Sukurta išskirtinė vėjo jėgainė: gamina elektrą, nors neturi sparnų

Publikuota: 2015 m. birželio 4 d. ketvirtadienis

Ispanijos bendrovė „Vortex“ sukūrė unikalią vėjo jėgainę „Vortex Bladeless“, kuri gamina elektrą net ir neturėdama sparnų. Iš tolo didžiulį šparagą primenanti jėgainė energiją generuoja išnaudodama sūkurius, atsirandančius vėjui aplenkiant kliūtį – šiuo atveju ją pačią. Pučiant stipriam vėjui, jėgainė virpa.

Vėjo kelyje atsiradus bet kokiai kliūčiai, už jos susiformuoja vilnijantis sūkurys. Ši problema įvairių sričių inžinierius kamavo ilgus metus – dėl tokių sūkurių kartais netgi griūdavo tiltai. Tačiau „Vortex Bladeless“ inžinierių suprojektuota jėgainė sūkurį išnaudoja kaip privalumą. Pučiant vėjui, visa jėgainė ima sinchroniškai virpėti ir taip gamina energiją.

Siauros, kūgio formos jėgainės pagrindinės sudedamosios medžiagos yra anglies ir stiklo pluoštai. Prie konstrukcijos pamatų įrengti magnetai sustiprina virpėjimo efektą nepriklausomai nuo vėjo greičio.

Gamintojų teigimu, naująsias „Vortex Bladeless“ jėgaines įrengti kainuoja gerokai pigiau negu įprastas vėjo jėgaines su sparnais. Jų priežiūra taip pat kainuoja mažiau, nes jėgainė neturi mechaninių dalių, kurios nusidėvėtų dėl trinties, kaip nutinka įprastų sparnų atveju. Be to, tokia jėgainė yra visiškai tyli. 

Vis dėlto skeptikai pažymi, kad tradicinės, savo patikimumą jau įrodžiusios vėjo jėgainės yra aukštos ir todėl gali „pagauti“ vėją tokiame aukštyje, kuriame jis pučia laisvai: anot jų, pažeme pučiantis vėjas susiduria su įvairiomis kliūtimis, todėl sunku patikėti, kad vos kelis metrus virš žemės pakilusi jėgainė galėtų būti tokia pat efektyvi kaip ir 100 m aukščio jėgainė. 

„Vortex“ kompanijos atstovai teigia, kad jų sukurta jėgainė gali prisitaikyti prie bet kokio vėjo greičio. Tačiau kol kas naujoji jėgainė daugiausia buvo bandoma tik dirbtiniame vėjo tunelyje. „Vortex“ Ispanijos laukuose neseniai įrengė pirmuosius bandomuosius prototipus, tačiau kol kas bandymų atlikta mažai ir galutinių išvadų daryti iš jų negalima. 

Vis dėlto, nors kol kas naujosios jėgainės revoliucijos pasaulinėje energetikoje nesukels, jos yra įdomus eksperimentas, įrodantis, kad vėjo energetika gali vystytis įvairiausiomis kryptimis.

Kaip atrodo veikianti „Vortex Bladeless“ jėgainė, galite pamatyti čia.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Audringoje Šiaurės jūroje vyks neįprastos vėjo jėgainės bandymai

Ypač audringame Šiaurės jūros ruože prie Norvegijos krantų kitą pavasarį iškils bandomoji naujo tipo 6 MW galios jūrų vėjo jėgainė. Ši jėgainė pasižymės tuo, kad jos sparnai suksis ne vertikaliai, o horizontaliai, be to, jų bus ne trys, o du. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Greičiausias sportinis dviratis, kurio registruoti varžyboms niekada neleis

Sportinių dviračių dizaino parametrus griežtai kontroliuoja Tarptautinė dviračių sporto sąjunga – pasaulinė dviračių sporto organizacija. Jei ne tos taisyklės, sportiniai dviračiai galėtų atrodyti kitaip. skaityti »

„London Fashion Week“ metu „Visa“ pristatė mokėjimų naujoves

„London Fashion Week“ metu buvo pristatyti pirmieji mokėjimo sistemos „Visa“ pasirodymo mados rinkoje rezultatai. skaityti »

Sukurtos ausinės, nedengiančios ausų

Islandijos dizaino studija „Studio Banana” sukūrė „Batband“ ausines, kurios nedengia ausų. skaityti »

Ką savo telefone laiko tikras krepšinio gerbėjas?

Ką daryti, jei darbo metu vykstančių rungtynių pamatyti nepavyksta, arba, jei dingus elektrai visi planai smagiai praleisti vakarą prie televizoriaus žlunga? skaityti »

Ateitis – kūdikio vežimėlis su oro filtru?

Dailės akademijos industrinio dizaino studentas Dominykas Budinas sukūrė „Oro skydą“ – kūdikio vežimėlis su oro filtru, apsaugančiu nuo užteršto oro, – ir tapo tarptautinio dizaino konkurso „Electrolux“ dizaino laboratorija vienu iš šešių finalininkų. skaityti »

Vandens švarą užtikrins knyga-filtras

Karnegio universiteto daktaras Teri Dankovich išrado vandens valymo knygą, kurios vienas puslapis gali išvalyti iki 100 litrų vandens, o visos tokios knygos užtektų 4-eriems metams. skaityti »

Naujas išradimas – mikrotermometras, tiksliai matuojantis ypač žemas temperatūras

Fizikai iš Aalto, Kopenhagos ir Bazelio universitetų sukūrė miniatiūrinį termometrą, kuriuo galima matuoti temperatūras iki 7 milikelvinų (mK). skaityti »

„Google“ kovos už tobulus kelius

„Google“ užpatentavo technologiją, kuri patobulins kelių žemėlapius, nurodydama kelių būklę. skaityti »

Gineso rekordai: Lietuvos banko Pinigų muziejaus milijono centų piramidė – didžiausia pasaulyje

Pasaulio Gineso rekordų knygos sudarytojai patvirtino, kad Lietuvos banko Pinigų muziejuje Vilniuje stovi didžiausia piramidė iš 1 milijono 935 centų. skaityti »

JAV švietimo įstaigos mokys apie virtualias valiutas

Jungtinėse Amerikose Valstijose veikiantys koledžai ir universitetai pradėjo rengti savo studentams mokymus apie virtualias valiutas, tarp jų ir bitkoinus. skaityti »