Sukurta nanomagnetų technologija vėžio ląstelėms kraujyje tirti

Publikuota: 2012 m. rugpjūčio 26 d. sekmadienis

Tarptautinės technologijų ir inovacijų bendrovės „Siemens“ mokslininkams pavyko atlikti kraujo ląstelių tyrimą pasitelktus magnetinio skaitymo technologiją, naudojamą kompiuterių kietuosiuose diskuose. Tam jie sukūrė magnetinį kraujo tėkmės citometrijos prototipą, kuris gali aptikti vėžio ląsteles kraujyje. Ši technologija buvo sukurta remiantis GMR (angl. giant magnetoresistance) efektu, kurio atradėjas 2007 m. buvo apdovanotas Nobelio premija fizikos srityje. 

„Kraujas yra svarbiausia diagnostinė priemonė gydytojams, kurie seka vėžio ir ŽIV gydymo veiksmingumą. Vienas iš efektyviausių metodų tam yra tėkmės citometrija, kai vizualiai yra įvertinamos pavienių ląstelių savybės. Jo dėka galima stebėti net ir vėžio ląsteles, tačiau šis būdas yra iš esmės nepakitęs nuo jo atradimo prieš keletą dešimtmečių“, – sako „Siemens“ diagnostikos ir terapijos skyriaus Lietuvoje direktorius Laurynas Vaškys.

Anot L. Vaškio tyrimą atliekant tradiciniu būdu iš kraujo mėginio reikiamiems ląstelių duomenims išgauti, reikia daug laiko ir tyrimo kaina smarkiai išauga. Dėl to ši metodologija nėra plačiai taikoma ir paprastai naudojama tik moksliniams tyrimams.

Vis dėlto „Siemens“ mokslininkų atrasta technologija ateityje leis pacientų kraujo tyrimus atlikti jų gydymo įstaigoje ir atliekant kraujo tyrimą aptikti reikiamas ląsteles. Mokslininkai tam naudoja GMR efekto jutiklį ir magnetinėmis savybėmis pasižyminčias nano daleles. 

Demonstracinis modelis gali kiekybiškai aptikti gydytojo pažymėtas analizuojamas daleles kraujo mėginyje, kurio nereikia specialiai paruošti. Žymėjimas yra atliekamas naudojant magnetinėmis savybėmis pasižyminčias nano daleles. Magnetas pritraukia pažymėtas ląsteles ir jas atskiria iš mėginio. Galiausiai jos yra suskaičiuojamos GMR jutikliu.

Tokia tyrimo eiga leidžia atlikti kiekybinį, pavyzdžiui, vėžio ląstelių tyrimą. Ji suteikia tyrėjams keturis bitus informacijos apie kiekvieną tirtą ląstelę. Turėdami tokį informacijos kiekį, tyrėjai gali nustatyti ląstelės dydį ir jos judėjimo greitį – tiek informacijos pakanka tiksliai nustatyti ar tai vėžinė ląstelė, ar ne.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Kiekvienoje juodojoje skylėje – po naują Visatą?

Mūsų Visata gali egzistuoti juodosios skylės viduje. Skamba keistai, bet iš tikrųjų tai gali paaiškinti, kaip prasidėjo Visata ir kodėl ji yra būtent tokia, kokią mes ją matome. skaityti »

„iPad“ padės Singapūro oro kompanijai taupyti degalus

Oro bendrovė „Scoot“, „Singapore Airlines“ antrinė įmonė, iš lėktuvo išėmė pramoginę įrangą. Tai sumažino lėktuvo svorį ir padėjo sutaupyti degalų. Kad keleiviai neliūdėtų, oro vežėjas skrydžio metu jiems išduos „iPad“. skaityti »

Joanne Rowling ir „Sony“ išleis interaktyvų magijos vadovėlį

Bendrovė „Sony“ parodoje „E3“ Los Andžele pristatė žaidimą „Book of Spells“ („Užkeikimų knyga“), skirtą žaidimų pultui „PlayStation 3“. skaityti »

Vokietija pasirengusi kibernetiniam karui

Vokietijos gynybos ministerijos ataskaitoje pranešama, kad Gelsdorfe besibazuojantys „programišių kariai“ jau nuo 2011-ųjų pabaigos pasirengę karinėms operacijoms. skaityti »

Pirmasis serijinis „Apple“ kompiuteris mini 35 metų sukaktį

Prieš 35 metus pradėta prekiauti kompiuteriais „Apple II“. Netrukus mažytė garaže įsikūrusi Kalifornijos įmonė tapo viena ką tik užgimusios rinkos lyderių. skaityti »

Prie artimiausio Saulei orbitos taško artėjantį asteroidą atrado VU astronomas

Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto (VU TFAI) dr. Kazimieras Černis Vatikano observatorijos teleskopu gautose sausio 2 d. ir sausio 5 d. CCD nuotraukose (stebėtojas R. Boyle S. J.) atrado lėtai judantį silpną (22 ryškio) objektą. skaityti »

„Google“ paieškos rezultatai virto knyga

Britų dailininkai Felixas Heyesas ir Benas Westas išleido knygą, kurioje pateikiami vaizdai, pagal anglų kalbos žodyno žodžius rasti „Google“ paieškos sistemoje. skaityti »

Prancūzijos teismas atleido „YouTube“ nuo atsakomybės už piratinę vaizdo medžiagą

Paryžiaus miesto teismas atmetė prancūzų TV kanalo TF1 ieškinį, kuriame interneto svetainė „YouTube" kaltinama pažeidusi autorių teises. skaityti »

Rumunijos policija areštavo 12 „Anonymous“ narių

Rumunijos policija pranešė, kad areštavo daugiau nei 10 grupuotės „Anonymous“ narių iš Rumunijos padalinio. skaityti »

Aukcione parduodamas pirmasis „Apple“ kompiuteris

Kitą mėnesį vyksiančiame „Sotheby“ aukcione bus parduodamas veikiantis „Apple 1“ kompiuteris ir kolekcija dokumentų iš tų laikų, kai Steve'as Jobsas dirbo „Atari“. skaityti »