Sukurta išskirtinė vėjo jėgainė: gamina elektrą, nors neturi sparnų

Publikuota: 2015 m. birželio 4 d. ketvirtadienis

Ispanijos bendrovė „Vortex“ sukūrė unikalią vėjo jėgainę „Vortex Bladeless“, kuri gamina elektrą net ir neturėdama sparnų. Iš tolo didžiulį šparagą primenanti jėgainė energiją generuoja išnaudodama sūkurius, atsirandančius vėjui aplenkiant kliūtį – šiuo atveju ją pačią. Pučiant stipriam vėjui, jėgainė virpa.

Vėjo kelyje atsiradus bet kokiai kliūčiai, už jos susiformuoja vilnijantis sūkurys. Ši problema įvairių sričių inžinierius kamavo ilgus metus – dėl tokių sūkurių kartais netgi griūdavo tiltai. Tačiau „Vortex Bladeless“ inžinierių suprojektuota jėgainė sūkurį išnaudoja kaip privalumą. Pučiant vėjui, visa jėgainė ima sinchroniškai virpėti ir taip gamina energiją.

Siauros, kūgio formos jėgainės pagrindinės sudedamosios medžiagos yra anglies ir stiklo pluoštai. Prie konstrukcijos pamatų įrengti magnetai sustiprina virpėjimo efektą nepriklausomai nuo vėjo greičio.

Gamintojų teigimu, naująsias „Vortex Bladeless“ jėgaines įrengti kainuoja gerokai pigiau negu įprastas vėjo jėgaines su sparnais. Jų priežiūra taip pat kainuoja mažiau, nes jėgainė neturi mechaninių dalių, kurios nusidėvėtų dėl trinties, kaip nutinka įprastų sparnų atveju. Be to, tokia jėgainė yra visiškai tyli. 

Vis dėlto skeptikai pažymi, kad tradicinės, savo patikimumą jau įrodžiusios vėjo jėgainės yra aukštos ir todėl gali „pagauti“ vėją tokiame aukštyje, kuriame jis pučia laisvai: anot jų, pažeme pučiantis vėjas susiduria su įvairiomis kliūtimis, todėl sunku patikėti, kad vos kelis metrus virš žemės pakilusi jėgainė galėtų būti tokia pat efektyvi kaip ir 100 m aukščio jėgainė. 

„Vortex“ kompanijos atstovai teigia, kad jų sukurta jėgainė gali prisitaikyti prie bet kokio vėjo greičio. Tačiau kol kas naujoji jėgainė daugiausia buvo bandoma tik dirbtiniame vėjo tunelyje. „Vortex“ Ispanijos laukuose neseniai įrengė pirmuosius bandomuosius prototipus, tačiau kol kas bandymų atlikta mažai ir galutinių išvadų daryti iš jų negalima. 

Vis dėlto, nors kol kas naujosios jėgainės revoliucijos pasaulinėje energetikoje nesukels, jos yra įdomus eksperimentas, įrodantis, kad vėjo energetika gali vystytis įvairiausiomis kryptimis.

Kaip atrodo veikianti „Vortex Bladeless“ jėgainė, galite pamatyti čia.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Audringoje Šiaurės jūroje vyks neįprastos vėjo jėgainės bandymai

Ypač audringame Šiaurės jūros ruože prie Norvegijos krantų kitą pavasarį iškils bandomoji naujo tipo 6 MW galios jūrų vėjo jėgainė. Ši jėgainė pasižymės tuo, kad jos sparnai suksis ne vertikaliai, o horizontaliai, be to, jų bus ne trys, o du. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Japonijos bankas ketina „įdarbinti“ robotus

Japonijos bankas „Bank of Tokyo Mitsubishi UFJ“ klientus pasitinkančius vadybininkus artimiausiu metu ketina pakeisti robotais. skaityti »

„Microsoft“ siūlo prekybininkams pirkėjų atpažinimo sistemą

Savo tinklaraštyje bendrovė „Microsoft“ pasidalijo mintimis apie parduotuves ir jų pasikeitimus 2015 metais. skaityti »

Veidų atpažinimo technologija – prieigai prie svetainių

Bendrovė „Intel“ sukūrė taikomąją programą „True Key“. Prieigai prie interneto svetainių ar įrenginių ji naudoja veidų atpažinimo technologiją. skaityti »

Išmanusis laikrodis – finansams valdyti

Augant dėvimų išmaniųjų įrenginių populiarumui ir skaičiui, atsiranda ir jiems skirtų specializuotų programų. skaityti »

2015 metai pailgės sekunde dėl atominio ir pasaulinio laikų derinimo

Šių metų birželio 30 d. 11 val. 59 min. 60 sek. pasauliniu laiku sekundei laikrodžiai sustos ir para bei metai sekunde pailgės. skaityti »

KTU mokslininkų plėtojama matematinė rašysenos analizė: kuo skiriasi Obamos ir jūsų rašysena?

Rašysena nedažnai patenka į „kietųjų“ mokslų tyrimų sritį. Nors internete gausu rašysenos analizės testų, o kai kurios įdarbinimo agentūros šį metodą siūlo potencialių darbuotojų atrankai, išvados retai gali nustebinti objektyviais ir tiksliais apskaičiavimais. Visai kitas dalykas, kai rašyseną tiria matematikai. skaityti »

Barselonos centre – išmaniosios stotelės

Barselonoje pradėjo veikti aštuonios išmaniosios stotelės. Jose įrengti interaktyvūs ekranai, kurie veikia 7 dienas per savaitę, 24 valandas per parą. skaityti »

Mokėjimai širdies ritmu

Kanados pradedančioji įmonė „Bionym“ sukūrė apyrankę, kuri matuoja žmogaus širdies dūžius. skaityti »

BMW, kuris pats suranda vietą ir prisiparkuoja daugiaaukštėje aikštelėje

Las Vegase (JAV) prasidėjusioje „CES 2015“ parodoje Vokietijos automobilių gamintojas „BMW Group“ pademonstravo naujas automobilių autonominio valdymo galimybes, kurios atvers naują puslapį kelių transporto istorijoje. skaityti »

„Apple“ gavo patentą išmaniajam rašikliui

JAV patentų ir prekių ženklų valdyba išdavė kompanijai „Apple“ patentą išmaniajam elektroniniam rašikliui. skaityti »