Sukurta nanomagnetų technologija vėžio ląstelėms kraujyje tirti

Publikuota: 2012 m. rugpjūčio 26 d. sekmadienis

Tarptautinės technologijų ir inovacijų bendrovės „Siemens“ mokslininkams pavyko atlikti kraujo ląstelių tyrimą pasitelktus magnetinio skaitymo technologiją, naudojamą kompiuterių kietuosiuose diskuose. Tam jie sukūrė magnetinį kraujo tėkmės citometrijos prototipą, kuris gali aptikti vėžio ląsteles kraujyje. Ši technologija buvo sukurta remiantis GMR (angl. giant magnetoresistance) efektu, kurio atradėjas 2007 m. buvo apdovanotas Nobelio premija fizikos srityje. 

„Kraujas yra svarbiausia diagnostinė priemonė gydytojams, kurie seka vėžio ir ŽIV gydymo veiksmingumą. Vienas iš efektyviausių metodų tam yra tėkmės citometrija, kai vizualiai yra įvertinamos pavienių ląstelių savybės. Jo dėka galima stebėti net ir vėžio ląsteles, tačiau šis būdas yra iš esmės nepakitęs nuo jo atradimo prieš keletą dešimtmečių“, – sako „Siemens“ diagnostikos ir terapijos skyriaus Lietuvoje direktorius Laurynas Vaškys.

Anot L. Vaškio tyrimą atliekant tradiciniu būdu iš kraujo mėginio reikiamiems ląstelių duomenims išgauti, reikia daug laiko ir tyrimo kaina smarkiai išauga. Dėl to ši metodologija nėra plačiai taikoma ir paprastai naudojama tik moksliniams tyrimams.

Vis dėlto „Siemens“ mokslininkų atrasta technologija ateityje leis pacientų kraujo tyrimus atlikti jų gydymo įstaigoje ir atliekant kraujo tyrimą aptikti reikiamas ląsteles. Mokslininkai tam naudoja GMR efekto jutiklį ir magnetinėmis savybėmis pasižyminčias nano daleles. 

Demonstracinis modelis gali kiekybiškai aptikti gydytojo pažymėtas analizuojamas daleles kraujo mėginyje, kurio nereikia specialiai paruošti. Žymėjimas yra atliekamas naudojant magnetinėmis savybėmis pasižyminčias nano daleles. Magnetas pritraukia pažymėtas ląsteles ir jas atskiria iš mėginio. Galiausiai jos yra suskaičiuojamos GMR jutikliu.

Tokia tyrimo eiga leidžia atlikti kiekybinį, pavyzdžiui, vėžio ląstelių tyrimą. Ji suteikia tyrėjams keturis bitus informacijos apie kiekvieną tirtą ląstelę. Turėdami tokį informacijos kiekį, tyrėjai gali nustatyti ląstelės dydį ir jos judėjimo greitį – tiek informacijos pakanka tiksliai nustatyti ar tai vėžinė ląstelė, ar ne.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Sukurtas interaktyvus žaidimas mokys efektyviai naudoti energetinius išteklius

Energetikos ir technikos muziejuje pristatytas internetinis žaidimas ir konkursas „Mūšis dėl Žemės“, kuriuo projekto iniciatorius Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje su partneriais sieks gilinti jaunimo ir suaugusiųjų žinias apie efektyvų energijos vartojimą. skaityti »

Kinijos tinklaraštininkams sukurti nauji apribojimai

Didžiausias Kinijos mikrotinklaraščių tinklas „Sina Weibo“ pristatė naujas taisykles, draudžiančias publikuoti šalies valdžiai nepageidaujamus pranešimus. skaityti »

„Apple“ vadovas Timas Kukas laužo Styvo Džobso tradicijas

Timas Kukas pagarbiai žiūri į Styvo Džobso palikimą, tačiau priimdamas sprendimus pasikliauja tik savo žiniomis ir patirtimi. Jis daro kompaniją atviresnę ir stengiasi pernelyg nesiskirti nuo paprastų darbuotojų. skaityti »

„Apple“ kiekvieną savaitę išrinks geriausią programą

Bendrovė „Apple“ nutarė padėti „iOS“ prietaisų naudotojams išsirinkti geriausius pasiūlymus iš „iTunes“. skaityti »

„Microsoft“ vadovas įsitaisė 80 colių planšetę

„Microsoft“ vykdomasis direktorius Styvas Balmeris darbe naudoja 80 colių įstrižainės planšetę. skaityti »

„Sony“ pristatė rankinį įkroviklį ekstremalioms situacijoms

Bendrovė „Sony“ išleido rankinį įkroviklį „CycleEnergy USB CP-A2LAKS“. Norint juo įkrauti mobilųjį telefoną reikia nepaliaujamai sukti rankeną. skaityti »

Studentų sukurta mobilioji programėlė „Kids CARS“ sulaukė pasisekimo

Kūrybinė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) studentų grupė sukūrė vaikų gebėjimus stiprinančią mobilią programėlę „Kids CARS“, kurią jau galima parsisiųsti iš App Store. skaityti »

„Samsung“ pradeda bendradarbiavimą su labdaros ir paramos fondu „SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugija“

Šią savaitę „SOS vaikų kaime“ Vilniuje įvykusių kūrybinių dirbtuvių vaikams metu buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp „Samsung Electronics Baltics“ ir labdaros ir paramos fondo „SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugija“. Šis bendradarbiavimas yra socialinio „Samsung“ projekto, įgyvendinamo Europos šalyse, įskaitant Lietuvą, Latviją ir Estiją, dalis. skaityti »

„Google“ iš paieškos rezultatų šalina piratų svetaines

Neseniai išplatintoje skaidrumo ataskaitoje bendrovė „Google“ paskelbė bendroves, reikalaujančias šalinti adresus iš paieškos rezultatų, ir adresus, kurie šalinami nuo 2011 metų liepos. skaityti »

„Facebook“ akcininkai M. Zuckerbergą padavė į teismą

Socialinio tinklo „Facebook“ akcininkai dėl pragaištingo pirminio viešo akcijų siūlymo (IPO) jo įkūrėją Marką Zuckerbergą padavė į teismą. skaityti »