Sukurta išskirtinė vėjo jėgainė: gamina elektrą, nors neturi sparnų

Publikuota: 2015 m. birželio 4 d. ketvirtadienis

Ispanijos bendrovė „Vortex“ sukūrė unikalią vėjo jėgainę „Vortex Bladeless“, kuri gamina elektrą net ir neturėdama sparnų. Iš tolo didžiulį šparagą primenanti jėgainė energiją generuoja išnaudodama sūkurius, atsirandančius vėjui aplenkiant kliūtį – šiuo atveju ją pačią. Pučiant stipriam vėjui, jėgainė virpa.

Vėjo kelyje atsiradus bet kokiai kliūčiai, už jos susiformuoja vilnijantis sūkurys. Ši problema įvairių sričių inžinierius kamavo ilgus metus – dėl tokių sūkurių kartais netgi griūdavo tiltai. Tačiau „Vortex Bladeless“ inžinierių suprojektuota jėgainė sūkurį išnaudoja kaip privalumą. Pučiant vėjui, visa jėgainė ima sinchroniškai virpėti ir taip gamina energiją.

Siauros, kūgio formos jėgainės pagrindinės sudedamosios medžiagos yra anglies ir stiklo pluoštai. Prie konstrukcijos pamatų įrengti magnetai sustiprina virpėjimo efektą nepriklausomai nuo vėjo greičio.

Gamintojų teigimu, naująsias „Vortex Bladeless“ jėgaines įrengti kainuoja gerokai pigiau negu įprastas vėjo jėgaines su sparnais. Jų priežiūra taip pat kainuoja mažiau, nes jėgainė neturi mechaninių dalių, kurios nusidėvėtų dėl trinties, kaip nutinka įprastų sparnų atveju. Be to, tokia jėgainė yra visiškai tyli. 

Vis dėlto skeptikai pažymi, kad tradicinės, savo patikimumą jau įrodžiusios vėjo jėgainės yra aukštos ir todėl gali „pagauti“ vėją tokiame aukštyje, kuriame jis pučia laisvai: anot jų, pažeme pučiantis vėjas susiduria su įvairiomis kliūtimis, todėl sunku patikėti, kad vos kelis metrus virš žemės pakilusi jėgainė galėtų būti tokia pat efektyvi kaip ir 100 m aukščio jėgainė. 

„Vortex“ kompanijos atstovai teigia, kad jų sukurta jėgainė gali prisitaikyti prie bet kokio vėjo greičio. Tačiau kol kas naujoji jėgainė daugiausia buvo bandoma tik dirbtiniame vėjo tunelyje. „Vortex“ Ispanijos laukuose neseniai įrengė pirmuosius bandomuosius prototipus, tačiau kol kas bandymų atlikta mažai ir galutinių išvadų daryti iš jų negalima. 

Vis dėlto, nors kol kas naujosios jėgainės revoliucijos pasaulinėje energetikoje nesukels, jos yra įdomus eksperimentas, įrodantis, kad vėjo energetika gali vystytis įvairiausiomis kryptimis.

Kaip atrodo veikianti „Vortex Bladeless“ jėgainė, galite pamatyti čia.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Audringoje Šiaurės jūroje vyks neįprastos vėjo jėgainės bandymai

Ypač audringame Šiaurės jūros ruože prie Norvegijos krantų kitą pavasarį iškils bandomoji naujo tipo 6 MW galios jūrų vėjo jėgainė. Ši jėgainė pasižymės tuo, kad jos sparnai suksis ne vertikaliai, o horizontaliai, be to, jų bus ne trys, o du. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Superkompiuteriai daro atradimus, kurių negali mokslininkai

Praeitų metų gegužę superkompiuteris iš San Jose, Kalifornijoje, per porą valandų perskaitė 100 000 tyrimų. skaityti »

Prisėskite. Patogiai, bet kur ir bet kada

Šiais visuotinio sėdėjimo laikais profesijų, kurių atstovai ant visą darbo dieną praleidžia ant kojų, aktualumas ir poreikis nė kiek ne menkesnis nei prieš dešimtmetį ar kitą. skaityti »

Planšetinis ar nešiojamasis kompiuteris? Ką ir kodėl verta rinktis?

Planšetiniai kompiuteriai tapo itin populiarūs, kadangi jie yra paprasti naudoti, labai lengvi, jų baterijos tarnauja ilgai ir be to, planšetes galima naudoti įvairiems darbams. Bet dažnam žmogui iškyla klausimas – ar tikrai planšetė pilnai gali pakeisti nešiojamąjį kompiuterį? skaityti »

Sukurtas drugys gelbės nukentėjusius

Drugiai-kiborgai greitai gali padėti atlikti sudėtingiausias gelbėjimo operacijas, skelbia mokslininkai, sugalvoję būdą, kaip kontroliuoti vabzdžių raumenis. skaityti »

Kupertino viešbučio „Aloft“ gyventojus aptarnaus robotai

Robotai – darbdavių džiaugsmas ir darbuotojų nelaimė. Kaip žinome, robotika, dirbtinis intelektas ir kitos dar prieš dešimtmetį egzotiškai atrodžiusios temos šiuo metu yra labai aktyviai nagrinėjamos įvairių sričių inžinierių. skaityti »

Įkrauk telefoną šaukdamas! Prietaisas garso bangas paverčia energija

Ar pažįstamas jausmas, kai prireikus kažkur svarbiai paskambinti, miršta jūsų telefono baterija? Nesijaudinkite, kol iš nusivylimo šaukiate ant savo mobiliojo, šis riksmas jums gali labai pasitarnauti. skaityti »

Pristatyta pirmoji pasaulyje prisilietimus fiksuojanti krepšinio aikštelė

Įmonių grupė „Nike“ pristatė pirmąją pasaulyje lietimams jautrią LED krepšinio aikštelę. skaityti »

Magnetai įsijungia į kompiuterių tranzistorių pamainos lenktynes

Sluoksniai nanomagnetų galėtų sumažinti ateities kompiuterių rajumą. skaityti »

Čilės studentai išrado nepavagiamą dviratį

Čilės studentai išrado dviratį, kurį pavogti bus labai keblu, o jei vis dėlto jį ir pavyks nugvelbti, naudos iš tokio dviračio nebus skaityti »

KTU savaitgalį virto tiesioginės transliacijos iš Mėnulio studija

KTU dėstytojai Kęstutis Valinčius ir Mindaugas Jančiukas 2014 rugpjūčio 9-10 naktimis universiteto sieną pavertė tiesioginės transliacijos iš Mėnulio ekranu. skaityti »