Studentai sukonstravo akliems vairuotojams skirtą automobilį

Publikuota: 2009 m. liepos 27 d. pirmadienis

Akiniai
JAV Virdžinijos technologijų universitetas ėmėsi įdomaus projekto – sukurti automobilį, kurį vairuoti galėtų netgi akli žmonės. Naujovei sukonstruoti jie pritaikė šiuo metu intensyviai tobulinamą nepilotuojamų automobilių technologiją.
Virdžinijos universitetas yra vienas iš kasmet vykstančių nepilotuojamų automobilių varžybų „DARPA Urban Challenge“ dalyvių, todėl tokio tipo transporto priemonių bazė jame gan stipriai išvystyta ir projekte dalyvaujantiems studentams netenka viską kurti „nuo nulio“. Automobilio akliesiems pagrindu pasirinktas nedidelis atviro kėbulo visureigis, kuriame sumontuoti lazeriniai atstumo matuokliai, kompiuteris su įdiegta valdymo balsu programine įranga bei įvairiausi kitų tipų jutikliai. Pirmasis prototipas užbaigtas ir išbandytas – už jo vairo sėdėję regos netekę asmenys patvirtino, kad jie automobilį gali sėkmingai vairuoti ir išradimą pavadino „proveržiu, didinančiu regos negalią turinčių asmenų gyvenimo laisvę“. „Mes žavimės ne tik pačiu automobiliu, bet ir visomis kitomis potencialiomis technologijomis, kurias bus galima sukurti remiantis šiuo projektu ir kurios galės padėti akliesiems“, sako Denisas Hongas (Dennis Hong), universiteto robotikos ir mechanizmų laboratorijos direktorius.

Automobilis buvo pradėtas kurti 2004 metais, kai JAV Nacionalinė aklųjų sąjunga inicijavo konkursą aklųjų automobiliui sukurti ir jame pakvietė dalyvauti šalies universitetus. Neįtikėtina, tačiau į kvietimą atsiliepė vienintelis Virdžinijos technologijų universitetas, kuris į konkursą įsijungė 2006 metais. Projektui pradėti studentai gavo 3 000 dolerių paramą.

Automobilio veikimo principas palyginti paprastas. Vairas sujungtas su atstumo stebėjimo sistema, kuri informaciją surenka iš lazerinių atstumo matuoklių. Sistema balso sintezės programos pagalba pasako vairuotojui, kaip stipriai reikia sukti vairą. Pavyzdžiui, programa vairuotojui gali pasakyti „suk vairą per tris sutiksėjimus“ – sukant vairą programa skleidžia tiksintį garsą, ir vairuotojui tereikia suskaičiuoti šiuos garsus ir nustoti sukti vairą po trečiojo.

Speciali vibruojanti liemenė išduoda signalus, kuriais galima vadovautis greitėjimo arba stabdymo metu. Liemenė vibruoja skirtingose vietose – ties nugara, pilvu ir pečiais. Taip perduodamos skirtingos komandos. Pavyzdžiui, jei vibruoja visa liemenė, tai reiškia „spausk stabdžius visa jėga!“. „Pačioje pradžioje mes dirbome su vibruojančia kėde, tačiau automobilis dėl motoro darbo taip pat skleidžia savas vibracijas ir vairuotojui kartais sunku atskirti, kur kokie virpesiai“, sako D. Hongas. „2009–2010 metų studentų komandai skirta užduotis sukurtą technologiją perkelsti į elektra varomą transporto priemonę, ir taip tikriausiai bus pašalinta nemaža dalis variklio skleidžiamų vibracijų“.

Vadovaujant D. Hongui taip pat pradėta kurti speciali akliesiems skirtų žemėlapių sistema pavadinimu „Airpix“. Jos „ekraną“ sudaro specialus paviršius su mažytėmis angomis, per kurias realiu laiku pučiamas suslėgtas oras. Pridėjęs ranką prie lentelės žmogus gali jausti akliesiems skirtą realaus žemėlapio atitikmenį ir nuskaityti panašiai kaip ir Brailio raštą. D. Hongas teigia, kad dabartiniu metu tolesniam sistemos tobulinimui būtina atlikti preliminarų išradimo testavimą ir iš testavime dalyvavusių asmenų surinkti informaciją apie sistemos veikimo ypatumus.

Savaime suprantama, kad visa ši technologija kol kas yra tik labai ankstyvame kūrimo etape ir aklieji prie visų likusių vairuotojų prisijungs dar negreitai. Tačiau JAV aklųjų sąjungos atstovai yra sužavėti šia transporto priemone ir jos teikiamomis viltimis. „Ta puikus pirmasis žingsnis“, federacijos spaudos pranešime teigė technologijų tinkamumo akliesiems ekspertas Wes'as Majerus'as. „Kompiuterio balsu išduodami nurodymai yra labai tikslūs, ir technologija išties galima naudotis vairuojant be didesnių sunkumų“. Majerus'as pats išbandė automobilį ir liko juo patenkintas. Paties Hong'o įsitikinimu, ištobulinus šią technologiją teks pakeisti įstatymus, neleidžiančius akliesiems vairuoti.  „Žmonės visada klausia, kokia šio projekto prasmė, tačiau automobilį vairavę aklieji visi iki vieno plačiai šypsojosi. Tai yra savotiška terapija, suteikianti jiems viltį tapti visiškai nepriklausomiems nuo aplinkos“, sako mokslininkas.

 

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Greičiausias sportinis dviratis, kurio registruoti varžyboms niekada neleis

Sportinių dviračių dizaino parametrus griežtai kontroliuoja Tarptautinė dviračių sporto sąjunga – pasaulinė dviračių sporto organizacija. Jei ne tos taisyklės, sportiniai dviračiai galėtų atrodyti kitaip. skaityti »

„London Fashion Week“ metu „Visa“ pristatė mokėjimų naujoves

„London Fashion Week“ metu buvo pristatyti pirmieji mokėjimo sistemos „Visa“ pasirodymo mados rinkoje rezultatai. skaityti »

Sukurtos ausinės, nedengiančios ausų

Islandijos dizaino studija „Studio Banana” sukūrė „Batband“ ausines, kurios nedengia ausų. skaityti »

Ką savo telefone laiko tikras krepšinio gerbėjas?

Ką daryti, jei darbo metu vykstančių rungtynių pamatyti nepavyksta, arba, jei dingus elektrai visi planai smagiai praleisti vakarą prie televizoriaus žlunga? skaityti »

Ateitis – kūdikio vežimėlis su oro filtru?

Dailės akademijos industrinio dizaino studentas Dominykas Budinas sukūrė „Oro skydą“ – kūdikio vežimėlis su oro filtru, apsaugančiu nuo užteršto oro, – ir tapo tarptautinio dizaino konkurso „Electrolux“ dizaino laboratorija vienu iš šešių finalininkų. skaityti »

Vandens švarą užtikrins knyga-filtras

Karnegio universiteto daktaras Teri Dankovich išrado vandens valymo knygą, kurios vienas puslapis gali išvalyti iki 100 litrų vandens, o visos tokios knygos užtektų 4-eriems metams. skaityti »

Naujas išradimas – mikrotermometras, tiksliai matuojantis ypač žemas temperatūras

Fizikai iš Aalto, Kopenhagos ir Bazelio universitetų sukūrė miniatiūrinį termometrą, kuriuo galima matuoti temperatūras iki 7 milikelvinų (mK). skaityti »

„Google“ kovos už tobulus kelius

„Google“ užpatentavo technologiją, kuri patobulins kelių žemėlapius, nurodydama kelių būklę. skaityti »

Gineso rekordai: Lietuvos banko Pinigų muziejaus milijono centų piramidė – didžiausia pasaulyje

Pasaulio Gineso rekordų knygos sudarytojai patvirtino, kad Lietuvos banko Pinigų muziejuje Vilniuje stovi didžiausia piramidė iš 1 milijono 935 centų. skaityti »

JAV švietimo įstaigos mokys apie virtualias valiutas

Jungtinėse Amerikose Valstijose veikiantys koledžai ir universitetai pradėjo rengti savo studentams mokymus apie virtualias valiutas, tarp jų ir bitkoinus. skaityti »