus žmogaus kūrybiškumas ir atkaklumas. skaityti »