Sukurta nanomagnetų technologija vėžio ląstelėms kraujyje tirti

Publikuota: 2012 m. rugpjūčio 26 d. sekmadienis

Tarptautinės technologijų ir inovacijų bendrovės „Siemens“ mokslininkams pavyko atlikti kraujo ląstelių tyrimą pasitelktus magnetinio skaitymo technologiją, naudojamą kompiuterių kietuosiuose diskuose. Tam jie sukūrė magnetinį kraujo tėkmės citometrijos prototipą, kuris gali aptikti vėžio ląsteles kraujyje. Ši technologija buvo sukurta remiantis GMR (angl. giant magnetoresistance) efektu, kurio atradėjas 2007 m. buvo apdovanotas Nobelio premija fizikos srityje. 

„Kraujas yra svarbiausia diagnostinė priemonė gydytojams, kurie seka vėžio ir ŽIV gydymo veiksmingumą. Vienas iš efektyviausių metodų tam yra tėkmės citometrija, kai vizualiai yra įvertinamos pavienių ląstelių savybės. Jo dėka galima stebėti net ir vėžio ląsteles, tačiau šis būdas yra iš esmės nepakitęs nuo jo atradimo prieš keletą dešimtmečių“, – sako „Siemens“ diagnostikos ir terapijos skyriaus Lietuvoje direktorius Laurynas Vaškys.

Anot L. Vaškio tyrimą atliekant tradiciniu būdu iš kraujo mėginio reikiamiems ląstelių duomenims išgauti, reikia daug laiko ir tyrimo kaina smarkiai išauga. Dėl to ši metodologija nėra plačiai taikoma ir paprastai naudojama tik moksliniams tyrimams.

Vis dėlto „Siemens“ mokslininkų atrasta technologija ateityje leis pacientų kraujo tyrimus atlikti jų gydymo įstaigoje ir atliekant kraujo tyrimą aptikti reikiamas ląsteles. Mokslininkai tam naudoja GMR efekto jutiklį ir magnetinėmis savybėmis pasižyminčias nano daleles. 

Demonstracinis modelis gali kiekybiškai aptikti gydytojo pažymėtas analizuojamas daleles kraujo mėginyje, kurio nereikia specialiai paruošti. Žymėjimas yra atliekamas naudojant magnetinėmis savybėmis pasižyminčias nano daleles. Magnetas pritraukia pažymėtas ląsteles ir jas atskiria iš mėginio. Galiausiai jos yra suskaičiuojamos GMR jutikliu.

Tokia tyrimo eiga leidžia atlikti kiekybinį, pavyzdžiui, vėžio ląstelių tyrimą. Ji suteikia tyrėjams keturis bitus informacijos apie kiekvieną tirtą ląstelę. Turėdami tokį informacijos kiekį, tyrėjai gali nustatyti ląstelės dydį ir jos judėjimo greitį – tiek informacijos pakanka tiksliai nustatyti ar tai vėžinė ląstelė, ar ne.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Čekai mėgins sukonstruoti skrajojantį dviratį

Čekų inžinerinės odisėjos tikslas – sukurti dviratį su elektriniais propeleriais, kad jo vairuotojas galėtų ne tik važiuoti, bet ir skristi. skaityti »

„Nike“ reklama tapo pirma uždrausta reklama „Twitter“

ASA pripažino neteisėtais reklaminius pranešimus, kuriuos į savo profilius įdėjo futbolininkai Wayne‘as Rooney ir Jackas Wilshere‘as. Tai pirmas reklamos „Twitter“ draudimo atvejis. skaityti »

Amerikos milijardierius pardavė savo „Facebook“ dalį

NBA klubo „Dallas Mavericks“ savininkas milijardierius Markas Cubanas pardavė jam priklausančias socialinio tinklo „Facebook“ akcijas. skaityti »

Baltijos dugno NSO: tyrimų rezultatai pažėrė naujų mįslių

Švedų bendrovė „Ocean Explorer“ pradeda Baltijos jūros dugne aptikto disko pavidalo objekto tyrimus. skaityti »

Kinija išleido į orbitą pirmąją taikonautę

Kinija išsiuntė į kosmosą pirmąją moterį taikonautę Liu Yang. 2012-ųjų birželio 16 dieną raketa „Changzheng 2F“ pakilo iš Gobio dykumos šalies šiaurės vakaruose su pilotuojamu kosminiu laivu „Shenzhou-9“. skaityti »

Pirmasis „Apple“ kompiuteris parduotas „Sotheby's“

Pirmasis „Apple“ kompiuteris aukcione „Sotheby's“ Niujorke buvo parduotas už 374 tūkst. dolerių, o tai beveik dvigubai viršija pradinę kainą. skaityti »

Spalvas keičiantis laikrodis

Atrodo, šiandien turime viską: išmaniuosius telefonus, darbo kalendorius, lipnius lapelius ant šaldytuvo, bet... vis viena kažką pamirštame. Štai dizaineris Shen Yuebo siūlo dar vieną sprendimą: spalvas keičiantį sieninį laikrodį. skaityti »

Antikytheros mechanizmas – astronominis ir navigacijos prietaisas

Neseniai pavyko įrodyti, kad vadinamasis Antikytheros mechanizmas – tai preciziškai pagamintas ir labai smarkiai laiką pralenkęs astronominis prietaisas. skaityti »

HP technologijos padėjo įkvėpti gyvybę filmo „Madagaskaras 3“ vaizdams ir veikėjams

HP technologijos padėjo „DreamWorks“ animatoriams sukurti filmą „Madagaskaras 3“, kurį sudaro per 120 tūkst. kompiuterių sugeneruotų kadrų. skaityti »

Kviečiama išbandyti „Google“ reklamą

Verslininkai, ieškodami kelių pritraukti daugiau klientų ir padidinti savo pardavimą, išbando įvairius reklamos būdus. Vienas jų, vis labiau Lietuvoje populiarėjantis, – „Google“ reklama. skaityti »